Sgk prim iadesi hesaplama 2019 & Sgk Bağkur SSK prim geri alma dilekçesi

SSK yatırılan primler geri alma konusunda merak edilen çok sayıda nokta bulunuyor. İnsanlar emekli olabilmek için yıllarda düzenli olarak prim ödemeleri yapıyor. Ancak bazı insanlar bunu tamamlayamıyor veya yaş nedeniyle uzun süre olan emekliliğini beklemek istemiyor. Bunun için yatırmış olduğu primleri geri almak istiyor. Bunun işlemin nasıl yapılacağından kısaca bahsedelim.

SSK Prim Geri Alma

SSK yatırılan primler geri alma işleminizi yapma hakkınız olduğunu bir kez daha belirtelim. Tabi bu hakkı kullanabilmeniz için öncelikle belirli şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Eğer o şartlar yerine getirilirse istediğinize daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Primleri almak için başvuru yapacağınız SGK’ya başvuru tarihine kadar yapılan prim ödemeleri içinden ölüm sigortası, yaşlılık ve malullük hariç olarak iade edilecektir.

SSK birikmiş paramı almak istiyorum diyorsanız kendi işinizin patronu olmamanız gerekiyor. Ya da sigortalı olarak bir işe devam etmiyor olmanız gerekiyor. Kadınlar için 20 yılı erkekler içinse 25 yılı doldurmak ve yaş şartını sağlamak gerekiyor. Kısaca o kişinin emekli olmak için belirlenen şartların en azından bir kaçını tamamlamamış olması gerekiyor. Eğer bu şartları sağlarsanız prim ödemelerinizi geri alma talebinizi bir dilekçe yardımı ile kuruma bildirebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce ödenmiş primlerin nasıl hesaplanarak geri verileceğine bakalım.

SSK Prim Geri Ödemesi Hesaplama

SSK yatırılan primler geri alma başvurunuzu yapmaya karar verdiğinizde geri alacağınız miktarın hesaplanması gerekiyor. Yapmanız gereken ilk iş SSK Hizmet dökümüne ulaşmanız olacaktır. E-devlet üzerinden bu işlemi rahatlıkla yapabilme şansınız var. Buradan ulaştığınız döküm ile ne kadar süre prim yatırdığınızı daha net bir şekilde görebilirsiniz. Dökümde yazan gün sayısına göre ssk prim iadesi hesaplama işleminizi yapabilirsiniz.

Gerekli verilere ulaştıktan sonra güncel prime denk gelmesi için belirlenen bir katsayı ile prim iadeniz toplu olarak hesaplanacaktır. Yani 120 ay prim yatırdım şu an 1.000 TL’den yatırıyorum o zaman 120 bin TL ödeme alırım derseniz yanılırsınız. Örnek olarak 2000 TL üzerinden maaşınızı alıyorsanız ve iş vereniniz ödemeler için teşviklerden yararlanmayı tercih etmiyorsanız %37, Eğer sizin için 5510 sayılı ve 6111 sayılı teşviklerden yararlanıyorsa %37 ve %17 oranında SSK prim ödemesi gerekecektir. Bu şekilde hesaplama yapılarak ödemeniz belirlenecektir.

SSK Prim Geri Alma Dilekçesi

SSK yatırılan primler geri alma işlemini başlatmak için SGK’ya bir dilekçe yazmanız gerekiyor.Yazacağınız dilekçe ile o zamana kadar yapılan prim ödemelerinizi kurumdan tahsil etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Size bu konuda örnek bir dilekçe ile yardımcı olmaya çalışacağız.

SSK Prim Geri Alma Dilekçesi
SSK Prim Geri Alma Dilekçesi

dilekçenin büyük hali için: prim iade dilekçesi

SSK prim geri alma dilekçesi yukarıda resimde gördüğünüz gibi olacaktır. Bu belgede gerekli yerler doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Tabi bu dilekçe ile birlikte toptan ödenmesi istediğiniz miktarı, Vukuatlı nüfus kayıt örneğini ve sigortalılık belgenizi de hazırlamayı unutmamalısınız. Yaşlılık Toptan Ödeme Talep Formu doldurulduktan sonra SGK’ya ait il müdürlüklerine giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SGK geri ödemeleri belirli şartlar dahilinde hak edenlere yapmayı taahhüt ediyor. Tabi bu geri ödemeyi alabilmek için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. SGK’dan prim ödemelerini almak isteyenlerin merak ettiği çok sayıda soru bulunmaktadır. Geri ödeme için gerekli şartların neler olduğunu ve gerekli geri ödeme talebinin nasıl olacağını kısaca sizlere aktarmaya çalışacağız.

