Tüm hesaplamalar 2020 TL net Asgari ücrete göre güncellenmiştir.

2018-2019 eğitim öğretim yılında Stajyer Maaşınız eksik yatmış olabilir!

2018-2019 Eğitim öğretim yılında stajyer ve mesleki eğitim, tamamlama eğitimi gören öğrencilerin alacakları maaş 2016 yılında Asgari ücret üzerinden hesaplanıyordu. Fakat bir çok kurum Ağustos ayında yapılan değişikliği göz önüne almadan stajyerlere eksik maaş verdi. Özellikle kamu kurumlarının bu konuda hatadan vazgeçmesi ve eksik yatırılan ücretlerin stajyerlere vermeleri gerekiyor.

2018-2019 Eğitim öğretim yılında stajyer maaşı ne kadar?

1 ocak 2018 tarihinden 31 ağustos 2018 tarihine kadar net asgari ücretten, asgari geçim indirimi düşürüldükten sonra kalan tutarın yüzde 30u oranında stajyer ücreti ödendi yani en az 435 TL. Fakat bu miktar 2018 Ağustos ayından sonra “NET ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 30UNDAN AZ OLMAYACAK ŞEKİLDE” olarak değiştirildi yani en az 1603*0,3=480,9 TL

Bu ücret 2018 yılı 31 Aralığa kadar geçerli olan miktar.

Tabi bu en az tutar. İşletmeler dilerlerse daha yüksek ücret ödeyebilirler.

2019 Stajyer maaşı ne kadar?

2019’da stajyer öğrencilerin maaşı 2019 Aralık ayında asgari ücret komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret miktarına göre verileceği için burada kilit soru 2019 asgari ücret ne kadar oldu?

Tahminlerimize göre net 2019 asgari ücret 2020TL oldu. 2019da stajyer öğrenci maaşı 606 TL oldu.  Bu durumda işverenlere yapılacak yardım da 20 den fazla çalışanı olanlar için 202, 20den az çalışanı olanlar içinde 404 TL olacaktır.

Belediyelerde ve diğer kurumlarda staj yapan öğrencilerin de stajyer maaşı bu miktarlarda olacak.

Üniversite stajyer maaşı 2019 ne kadar?

Lise öğrencilerine staj maaşı ödemek zorunluyken Üniversite öğrencilerine staj ödeme zorunluluğu olmamakla beraber bir çok iş yeri üniversite öğrencisi stajyerlere de lise öğrencisi stajyer ücreti civarında ücret ödemesi yapmakta. Etik olan da bu olmakla beraber üniversite stajyer maaşı da zorunlu hale getirilmelidir.

İşletmelere Stajyer Öğrenci desteği 2019 yılında da devam edecek mi?

15 Ağustos 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle işverenlere verilen stajyer desteği 2018-2019 Eğitim öğretim yılından geçerli olmak üzere 3 yıllığına uzatılmıştır.

Yani sadece 2018-2019 yılında değil 2020-2021 eğitim öğretim yılına kadar bu destek uzatıldı.

2019-stajyer-maaslari

İşverene Stajyer desteği ne kadar?

Stajyer asgari ücret desteği işyerinin çalışan sayısına göre değişiyor. 20 ve üzeri çalışanı olan işverenlere ödenen ücreti üçte biri oranında, 20den az çalışanı olan işverenlere ödenen ücretin üçte ikisi oranında iade yapılacak.

İşveren stajyer desteğini nasıl alabilir?

İşveren stajyer öğrenci desteğinden yararlanmak için stajyerin maaşını ayın 10undan önce yatırıp, ayın 25ine kadar ödeme dekontu ve dilekçe ile öğrencinin okuluna başvurmalı.

Dilekçede, ne kadar ödeme yaptığını ve işyerinde çalışan sayısını belirtip 15/08/2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden iade alması gereken miktarı belirtmesi yeterlidir.

Stajyer ücreti almayan öğrenci ne yapmalı?

Stajyer öğrenciye bazen ücret ödenmediği, bilakis işyerinin stajyere aslında ihtiyacı olmadığını buna rağmen bir de ücret ödemek istemediğine şahit olabiliyoruz.

Böyle durumlarda öncelikle şunu bilmek gerekiyor. Çalışan sayısına bağlı olarak işletmelerin stajyer çalıştırması kanuni bir zorunluluk olabiliyor. ayrıca 3308 sayılı Mesleği eğitim kanunu stajyerlere maaş ödenmesini zorunlu kılmaktadır. Öğrenci ne zamandan beri ücret almadığını belirten dilekçeyle okuluna başvurursa işverene ciddi yaptırımlar uygulanabilir.

Staj Borçlanması, Staj başlangıcı emekliliğe sayılacak mı?

2018 yılında böyle bir çalışma yapılmadı fakat 2019 yılında da böyle bir çalışma olacağını düşünmüyoruz.

Avrupada yapılan staj emekliliğe esas sayılırken Türkiye’de yapılan staj emeklilik için başlangıç olarak kabul edilmiyor. Bu şekilde bakıldığında bir haksızlık gibi görülebilir ama aslında bunun sebebini öğrendiğimizde haksızlık olmadığı anlaşılacaktır. Avrupada çalışan stajyer tamamen işçi statüsünde gibi görülür. Yani maaş ve prim ödemelerinin tümü işçiler gibidir. Fakat Türkiye’de stajyer maaşları asgari ücretin çok altında. Ve stajyerin ayrı bir sigortası varsa -anne-babadan- stajyer o sigortadan faydalanabileceği gibi sağlık giderleri için stajyer sigortasından da faydalanabilir. Bunun içinde okulun bildirimde bulunması yani sigorta girişi yapması gerekiyor.

Stajyerler için SGK APHB hangi belge kodu seçilir?

Ailesinden herhangi bir sigortası olanlar için 49, olmayanlar için 50 numaralı belge seçilir.

Üniversite öğrencisi stajyer maaşları ne kadar?

Üniversite öğrencilerinin staj maaşları da lisedeki öğrencilerle aynıdır fakat uygulamada bazen kurumlar daha yüksek ödeyebiliyorlar.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

5 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

10 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

12 ay önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

1 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

1 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

1 sene önce