Rapor Onaylama İşlemi Süresi ve Rapor Onaylama Nasıl Yapılır?

SGK rapor onaylama işlemi nasıl yapılır ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında sizlere gereken bilgiyi vermeye çalışacağız. İnsanlar hastalık veya geçirdikleri kazana nedeniyle bir süre işlerine gidemeyebiliyor.

Bu durumun kontrol edilmesi için doktordan rapor alınarak bu süre boyunca neden işe gelmediğini kurumuna bildirebiliyor. Tabi bu işlemi kurumunda SGK’ya bildirmesi gerekiyor.

SGK rapor onaylama işlemi elektronik ortamdan rahatlıkla yapılabiliyor. İşlem gerektiği şekilde yapılmazsa gerekmektedir. Bunun için hazırlanmış olan giriş sistemi bulunmaktadır. Eğer çalışanın raporu sağlık sorunları nedeniyle alınmışsa iş göremezlik belgesi ile birlikte iletilmelidir.

Bu işlemin yapılmasının istenme nedeni kişinin bu dönemde sağlık sorunları için alacağı maddi yardıma ulaşmasını sağlamaktır. O nedenle rapor onaylama işlemi sisteme girilerek anlık olarak yapılmalıdır.

Rapor Onaylama İşlemi Neden Yapılır?

İşveren rapor onaylama yapmakla yükümlüdür. SGK’ya bildirilmeyen raporların sorumluluğu iş yerine aittir. İşçi tarafından onlara verilmeli onlarda sosyal güvenlik kurumuna bunu bildirmelidir. Raporlu çalışanlara devlet yardım sağlamaktadır. Bu sayede hastanelerde harcanacak bir miktar paranın maddi olarak desteği işçiye sağlanacaktır.

Tabi bu işlem yapılırsa bu yardımdan faydalanma şansınız var. Eğer bu yardımı alamıyorsanız bilin ki işlemin yapılmamasından kaynaklanıyor. İşlemin SGK’ya bildirilme nedeni ise artık ülkemizde tek sigorta ve sosyal güvence noktasının burası olmasıdır.

Emekli sandığı, bağkur ve ssk’nın tek çatı altında birleştirilmesi ile birlikte bu kurum ortaya çıkmıştır. Tüm sigorta işlemlerin bu kurum üzerinden yapıldığı gibi aynı zamanda iş göremezlik işlemleri de bu kurum ile yapılmaktadır.

SGK Rapor Onaylama Nasıl Yapılmaktadır?

Gelişen teknoloji sayesinde oturduğunuz yerden rapor onaylama işlemini yapma hakkınız var. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olarak web sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Her iş verenin bu panel için bir giriş şifre bilgisi bulunmaktadır.

Vizite Giriş Sistemi Sayfasına Giriş yapıyoruz.

rapor onaylama anlatim

kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapıyorsunuz.

rapor onaylama anlatim 2

Giriş yaptıktan sonra gelen sayfada “Elektronik Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri, “Manuel Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, “Geçici İş Göremezlik Mahsuplaştırma İşlemleri”, seçenekleri bulunuyor. Kimlik No’ya göre rapor arama yapmak istediğimizde aşağıdaki ekran gelecek:

rapor onaylama anlatim 3

Rapor ara kısmını tıklayınca şu ekran gelecek

rapor onaylama anlatim 4

kutucuğu işaretleyip detay görüntüle diyoruz

aşağıdaki ekran gelecek:

rapor onaylama anlatim

Ekranda yer alan ödeme başlangıç tarihi ile işverence seçilecek ödeme bitiş tarihi arasında “çalışmıştır” veya “çalışmamıştır” seçimi yapılarak çalışılmadığına dair bildirim işlemi tamamlanmaktadır.

Karşınıza çıkan ilk sayfaya bunları girerek rahatlıkla siteye giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı bilgilerinizde eksiklik varsa ya da hatırlamıyorsanız kurum (SGK) ile iletişime geçebilirsiniz. E-Ödenek olarak düzenlenen sayfaya giriş yaptıktan sonra rapor onaylama işlemlerine tıklamalı ve açılan sayfada geçici iş göremezlik bildirimine tıklayarak bunu kuruma iletmelisiniz. Bu sistem ilk defa 2012 yılında test olarak uygulandıktan sonra günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir.

E ödenek Sayfası Rapor İşlemi

İşlem hastane personeli tarafından yapılacaktır. Tüm personel tarafından ulaşılacak e-ödenek sayfasına girilecek verilen raporun onaylanması işleminin yapılması kolay hale getirilmiştir. Kurumlarda çalışan doktorlar, aile hekimler, kurumlarda çalışan doktorlar ve iş yeri hekimlerinin tamamının bu sayfaya ulaşma imkanı bulunmamaktadır. Bunlara da ilerde ulaşım imkanı verileceği tahmin edilmektedir. Çünkü temel de sistemin tüm sağlık hizmetlerine açık olacak şekilde tasarlandığı söylenmiştir.

SGK rapor onaylama işlemi kurum ile anlaşması bulunan tüm hastane modülleri için çalışır vaziyette bulunmaktadır. Raporun oluşmasına neden olan iş kazası, meslekte yaşanan hatalık, emzirme sorunları, normal hastalık ve analık sorunları rapora dahil edilmiştir. Bu modül sayesinde doktor personel ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilir ve raporu SGK’ya iletebilir.

Ayrıca işverenler rapor onaylamayı süresi içerisinde yapmazlarsa ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirler. İdari para cezası

Rapor onaylamama cezası ne kadar 2019?

İşveren iş göremezlik raporu onaylama işlemini ayın 23üne kadar yapmazsa ama sonrasında yaparsa asgari ücretin onda biri, hiç yapmazsa raporunu onaylamadığı her sigortalı için asgari ücretin yarısı kadar ceza ödemek zorunda kalır.

2019 asgari ücret 2558 TL olduğu düşünülürse 2019 rapor onaylamama cezası şu şekildedir:

2019 yılında geç onaylama cezası 255,84 TL

2019 yılında (hiç onaylamama) rapor onaylamama cezası 1.279,2 TL dir. Ayrıntılı bilgi için mutlaka şu haberimizi okuyunuz. İşgöremezlik raporu onaylama süresi

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

11 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

1 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

1 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

1 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

1 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce