2019 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar, Alma Şartları, Maaş Yatan İller

evde-bakim-maaslari-2019

Son Güncelleme

Evde Bakım Maaşı; Evde Hasta, Engelli özürlü, Yaşlı ve bakıcılık yapan vatandaşlar 2019 yılında evde bakıcılık yapanların aldığı bir ücrettir. Sosyal devlet anlayışıyla çocuğuna, yakınına ve akrabasına bakan geliri miktarı düşük vatandaşların aldığı bu aylık için bazı şartları taşımak gerekiyor.

Evde bakım maaşı şartları

En önemli şart, bakılacak kişinin ağır engelli raporunun olması. Yani kendi ihtiyaçlarını göremeyecek düzeyde engelli olması. Hastanın Rapor oranı da önemli olmakla birlikte raporda “ağır özürlü” veya “ağır engelli” yazmıyorsa bu kişiye bakan kişi evde bakım aylığı alamaz. Şartları madde madde açıklamaya çalışalım.

 1. Bakılacak kişinin ağır engelli olması: alınan raporda hastanın “ağır engelli” olduğu belirtilmeli. Yani kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek düzeyde engelli olması gerekiyor. Temizlik, yemek, içmek v.s gibi işlerini kendisi yapamıyor olmalı da diyebiliriz.
 2. Hane halkı gelirinin NET asgari ücrettin 2/3ünden az olmalı. Şöyle açıklayabiliriz; 2018 için net asgari ücret 1603 TL idi. bunun 2/3ü 1068 TL olarak ödendi. 2019 net asgari ücret konusunda belirttiğimiz kadar olursa 1346 TL hane halkı kişi başı gelir miktarından az gelire sahip olması gerekiyor. Örneğin: aylık 3 bin geliri olan bir ailede 4 kişi yaşıyorsa kişi başı gelir 3000/4=750 TL eder ve bu evde “evde bakım maaşı başvurusu” yapılabilir.
 3. Hastanın %50den yüksek raporunun olması gerekiyor.

Evde bakıcı maaşları

2017 ve 2018 yılında 2022 sayılı yasada engelli zamlı maaşları şöyleydi;

01 Temmuz 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 1027,00 TL,

01 Ocak 2018 tarihi ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında 1068,15 TL,

01 Temmuz 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 1.105,54 TL

01 Ocak 2019 tarihi ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında: 1.150 TL,

01 Temmuz 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ise 1.209 TL olarak ödenecek.

Sigortalı bir işe girersem evde bakıcı maaşım kesilir mi?

Evde bakıcı maaşı almak için yukarıda saydığımız kriterler değiştiğinde bunun mutlaka sosyal hizmetler müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte. 1 ay içerisinde bildirmek zorunlu. bildirimden sonra sosyal hizmetler müdürlüğü yukarıdaki kriterlere göre tekrar değerlendirir. eğer şartları sağlamaya devam ediyorsanız maaş kesilmez.

Fakat şöyle hatalar yapılabiliyor; İl / İlçe Sosyal hizmetler müdürlüğündeki değerlendirme heyeti, bu kişi işe girdiyse ihtiyaçlarını giderebiliyor bakıcıya ihtiyacı yok şeklinde değerlendirirse (-ki bu çok büyük bir hata olur, çünkü kulağındaki kulaklı kuruma gelen telefonları yapan engelli bir çalışan bakıma muhtaç değil midir? değerlendirme heyetlerinin böyle hatalara düşmemesi için değerlendirmeyi yerinde ve yönetmenlikte belirtilen şartlara uygun yapması gerekiyor. aksi durumda mağduriyetler doğabilir.-) maaşı kesebiliyorlar.

Engelli, hasta ve evde bakım için bildirimde bulunma

Evde bakıma muhtaç Engelli veya hastanın bildirimini ;Mülki amirler, sağlık kuruluşları, köy muhtarları, genel kolluk kuvvetleri ve belediye zabıta memurları, çevrelerinde bulunan bakıma muhtaç özürlüleri bakım hizmetlerinden yararlandırılması amacıyla il/ilçe müdürlüklerine bildirebilirler. Ayrıca, diğer kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşlar, özürlülerin kendileri veya akrabaları da bildirimde bulunabilirler.

