Oy kullanmama cezası devletin işleyişinin devam etmesi için yapılan seçimlerde vatandaşların oy kullanmasını zorunlu hale getirmek için çıkarılan bir kanundur. Seçme hakkı kullanmak bu hal ile zorunlu bir şekilde uygulanmaktadır. Bu konuda dikkatli olmak gerektiği her seçim öncesi konuşulmaktadır. 2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimleri öncesinde gene gündeme gelmiş bir konudur. Oy kullanmamak bir tercih olsa da eğer sandığa gitmezseniz bunun karşılında devlete bunun cezasını ödemek zorundasınız.

Oy Kullanmama Cezası Ne Kadardır?

Oy kullanmama cezası YSK tarafından her seçin öncesi açıklanmaktadır. Bu sayede o seçimde oy kullanmayacak bir kişinin ödeyeceği cezada ortaya çıkmaktadır. Bu seçin için belirlenen oy kullanmama cezası 22 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Ceza seçin tarihinde son saate kadar kendi seçim bürosuna giderek oy kullanmayan insan için geçerli olacaktır. Ceza çok da önemsiz olarak görülse de asıl boşluk şuana kadar hiçbir oy kullanmamış insana bu cezanın uygulanmamış olmasıdır. Bu da ortaya şu soruyu çıkarmaktadır. Madem uygulanmayacak böyle bir ceza neden var?

Oy Kullanmama Cezası Ödeme Noktası

Oy kullanmama cezası alan bireylerin ödeyecekleri 22 TL’yi Maliye bakanlığına ödemesi gerekmektedir. İl ve ya ilçe merkezlerinde bulunan vergi dairesi müdürlüklerine giderek ödemelerinizi kolay bir şekilde yapma şansınız bulunmaktadır. Tabi ödemeler sadece maliye bakanlığına bağlı kurumlara değil aynı zamanda PTT şubelerine de yapılabilmektedir. Kimlik numaranız ile giderek ödemenizi bu kuruma yapabilirsiniz.

Oy Kullanmama Cezası Neden Uygulanmıyor?

Cumhuriyet tarihinde şu ana kadar çok sayıda seçim yapılmıştır. Bu seçimlerde bildiğiniz gibi hiçbir zaman oy kullanma oranı yüzde 100 olmamaktadır. Bu da oy kullanmayan insan sayısının çok yüksek olmasını ortaya çıkarıyor. 24 Haziran seçimleri oy kullanmama cezası şuan için belirlenmemiş olsa da YSK 2015 ve 2016 seçimlerinde bu cezayı 22 TL olarak belirlemişti. Büyük ihtimalle bu seçimde de bedel bu kadar olacaktır.

2015 yılında yapılan seçimde oy kullanma hakkına sahip olan kişi sayısı 56 milyonun biraz üzerindeydi, bu seçmenlerin %85’i oy kullandı bu da oy kullanmayan seçmen sayısını 8 milyon yaptı. 8 milyon seçmene bu cezanın uygulanmasının zor olduğundan mı yoksa siyasi sebeplerden dolayı mı tahsilat yapılmıyor bilmiyoruz. Ancak hiçbir seçim ertesinde bu ceza uygulanmaması gerçekten ilginçtir. Belki de cezanın bir caydırıcılığının olmaması buna neden olmaktadır.

24 Haziran 2018 Seçimlerinde Uygulanacak Ceza

Oy kullanama cezası YSK tarafından seçimlerden önce açıklanmaktadır. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için bu uygulama hakkında bir açıklama şuan için bulunmuyor. Yakın bir zamanda bu konuda açıklama yetkili kurum olan Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacaktır. Ayrıca bu cezanın tahsil edilip edilmeyeceği de bu açıklama birlikte bizlere verilecektir.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

1 sene önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

1 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce