Ek 9 Primleri 2019: 10 Günden Az Çalışan Prim ve Ödeme Gündelikçi sigortalatma

Ek 9 primleri 2019 SGK ek 9 formu doldurarak 10 günden az çalışan kişilerin iş kazası ve meslek hastalığı için sgk tarafından belirlenen bir ücrettir. On günden az çalışan Gündelikçi veya temizlikçi sigortası olarak da ifade edilen Ek 9 prim ödeme işleminin nasıl yapılacağını ve ek 9 başvuru formu nasıl doldurulur, ek dokuz başvuru nasıl yapılır gibi bütün sorularınızın cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

SGK EK9 formu 10 Günden az çalışan gündelikçi gibi görevlerde iş bulan insanların sigorta ödemeleri Ek9 maddesi üzerinden sigortalanması için yatırılması gerekiyor. Bir ay içinde toplam çalışma saati 75 ve üzerinde olan yani 10 günden fazla bir çalışma yapıyorsa prim ödemeleri yapılmalıdır. ek-9 10 günden fazla form ve prim ödeme işlemlerini daha önce açıklamıştık.

Ev hizmetlerinde veya gündelikçi olarak çalıştırılanların sigortalanması gerektiği hakkında SGK kanununda ek9 maddesi ile yapılan düzenleme ile çocuk bakıcılığı, temizlikçi, hizmetçi, yaşlı bakıcısı olarak çalışanların sigortalanması sağlandı. Sigorta girişleri 10 günden az olanlara ev hizmetleri kapsamında giriş yapılmalıdır. Prim miktarları ve ek 9 formunun nasıl doldurulacağını ve sigorta başvuru işleminin nasıl yapılacağını açıklamaya çalışalım.

Öncelikle şunu belirtelim ki 10 günden az çalışanların sigortası yapılmadığında temizlikçi, bakıcı, bahçıvan veya farklı işlerde çalışan kişi çalıştığı yerde kaza geçirirse çok ciddi yaptırımlarla karşılaşılır. Mesela pencereden düşen bir temizlikçinin sigortasının yapılmadığı tespit edilirse işverene yani o işçiyi çalıştıran kişiye maddi ve manevi çok ağır yaptırımlar uygulanabilir.

ek9 primi 2019

10 Günden Az Çalışan Ev Hizmetleri Sigorta Girişi

10 günden az çalışanların sigorta başvuru işlemi gayet basittir. sigorta başlatma işlemi için 3 farklı yol bulunmaktadır. 10 günden az çalışan sigorta girişi;

  • SMS ile telefon üzerinden,
  • E-Devlet Sistemi Üzerinden,
  • ek9 formu doldurarak SGK üzerinden girişlerini yapabilirsiniz.

Şimdi ise bu maddeleri biraz daha açalım. İlk olarak E-devlet sistemi üzerinden sigorta başvurusunun nasıl yapılacağına bakalım. En doğru tercihin ve rahat olduğuna siz kendiniz karar verin.

E-devlet 10 Günden Az Çalışanlar Sigorta Başvurusu

10 günden az çalışan ev hizmetleri kapsamında çalışan gündelikçilerin sigorta girişlerini e-devlet sistemi ile basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk olarak;

www.turkiye.gov.tr

sistemine kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız.

Ardından 4A On  Günden Az Süreli Ev Hizmetleri İşveren Başvuru ve Sorgulama sayfasına gidiyoruz.

Ek9 10 günden az E-devlet başvurusu tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Bu ekranda yeni kayıt kısmına tıkladıktan sonra ev hizmetçisi olarak çalışacak olan insanın kimlik numarasını ve giriş tarihini yazmanız yeterli olacaktır. En basit yöntem budur.

Telefon SMS ile 10 Günden Az Çalışanlar Sigorta Başvurusu

10 günden az çalışan kişilerin sigorta başvurusunu aynı zamanda SMS ile de yapılabilir.

Bunun için yapmanız gereken ilk olarak kendi kimlik numaranızı yazarak 5510’a kısa mesaj atın. Kısa bir süre sonra size bir mesaj gelecektir cevap olarak çalışacak kişinin kimlik numarası ve giriş bilgisini yazarak geri gönderin. Son olarak onayladığınızı belirten bir mesaj atarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu iki yöntem ile yapamazsanız SGK kurumuna giderek ek9 başvuru formu doldurarak da girişi yapabilirsiniz.

ek 9 formu doldurma

ek9 formu doldurarak 10 günden az çalışan bahçıvan bakıcı, temizlikçi, hasta bakıcı v.b ev hizmetlerinde çalışanların sigorta işlemini yapmak için öncelikle bu formu indirip doldurmanız gerekiyor.