Bu bildirimden sonra bildirim yapan kişiyle bir görüşme yapılıyor il ve ilçe müdürlüklerinde, görüşme esnasında Bakım hizmetleri talep formu düzenleniyor.

Evde Bakım Evrakları İndir

Evde bakım maaşı için istenen evraklar: (parantez içindeki form kısmından formları indirebilirsiniz.)

 1. T.C. Kimlik Numarası beyanı
 2. Engelli sağlık kurulu raporu (Engel Oranı % 50 ve üzeri ağır engelliler)
 3. Bakmakla yükümlü olunan bireyler kapsamındaki kişilerin gelir ve mal durumuna ilişkin yazılı beyanı ve taahhüdü ile beyanın içeriğine dair belgeler
 4. İki adet vesikalık fotoğraf
 5. Varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti
 6. Engellinin vasisi var ise, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı
 7. Anne babanın boşanmış olması hâlinde, boşanmaya ilişkin mahkeme kararı (Velayet kararı)
 8. Evde Bakım Talep Formu (Form- 2.1)
 9. Gelir Durumuna İlişkin Beyan Belgesi (Form-2.2)(Başvuru Merkezinden İmzalı nüshası alınarak diğer kurumlara müracaat yapılabilir.)
 10. Gelir Araştırma Formu (Form-2.3)
 11. Soybis Kullanım İzin Formu (Form-2.4)
 12. Evde Bakım Taahhüt Sözleşmesi (Form-2.5)
**-Evde Bakım Hizmetleri Bilgilendirme Dökümanı  (Form-2.6)

Engelli raporu veren hastaneler

Engelli raporunu her hastane veremez. Sağlık bakanlığınca “engelli” veya “ağır engelli” raporu verebilecek hastanelerin listesine ulaşabilirsiniz: Engelli raporu veren hastaneler

Evde bakım maaşı için alınacak raporda “ağır engelli” ibaresinin olmasına dikkat ediniz.

Evde bakım başvuru sonucu

Bu il ve ilçelerdeki yoğunluğa göre değişmekle birlikte sizden iban istenmişse büyük oranda maaş bağlanacağı anlamına geliyor büyük ihtimalle. Genelde 3 aya kadar sürebilmektedir. Fakat küçük yerlerde bir ayda sonuçlandığı da oluyor.

E devlet üzerinden bakım başvurusunu Buradan sorgulayabilirsiniz: SORGULA

Evde bakım bakıcı değişikliği

Evde bakım yapan bakıcı değişikliği için eski bakıcı ile yeni bakıcının birlikte gidip İl-İlçe Sosyal hizmetler müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Yeni bakıcı da eski bakıcının şartlarını sağlıyorsa bakıcı değişikliği yapılabiliyor. Evde bakım

Evde bakım Telefonla Başvuru

Evde hasta bakıcı hizmeti almak isteyenler 4443833 nolu telefon numarasından telefonla bakıcı başvurusunda bulunabilirler.

Yatalak hasta bakıcı ücretleri tamamen ücretsiz olup devlet tarafından karşılanmaktadır. Yani engelli vatandaşın cebinden herhangi bir ücret çıkmayacaktır.

Son olarak evde bakım hizmeti ile ev hizmetlerinde çalışanlar farklı konulardır. Örneğin evde çocuk ve bakıcı çalıştırmak ev hizmetlerine girerken, evde engelli ve hasta bakmak evde bakım kapsamına girer.

Ev hizmetleri ile ilgili geniş bilgi :

2019 Bakıcı, Temizlikçi Ev Hizmetleri Sigortası Primleri

Sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Evde bakım maaşı yatan iller 2019

Her ilde maaşlar farklı tarihlerde yatmakta olup Yaşadığınız ili ve ödeme alıp almadığınızı yorum kısmından belirtirseniz diğer ziyaretçilerimize de yardımcı olmuş olursunuz.

Fikrinizi Paylaşın