2019 Bağkurdan Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

2019 yılında emekli olursam ne kadar maaş alırım sorunuza cevap aramaya devam ediyoruz. Bağkur kapsamında primlerini yatıran ve bu şekilde emekli olacaklar için hazırlanan emeklilik oranları hakkında öngörüler ile gelecek yıl emekli olursanız ne kadar maaş alacağınızın bilgisine aşağıda ulaşabilirsiniz.

Eski yıl bitiyor yeni yıl başlıyor, her yılın sonunda sorulan bu sorular bu yıl sonunda tekrar sorulmaya başlanıyor. En çok merak edilen sorulardan birisi de emekli olmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. 2019 bağkur emekli maaşı ne kadar zam alacak sorusu ile birlikte bu yıl içerisinde bu şekilde emekli olursanız size bağlanacak maaş miktarı merak edilecektir. 2018 yılında ekonomide yaşanan dalgalanmalar sonucunda enflasyon oranları beklenenin çok üzerinde gerçekleşiyor. Son yıllarda bu oranlar göz önüne alınarak yapılan zamların 2019 emekli maaşı içinde yansıyacağını tahmin etmek zor değildir. Ama bunu bekleyip görmek gerekiyor.

2019 Bağkur Emekli Zam Oranı

2019 bağkur emekli zam için bekleyen milyonlarca emekli bulunuyor. Son günlerde beklentiler çok yüksek oranda seyretse de beklentilerin karşılanıp karşılanmayacağı tam olarak bilinmiyor. 2018 yılında kurban ve ramazan bayramların da iki ikramiye alana emeklilerin yıl sonunda ki zamlar konusunda beklentileri çok yüksek seyrediyor. Merkez bankası tarafından yıl sonu enflasyon oranı %24 olarak tahmin edildi. 2019 yılında zammın %14 civarında olması bekleniyor. Enflasyon oranı nedeniyle oluşacak %10’luk fark ise farklı şekillerde emeklilere verilerek telafi edilmesi sağlanacak diyebiliriz.

3 Ocak 2019 tarihinde emekli zammı ile ilgili tam bilgi net olarak ortaya çıkmış olacaktır.

2019 Bağkur Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

2019 bağkur emekli maaşı hakkında bilgi vermeden önce ülkemizde emeklilik durumunun tam anlamıyla bir muamma olduğunu belirtelim. Emekli maaşı hesabı yapılırken hangi tarihten itibaren sisteme kayıt olduğunuza bakılıyor. En yüksek maaş 2000 yılında önce olanlara veriliyor. Ardından 2000 ile 2008 yılları arasında giriş yapanlara ve sonrada 2008 yıl sonrasında bakılıyor.

Ayrıca prim ödeme oranı da sizin alacağınız emekli maaşının ne kadar olacağına önemli bir etki göstermektedir. En yüksek ya da en düşük prim yatıranlar arasında önemli bir fark oluşmaktadır. Tarım bağkuru ile SSK ödemesi yapanlar içinde aynı durum geçerlidir.

2019 bağkur emeklileri 2000 yıl öncesi sisteme giriş yapmışlarsa ve en yüksek primden ödeme yapmışlarsa en yüksek maaş tavanı ile emekli olabilirler. Bu da 1100 TL ile 1300 TL arası emekli olmanız anlamına geliyor.

Bağkur üzerinden tarım bağkuru yatırarak emekli olacakların ise ortalama olarak alacakları maaş 2019 yılında 900 TL ile 1100 TL arasında değişiklik gösterecektir.

5400 prim yatırarak emekli olacaklara ise verilecek ortalama aylık maaş diğer detaylara bakılarak 900 TL ile 1100 TL arasında değişecektir.

Bağkur Emeklilik İçin Bilinmesi Gerekenler

Sosyal Güvenlik Kanununda her yıl düzenlemeler yapılarak bu kapsama dahil olan tüm emeklilerin hakları gözden geçirilmeye çalışıyor. SSK, Bağkur ve 4C kapsamında ki memurlar için özel olarak hazırlanan detaylar bulunuyor. Memurlar için 3600 Ek gösterge güncellemesi yapılıyor. Bu yapılanmanın ardından katsayısında artış olacak memurların alacakları emekli maaşı da artmış olacak.

2019 bağkur emekli maaşı içinse bu değişikliğin bir faydası görünmüyor. Yıl boyunca erken emeklilik kapsamında beklentisi olan milyonlarca bağkurlu için bu yılın beklentileri karşılamayı başardığını söylemek pek de doğru olmadı diyebiliriz. Gelecek yıl belki bu konuda çalışmalar yapılabilir.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

1 sene önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

2 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce