2018 Yılında Emekli İntibak Düzenlemesi Yapılacak mı?

Emekli intibak konusu bu yılın en çok konuşulanlarından birisidir. Ülkemizde ki emekli sayısı 2018 yılı itibariyle 12 milyonun üzerine çıkmasıyla bu tür konuların ortaya çıkması çok görülüyor. Bu yıl özelikle 2000 yılından sonra olanları ilgilendiren intibak beklentisi giderek artış gösteriyor. Emekliye intibak zammı için Anayasa Mahkemesi adres olarak Türkiye Büyük Millet Meclisini gösterdi. Bu konuda sürekli topun bir ordan bir oraya atılması nedeniyle rahatsız olan Türkiye Emekliler Derneği konunun çözüme kavuşması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açtı. Bu davanın açılması ile birlikte intibak konusu bir anda gündemin gene en başına gelmiş oldu.

İntibak Zammı Düzenlemeleri

Emekli intibak için hali hazırda iki farklı dosya hazırda beklediğini söyleyelim. Ancak hangisinin geçerli olacağının tam olarak net olmadığını söyleyelim. 2018 Torba yasası içerisinde bu konuda düzenleme olacağının beklentisi de devam etmektedir. Düzenlemelerin içerisinde olan iki farklı detay bulunmaktadır. Geçmesi gündem de olan emekli intibak için ilk düşünülen farkın ortadan kalkması için 355 TL zam yapılmasıdır. Bu sayede aradaki farkın ortadan kalkması amaçlanıyor.

Emekliye intibak 2018 yılında yapılması gereken ikinci düzenleme ise hali hazırda yürürlükte olan asgari ücret miktarı ile en düşük emekli maaşın eşitlenmesi olacaktır. Bu konuda beklentisi olan yaklaşık 5 milyon emekli bulunmaktadır. Ülkemizde bulunan 12 milyon emeklinin 5 milyon tanesi 2000 yılında sonra emekli olması nedeniyle bu durumla ilgili düzenleme çok merak edilmektedir. Bu durum için daha önceden 2000 yılından önce emekli olanlara yapılan düzenleme ile 50 TL ile 355 TL arasında zam yapılması uygun görülmüştür.

İntibak Yasası 2018 Yılında Çıkacak mı?

Emekli intibak konusunda bu yıl içerisinde büyük beklenti içerisinde olunduğunu söyleyebiliriz. Bu durum giderek uzaması nedeniyle milyonlarca emeklinin de talebi artmaktadır. Emekliler derneğinin daha çok bastırması ile birlikte herkesin bu konudan kendisi soyutlaması çok da mümkün olmuyor. Her yıl çıkarılan torba yasa içerisinde bu yıl herhangi bir düzenleme olup olmayacağı geçmiş yıllarda olduğu gibi kesin değildir. Ancak beklentinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Emekliler Derneği İntibak Davası

Emekliler derneğinin Anayasa mahkemesine açmış olduğu davanın ardından mahkemenin kararı meclisin vermesi gerekiyor demesi ve TBMM’den bu konu ile alakalı net bir açıklamanın yapılmıyor olması konunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmesine neden oldu. Bu konuda mahkemenin hali hazırda vermiş olduğu bir cevap bulunmuyor. Mahkeme süreci bitmeden herhangi bir değişiklik olacağını tahmin etmek zordur. Ayrıca seçim sürecine de girilmiş olması ile intibak yasası yürürlüğe girecek olsa dahi bu yılın son zamanlarda olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. İntibak yasası ne durumda diye merak edenlere kısaca bu açıklamayı yapabiliriz.

Bu yıl olmasa da mutlaka emekli intibak kanununun yürürlüğe gireceğini ancak tam olarak en zaman olacağını söylemek doğru olmayacaktır. İntibak zammı 2018 yılında yapılırsa oluşacak en düşük emekli maaşının 1.600 TL civarı olacağını da ekleyebiliriz.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

6 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

11 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

1 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

1 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

1 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

1 sene önce