112 Acil ve Özel Ambulans Ücreti 2019 Yılında Ne Kadar?

112 Acil ve ozel Ambulans ucreti 2019 yilinda Ne Kadar

Acil 112 servisinden talep edilen ambulans veya acil servisin ve hastanelerin hasta nakil ücretleri Özel ve kamu olmak üzere farklılık arz ediyor.

Kamu acil araçları yani 112ye ve devlet hastanelerine ait ambulanslar ve hasta nakil araçları ücretsizdir. 

Yani 112 den talep edilen ambulans ücreti SGK ve hastane arasında kurumlar arası bir ödeme ile halledilir. Hastadan herhangi bir ücret talep edilemez. Eğer 112 acil servislerinden devlet olsun özel olsun herhangi bir ücret alınırsa Alo 184 sağlık bakanlığı hattından şikayet edip, ücret iadesi talebinde bulunun. Tabi ödediğiniz paranın faturasını da ibraz edin. Eğer fatura kesmeden ücret talep edilirse bu durumda Vergiyle alakalı bir şikayette bulunmanız aynı zamanda para iadesi için sağlık bakanlığı ve tüketici haklarına gitmeniz gerekir. Fatura ödenmemesi durumunda Alo 189 u aramanız gerekir.

Doktor gerekli gördüğünde başka bir hastaneye nakil ederse bu durumda hasta nakil ücreti de alınmaz.

Özel ambulans ücreti 2019 ne kadar?

Özel hastanelerin ambulans ücretleriAmbulans ücretleri tespit komisyonu” tarafından her yıl belirlenir. Her ilin il sağlık müdürlüğü bünyesinde görev yapan bu komisyon uygulanacak azami ücreti belirler.

2018 yılında bazı illerde özel ambulans ücretleri şu şekildeydi:

il içi: açılış ücreti 60 TL + Km başına 3 TL

İl dışı hasta nakil: açılış ücreti 120 TL+ Km başına 2 TL

Farklı bir ilde:

İl içi: açılış ücreti 80 TL + Km başına 4 TL

İl dışı: Açılış ücreti 120 TL + 2.75 TL

Başka bir ilde

İl içi: Açılış ücreti 60 TL + Km başına 4 TL

İl dışı: Açılış Ücreti 120 TL + Km başına 3 TL

Görüldüğü gibi her ilde farklı ücret tarifeleri uygulanmakla birlikte bulunduğunuz ilin il sağlık müdürlüğü sayfasına girerek bunu kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Evde sağlık hizmeti kapsamında ambulansla hastanın nakli, getirip götürülmesi tamamen ücretsizdir.

Sigortalının tüm sağlık giderleri SGK tarafından karşılanır.

Yolluk ve yevmiyeleri SGK tarafından ödenir. Gerekli görüldüğü durumda refakatçi giderlerinin de SGK tarafından ücretsiz karşılandığını, yurt içi ve yurt dışı tüm yolluk ve konaklama masraflarının da SGK tarafından karşılandığını hatırlatalım.

112 gereksiz aramalar!

Editör Not: Bu haber vesilesiyle siz değerli ziyaretçilerimizden ricamız, 112 hattını gereksiz yere meşgul etmemek, gereksiz bir gereksiz meşgul etmenin bazı insanların hayatlarına mal olabileceğini unutmamanızdır.

Her yıl binlerce gereksiz arama olduğunu, bu nedenle hizmet aksamalarının olduğu her gün haberlerden izliyoruz. Bu konuda ailemizi ve yakın çevremizi de uyarmayı lütfen unutmayalım!

Fikrinizi Paylaşın