EK9 Formu İndir bağlantısından formu indirebilirsiniz. Formu doldurduktan sonra en yakın sgk merkezine giderek formu teslim ederseniz veya posta yoluyla gönderirseniz işlemi tamamlamış olursunuz.

ek 9 primleri 2019 yılı için ne kadar?

10 günden az çalışanların sigorta primleri asgari ücretin günlük tutarının %2si olarak ödenir. ek 9 primleri 2019 yılı içinde belirlenirken bu oran geçerli olacak. ek 9 primleri 2019 yılında ne kadar oldu sorusunun cevabını hesaplalım:

asgari ücret 2019 yılı için 2558 TL olarak belirlendiği için;

ek 9 primleri 2019 için 1.70 TLdir.

Yani mesela 8 gün çalışan kişilerin ek 9 primleri 2019 yılı için sadece 13,64 TL‘dir.

10 Günden Az Çalışan Prim Ödeme Nasıl Yapılır?

10 günden az çalışanların prim ödemeleri için birçok seçenek bulunuyor. 10 günden az çalışan prim ödeme nasıl yapılır merak edenler için ödeme işlemlerinizi tüm banka şubeleri ve PTT şubelerinden, mobil yöntemleri ve internet bankacılığı ile yapabilirsiniz.  Ayrıca isteyenlerin SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemi üzerinden e-devlet şifresi ve kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra ödemesini yapabilirsiniz.

ek 9 primleri 2019 ödemek için e devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra sgk kredi kartı ile prim ödeme sayfasına gidiyoruz: https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi

Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar

Sorgu Tipi:/60 Ek9-10 Günden Az Tahsilatı

menüsünden sorgulama yapınca karşımıza çalıştırdığımız işçinin bilgileri gelecektir. Bu sayfadan ek 9 primleri 2019 ödemesi işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

10 Günden Az Çalışan Prim Tutarı 2019 Nasıl Hesaplanıyor?

10 günden az çalışan çalışanların prim tutarı ne kadar olduğunun basit bir hesaplaması vardır. SGK sistemi bunun için asgari ücretin o anki tutarının günlük tutarının %2’si olarak belirlemiştir. 2019 asgari ücret günlük tutarı 85,26 TL’dir. 10 günden az çalışan için ödenecek tutar yani ek 9 primleri 2019 %2 yani 1,70 TL’dir. Bunun yatırılma amacı iş kazası ve meslek hastalığı için yatırılması önemlidir.

ek9 sigortalı emekli olabilir mi?

Ek9 yani ev hizmetlerinde çalışanların sgk primleri sadece iş kazalarına karşı yapılıyor. Yani emeklilik için herhangi bir prim ödenmiyor. Dolayısıyla ek9 10 günden az çalışan sigorta primi ödenmesiyle emekli olma imkanı bulunmamaktadır. Ayrıca ek9 kapsamında sigortalı olanlar ücretsiz sağlık hizmetlerinden de yararlanamaz. Fakat 10 günden fazla çalışanların emekli olma ve sağlıktan ücretsiz yararlanma hakları bulunmaktadır.

ek9 10 günden az çalışanların sigorta çıkış işlemi

yukarıdaki formu doldururken “gelecek ayda devam edecek mi?” seçeneğine hayır diyerek ve bu formu sgkya vererek sigortalılığı sonlandırabilirsiniz.

Değerli okuyucumuz; Yorum kısmından siz de 10 günden az veya fazla çalışansanız: şartlarınızı, günlük ücretinizi, kaç gün çalıştığınızı, işe giriş tarihinizi yazarak bizlere bu konuda sormak istediğiniz her soruyu sorabilirsiniz.

ek9 prim teşvikleri

ek 9 kapsamında işçi çalıştıran işverenlerden 10 günden fazla süreyle işçi çalıştıranlara sağlanan teşviklerden daha önce bahsetmiştik.

10 günden az yani 75 saatten az süreyle işçi çalıştıran işverenlere herhangi bir teşvik sağlanmamaktadır.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

5 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

10 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

12 ay önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

12 ay önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

1 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

1 sene önce