2018 Temmuz memur zammı yüzde kaç olacağı önceden yapılan toplu sözleşme ile belirlenmektedir. Aynı durum emekliler içinde geçerlidir. Ancak aynı toplu sözleşmede önceden belirlenen bir detaya göre ek olarak enflasyon farkının da maaşa eklenmesi kararlaştırılmıştır. Normal zammın yanında Ocak ve Temmuz aylarında ek zam yapılmasına karar verilmektedir. Özellikle son ayda yani Haziran ayında enflasyon oranında beklentinin üzerinde bir yükseliş olursa buda zam içerisine eklenecektir. Bu konuda ki açıklama Maliyet Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılmıştır. İş ve Bağkur emeklilerine ve Memurlara en ufak bir eksiklik olmadan ilk 6 ayda ortaya çıkan enflasyon oranına göre yansıtılmasına karar verilmiştir.

2018 Temmuz En Düşük Emekli ve Memur Maaşı

2018 Temmuz memur zammı ne kadar olacağı konusunda şuan için net bir bilgi olmasa da ortalama olarak uzmanların bir tahmini bulunmaktadır. Son aylarda enflasyon oranında beklentilerin üzerinde bir yükselme görülmektedir. Son dönemde ki rakamlara bakarak haziran ayında ki oranın %6,39 olacağı tahmin ediliyor. Bu durumda ortaya en düşük maaş değerleri de üç aşağı beş yukarı çıkmış oluyor. Oran bu şekilde olursa en düşük maaşların sıralaması şu şekilde olacağı söylenmektedir.

  • En düşük memur maaşı 2839 TL’den 3050 TL’ye çıkacak
  • En düşük emekli maaşı 1978 TL’den 2094 TL’ye çıkacak
  • En düşük SSK Emekli aylığı 1570 TL’den 1670 TL’ye çıkacak
  • En düşük Bağkur Emekli Aylığı 1405 TL’den 1495 TL’ye çıkacaktır.

2018 Temmuz Zammı Ne Zaman Alınacak

2018 Temmuz memur zammı hakkında açıklamaları detaylı bir şekilde yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal farkların bu ay içerisinde maaşlara yansıtılacağını ve bayram ikramiyesi ile birlikte ödeneceği açıklamıştır. Memur maaşlarında yüzde 1’lik bir artışın dahi yaşanmasının ekonomiye maliyetinin 2,3 milyar lira olduğunu eklemiştir. Beklentilerin biraz üzerinde gelişmeler yaşandığını belirten bakan buna rağmen çalışmaların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini ve maaşlara olan farkın bayramdan önce yansıtılarak memur ve emeklilere verileceğini de belirtmiştir.

2018 Memur zammı bu yılın ilk 4 ayında ki enflasyon oranına bakıldığında %4’lük bir artış olması bekleniyordu. Ancak son 2 ayda enflasyonda yaşanan ani yükseliş bu durum değişmesini de beraberinde getirdi. 6 aylık enflasyon verilerine bakılarak bu yansıtmanın yaşanacağını da ekleyelim. 2018 Emekli temmuz zammı içinde aynı durum geçerlidir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara beklenerek yapılan toplu sözleşmede söz verilen %3,5’luk zamma ek olarak enflasyon farkının da ekleneceğini açıklanacaktır.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

11 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

1 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

1 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

1 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

1 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce