GSS Testi Sonucuna İtiraz Dilekçesi

Son Güncelleme

GSS itiraz dilekçesi nereye verilir ve nasıl hazırlanır konusu günümüzde işsizlerin en büyük dertlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık reformu olarak yapılan uygulama ile birlikte Genel Sağlık Sigortası imkanı insanlara sunuldu. Bu uygulama ile birlikte her vatandaş otomatik olarak bu sistemin içerisine dahil edildi. Bu da ortaya bir anda insanların devlete borçlu olmasına neden oldu. Tabi bu borcu sildirmek için yapmanız gereken GSS gelir testi vardır. Kaymakamlık içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giren bu testi yaptırabilme şansınız var. Tabi bu testin sonucu her zaman umduğunuz gibi sonuçlanmıyor. İlk olarak gelir testine daha sonra buna nasıl itiraz edebileceğiniz birlikte bakalım.

Gelir Testi Sonuçları Neyi İfade Ediyor

GSS itiraz yapmadan önce ilk olarak gelir testinin ne anlam ifade ettiğiniz bilmeniz faydalı olacaktır. Tam olarak ne için itiraz edeceğinizi anlamak işinizi kolaylaştıracaktır. Bu test ile herhangi bir sigortalı işte çalışmayan insanlar dahi sağlık hizmetlerinden yararlanma şansına sahip olacaklardır. Tabi her çalışmayan kişinin bir geliri olmadığı gerçeği bulunmaktadır. Bu noktada gelir testi işlemi karşınıza çıkıyor. Bu işlem için size verilecek olan belgeleri gerekli kurumlara götürerek doldurmanız isteniyor.

Doldurma işlemi sonucunda sizin gelir seviyeniz belirleniyor. Bu seviye için 4 farklı seçenek bulunuyor. G0, G1, G2 ve G3 seviyeleri karşımıza çıkıyor. Bu seviyeler arasında G0 olanların hiçbir ücret ödemesine gerek kalmıyor. O nedenle bunun için itiraz eden pek de bulunmuyor. Diğerleri için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu ücretler G1 gelir seviyesi için 71,10 TL, G2 gelir seviyesi için 213,30 TL ve G3 seviyesi için 426,60 TL olarak belirlenmiştir. Bir anda insanların borçlandırılması da itirazı gündeme getirmiştir.

GSS İtirazı Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

GSS itiraz etme hakkınız olduğunuz eklemeyelim. Bu konuda size herhangi bir tebliğ ulaşmadığı taktirde SGK’ya giderek bu tebligat öncelikle alınmalıdır. Ulaştığı tarihten itibaren veya tebligatı kendiniz aldığınız tarihten itibaren 15 gün geçmeden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek başvurunuzu yapmalısınız. Bu itiraz kurum tarafından değerlendirilecek ve eğer sonuç sizin lehinize olacak şekilde güncellenirse borcunuz gelir seviyeniz G0 olarak kabul edilirse sıfırlanacaktır. Gelir seviyesi düştükçe borç miktarınızda azalacaktır.

GSS Sonucuna İtiraz Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

GSS itirazı için yapmanız gereken ilk işlem bir dilekçe yazmak olacaktır. Bu konuda fazla uğraşmanıza gerek olmadığını söyleyelim.  GSS itiraz dilekçesi SYD ofislerinde hazır olarak bulunmaktadır. Yapmanız gereken SYD giderek orada bulunan hazır dilekçelerden birisine gerekli noktaları doldurmak olacaktır. Bu sayede sorununuz dikkate alınacak ve inceleme başlatılacaktır. Bu dilekçe sayesinde örneğin G2 gelir seviyesine sahip olduğunuz ortaya çıkmışsa yapacağınız başvuru ile inceleme tekrar yapılarak gerçek gelir seviyeniz tespit edilecektir.

GSS itiraz edilmesi sadece yanlış hesaplamalar yüzünden yapılmak zorunda değildir. Aynı zamanda aile içinde ölenler, ayrılanlar ve boşanmalar yaşanarak maddi durum değişebilir. Bu durum nedeniyle değişen gelir seviyesinin tespiti için mutlaka tespit işlemi yapılmalıdır.

Fikrinizi Paylaşın