SGK Geri Ödeme Başvuru Şartları

SGK geri ödemeleri belirli şartlarda yapılmaktadır. Kısa bir süre ülkemizde çalışan yabancı uyruklu  insanlar için yatırılan primler, primini tamamlamadan ayrılmak isteyenler ve iki farklı işte çalışarak fazla prim ödemesi alan kişiler SGK geri ödeme alma hakkına sahip oluyordular. Tabi bunu alabilmek için sadece bu şartları sağlamak yeterli olmuyor. Mutlaka SGK’ya başvuru yapılması da gerekiyor. SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur çatısı altında çalışanlar için bu ödemeler bulunmaktadır. Bu konuda değişiklik 2008 yılında yapılarak yürürlüğe girmiştir. SGK geri ödeme yönetmeliği kapsamında bu anlamda önemli değişiklikler yapılarak insanlara fazla yatan primlerini geri alabilme fırsatı sunulmuştur. Yapılan bu ödeme işlemine toptan ödeme veya kesenek iadesi adı verilmiştir. Tabi istenmesi halinde bu primleri geri almak yerine prim ödemelerinin kabulü içinde kullanılma şansı bulunmaktadır.

SGK Geri Ödeme Dilekçesi

SGK geri ödeme talep edenlerin bunu bizzat başvurarak yapması gerekmektedir. SGK bu konuda ödemeyi kendisi yapmamaktadır. Ancak talep edilmesi halinde gerekli detaylar incelenecek ve ödemeye hak kazanıp kazanmadığına bakılacaktır. SGK geri ödeme dilekçesi bu nedenden dolayı çok önemlidir. Dilekçe hazırlanarak başvuru yapacak kişinin bizzat SGK merkezine veya SGK il müdürlüklerine gitmesi gerekmektedir.

Bu talebin resmi bir şekilde gerçekleşmesinin ardından kurum tarafından talep edilen detay için araştırma yapılacaktır. Prim ödemesinde fazla olup olmadığına ve kişinin ödemeyi hak etmeyecek bir durumunun olup olmadığına bakılır. Gerekli inceleme sonucunda talep doğru bulunursa ödeme dilekçenin verildiği tarihinin bir sonraki ayında yapılacaktır. Bu konuda bilmeniz gereken bir diğer nokta ise SGK’nın bu ödeme için herhangi bir faiz ödemesi yapmayacağıdır. SGK geri ödeme sadece fazla yatırılmış olan prim miktarı hesaplanarak ödemesi yapılacaktır.

SGK geri ödeme almak istemezseniz bunu değerlendirebileceğiniz farklı bir nokta da bulunmaktadır. Bu noktalardan birisi eksik primleriniz yerine alabileceğiniz bu ödemeyi saydırmak olacaktır. Prim ödemesi alamayacak kişiler ise GSS borçu olanlar, askerlik ve doğum borçlanma ödemelerini yapanlar bunun için ödeme alamamaktadır. Dediğimiz gibi faiz ödemesi yapılmamaktadır. Ancak talep edilen yılda bulunan prim güncelleme katsayısı ile ödenecek miktar çarpılarak ödenecek SGK geri ödeme hesaplaması yapılmaktadır.

SGK Geri Ödeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK geri ödemesi almaya hak kazananlar bunun sorgulaması için e-devlet çatısını kullanabilmektedir. E-devlet şifreniz ile sisteme girdikten sonra şahsınıza yapılan ödemelerin sorgulamasını kolayca yapabilirsiniz. SGK geri ödeme sorgulaması bu şekilde yapılarak aldığınız tutarı bu şekilde öğrenme şansına sahipsiniz.

SGK Geri Ödemesi Yapılmayacak Kişiler?

SGK geri ödeme herkese yapmadığınız söylemiştik. Bunun için sınır yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Diyelim ki bir vatandaş 1982 ile 1985 yılları arasında Bağkur üzerinden prim ödemesi yapmış olsun. Ancak o tarihten 2018 yılı gelene kadar başka herhangi bir dönemde prim ödemesi yapmamış olsun. Eğer kanunen emekli olması gereken yaşın altındaysa prim ödemesini geri alamaz. Yani 56 yaşında olsun ancak ödeme hakkı alabilmesi için 58 yaşında olması gerekmektedir. Bu önemli bir detaydır.

Fikrinizi Paylaşın