Kategoriler: Güncel Haberler

3600 Ek Gösterge Son Durum Nedir?

3600 Ek gösterge ile ilgili son durum gelişmesi ve kanun teklifini sayfamızda bulabilirsiniz. Yapılan çalışmalar ve 3600 ek gösterge ne zaman verilecek, 3600 ek gösterge son dakika haberleri, 3600 ek gösterge kimlere verilecek sorularının cevabı Haberimizde!

3600 Ek gösterge ne zaman verilecek?

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü sayın İbrahim Kalın yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge ile ilgili çalışma yapıldığını, 100 günlük eylem planında 3600 ek göstergenin de olduğunu ve bununla alakalı kanun teklifinin yapılan çalışmalara son hali verildikten sonra sunulacağını söyledi.

Hazine ve Maliye bakanı Sayın Berat Albayrak ise yaptığı açıklamayla 3600 ek göstergenin getireceği ek yüklerden bahsederek tüm personele 3600 ek gösterge verilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Yapılan bütün çalışmaların Şubat ayında tamamlanacağını ve 3600 Ek göstergenin şubatta verileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan seçimden önce çok büyük bir kesime sağlanacak bu değişikliğin detayları da yapılacak torba yasa ile netleşecek.

3600 Ek gösterge kimlere verilecek?

Yapılacak 3600 ek gösterge değişikliğinin Öğretmenlere, İmamlara, Polislere ve hemşirelere yönelik olacağı konuşulmakta. Milli eğitim bakanlığında, Sağlık bakanlığında ve İçişleri bakanlığı personellerinden eğitici ve yöneticileri kapsayacağı da bir diğer ağırlık kazanan iddia.

Yani sadece imamlara değil, diyanet işleri başkanlığının yönetici kademesini de kapsayacak, sadece öğretmenleri değil şube müdürü, şef kadrosundakileri de kapsayacağı bir diğer ciddi iddia.

3600 Ek göstergenin maaşa etkisi

3600 ek gösterge maaşa aslında pozitif değil negatif yansıyacaktır. Yani maaşlarda 50 ile 100 TL arasında bir azalma görülebilecek fakat uzun vadede çok ciddi katkıları olacak.

3600 Ek göstergenin emekliliğe etkisi

Emekli aylığında 800 TL’ye kadar artış sağlayabilecek. Emekli ikramiyesinde de 25 Bin TL kadar artışın önünü açacak 3600 ek göstergesinin gelmesini bekleyen ve bundan ötürü emekli olmayan binlerce personel bekliyor.

Rasyonel bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde, Binlerce insanın emekli olması, emekli maaşlarında yükselme, kalifiye personelin işten yüksek emekli maaşı ve yüksek emekli ikramiyesi için işten çıkması, yerine yeni personel alınması ekonomide çok ciddi bir yük oluşturacaktır. Bir milyon Elli bin öğretmen, 200 bin civarında imam, ve 100 bini bulan hemşire ve polis düşünüldüğünde ne derece büyük bir yük olduğu görülecektir. Fakat sosyal devlet gereği, devlet emekli vatandaşına rahat bir yaşam için gerekli olanak sağlayacak maddi imkanları sağlamalıdır. Bunun için emekli ve personeline maddi açıdan avantajlı değişiklikler yapması iyi olacaktır.

3600 Ek gösterge daha önce emekli olanları da kapsayacak mı?

Daha önce emekli olanlar 3600 ek göstergenin gelmesiyle emekli maaşlarında artış yaşayacaklar fakat geçmişe yönelik emekli ikramiyesini alamayacaklardır. Yani yeni düzenlemeyle gelen emekli ikramiye artışından faydalanamayacaktır. Çünkü emekli olduklarında yürürlükteki mevzuata göre ikramiye aldılar ve bu geriye yönelik olmaz.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

12 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

1 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce