Malulen Emekli Maaşları 2019

Son Güncelleme

Malulen emekli olabilmek için ülkemizde belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Kişinin bir meslek hastalığı veya iş kazası nedeniyle iş gücünü büyük oranda kaybetmiş olması gerekiyor. Malulen emekli 2019 maaşları konusunda bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2018 yılında malulen emekli olmak istiyorsanız şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Malulen emeklilik şartları arasında iş gücünün %60 oranında ve daha yüksek bir seviyede kaybetmiş olması gerekiyor. Bu olayın doktor tarafından raporlanmış olması lazımdır. Ayrıca en az 10 yıl sigorta yatırılmış olmalıdır. Bakıma muhtaç birisi için malulen emeklilik için bu şartların hiçbiri gerekmediğini de ekleyelim. Bu emekliliğe bağkur üzerinden başvuru yapacaksanız herhangi bir prim borcunuz olmamalıdır. Aksi taktirde emekli olma hakkına sahip olamazsınız. Bu emeklilikte herhangi bir yaş sınırı yoktur. Sadece yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımanız gerekmektedir.

2018 Yılında Malulen Emeklilik Sorgulama ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Malulen emeklilik 2018 maaş sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için gireceğiniz sistemde  SGK-4A ve SGK -4b aylık bilgisi menülerinden birisine durumunuza göre giriş yapmanız gerekiyor. Şartları yerine getirdikten sonra başvurunuzu yapabilmek için gerekli evrakları da sağlamanız gerekmektedir. Bu evraklar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Emeklilik talep dilekçesi
  • Raporun hazır hale getirilmesi
  • Askerlikten ilişiksizlik belgesinin sağlanması
  • Kimlik fotokopisi

2019 yılı Malulen Emeklilik Maaşı ve Hesaplaması

2019 Malulen emekli maaş taban fiyat yani asgari tutar üzerinden hazırlanarak ödenmiş olmalıdır. Bu tür emeklilik hakkı kazanan kimselerin alacakları maaş miktarı 1000 TL ile 1200 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu emeklilik hakkını 4C emeklik sandığı üzerinden almaya hak kazanan memur statüsünde olanların ortalama maaş miktarları 1900 TL ile 2100 TL arasında değişecektir. Malulen emekli maaş hesaplama bu tür detaylara bakarak yapılmaktadır. Eğer etrafınızda bu tür bir insan varsa emekli olma hakkını kullanabilir.

One Thought to “Malulen Emekli Maaşları 2019”

Fikrinizi Paylaşın