15 yıl 3600 gün emeklilik hayali kuran ülkemizde çok sayıda insan bulunmaktadır. Ancak bu durum hem mümkündür hem de değildir. Öncelikle gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir. İşte o zaman buna sahip olabilirsiniz. Erken emekli olma şartları olarak da bilinen bu detayları aşağıda sizler ile paylaşacağız.

Ülkemizde emeklilik yaşı, günü ve detayları hakkında genelde kafa karışıklığı sıkça yaşanmaktadır. Bunlardan birisi de 3600 günde emeklilik şartları için yaşanmaktadır. Devlet tarafından hak olarak sunulan bu emekliliğe dahil olabilmeniz için belirlenen şartları eksiksiz bir şekilde sağlamanız gerekiyor. Ancak bu sayede emekli olma hakkına sahip olabiliyorsunuz. Tabi bunu elde edebilmeniz için öncelikle şartlarını bilmeniz gerekiyor. Bu şartlar üçe ayrılmaktadır. Şartlar erkekler için şu şekilde sıralanmaktadır.

Erkekler Emeklilik Şartları

  • 3600 iş günü prim ödemiş olmak
  • En az 15 yıl sigorta süresini tamamlamış olmalı
  • Yaş şartını yerine getirmiş olmak gerekmektedir.

Yaş şartı bağkurdan 3600 günde emeklilik şartları arasında en çok dikkat edilenlerin başında gelmektedir. 56-60 yaş aralığında belirli sigorta başlatma tarihine sahip olanlar için geçerli bir durumdur. 24.05.2002 ile 23.05.2005 arasında olanlar 56 yaşında, 2005 – 2008 arasında olanlar 57 yaşında, 2008-2011 yılları arasında olanlar 58 yaşında, 2011 ile 2014 arasında olanlar 59 yaşında, 2014 ve devamında olanlar 60 yaşında bu şartlarda emekli olabiliyorlar. Bu şartlar erkekler için geçerlidir.

15 yıl kıdem tazminatı da yukarıda vermiş olduğumuz detaylara göre hesaplanarak hak sahibine verilmektedir. Bu konuda kendinizde hesap yaparak size ödenecek toplam kıdem tazminatının rahat bir şekilde sağlamasını yapabilirsiniz. Hakkınızın yenildiğini düşünüyorsanız gerekli başvurunuzu ilgili kurumlara yapmayı unutmamalısınız.

Bayanların Emeklilik Şartları

Bayanlar için gerekli olan emekli şartlarından ilk iki tanesini erkekler ile aynıdır. Farklı olan detay yaş konusudur. Tarihler aynı olmakla birlikte yaş aralığı 52 ile 58 arasında değişmektedir. En az 15 yıllık sigorta pirimi olan, 3600 gün prim ödemiş olan bayanların bu şartlarda emekli olma hakları var. 3600 günden emeklilik şartları bayanlar için bu şekilde sıralanmaktadır.

3600 Günde Emeklilik Grupları

Bu şartları yerine getirenler üç gruba ayrılmaktadır. Birinci grup kısmi bir şekilde bu hakka sahip olanlardır. Bu grup yaşlılıktan dolayı aylık alma hakkına sahip olanlar için ayrılmıştır. İkinci grupta 2925 sayını yasa gereğince emekli olma hakkına sahip olanlardır. Bu yasa gereği Tarım SSK’lı olanlar bu grubun içine dahil edilmektedir.

Üçüncü gruba dahil olanlarsa 05 Ağustos 1991 yılından önce sigorta başlangıcı olan engelliler için geçerlidir. Bu grubun içinde yüzde 80 engelli raporu olanlar 1991 ile 1994 arasında sigorta başlangıcı olmaları halinde erken emekli olma hakkına sahip olmaktadır. Bu detaylara bakaran 3600 gün içinde emekli olma hakkına sahip olabilmektedir.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

8 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

1 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

1 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

1 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

1 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

1 sene önce