7143 SGK Yapılandırma Başvuru Dilekçesi, 7143 Yapılandırma Ödeme

7143 Sgk yapılandırma başvurusu için yapılması gerekenler ve bu konu hakkında merak ettiklerinizi sizlere detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız. Tabi önce bilmeyenler için bu kanunun ne olduğunu ve neden çıkarıldığına bakalım. Ardından başvurunuzu nereye, hangi dilekçe ile yapacağınızı ve ödemelerinizi nasıl yapacağınızı aktarmaya çalışalım. 15 Mayıs 2018 tarihinde Torba Yasa’nın yasalaşması ile tercih edilemeye başlandı. 7143 Sayılı yapılandırmanın içerinde Bağkur Erken Emekliliği ile birlikte SGK Borç yapılandırması bulunuyor. Bu iki konu hakkında merak ettiklerinizi sitemizde bulabilirsiniz.

7143 SGK Yapılandırma Neleri Kapsıyor?

7143 SGK yapılandırma fırsatının sunulması ile bu kapsamın içerisinde yer alan borçların neler olduğu en çok merak edilen konulardan birisi haline geldi. Yapılandırma için başvuru yapmadan önce bu yapılandırma içerisine giren noktaların neler olduğuna bakalım.

  • Genel Sağlık Sigortası Primi
  • SSK ve Bağkur Sigorta Prim Borçları
  • Emekli Sandığı emekli keseneği ve kurum karşılığı
  • İşsizlik Sigorta Primi
  • Emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi

Bu 5 ana başlık içerisinde biliniyor olsa da torba yasa daha fazla borcu kapsamaktadır. Detaylar ile bilgi alabilmek için bu kanunun uygulayıcısı olan SGK il veya ilçe müdürlüklerine giderek bilgi alabilirsiniz. Konuya hakim olabilmek ve bu fırsatı değerlendirme istiyorsanız bu noktayı unutmamanızı söyleyelim.

7143 SGK Yapılandırma Dilekçesi

7143 SGK yapılandırma dilekçesi hazırlayarak sizde yukarıda saymış olduğumuz prim borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Basit bir dilekçe ile bu başvurunuzu gerçekleştirebilir veya hiçbir dilekçeye gerek kalmadan internet üzerinden başvurunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu konuda kurum sizlere farklı seçenekler sunuyorlar. Yapılandırma kapsamında gecikme faizi ve diğer borçlar silinecek. Bu da insanların %80’e varan oranda indirimden faydalanmasına yardımcı oluyor. SGK yapılandırma 7143 başvuru işleminizin ardından ödemelerinizi ister peşin olarak isterseniz de her 2 ayda bir olmak üzere 3, 6,12 ve 18 ay olmak üzere rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu konuda tercih tamamen vatandaşa bırakılıyor. Ancak unutmamanız gereken herhangi bir ödemeyi geciktirmeniz halinde yapılandırmanız iptal olacaktır. Ayrıca gelecek yıllarda bu konuda yapılacak olan farklı aflardan da yararlanma şansları ortadan kalkacaktır.

7143 SGK Yapılandırma Ödeme

7143 SGK yapılandırma ödeme yapmak başvurunuzun onaylanmasının ardından ilk yapacağınız iş olacaktır. Ödemelerin taksit ve peşin olarak yapılacağını belirtmiştir. Bu ödemelerin hangisini tercih edeceğinize göre ödeme günlerinizde ona göre değişiklik olacaktır.

  • SGK yapılandırma ödeme peşin olursa 31 Ağustos 2018 tarihi ödeme yapmak için belirlenen son gündür.
  • Taksit ile yapılacak olan ödemelerin ilk taksit ödemeleri gene aynı şekilde 31 Ağustos 2018 tarihinde son olarak ödemeleri yapılacaktır.
  • Ödeme tercihinize göre son ödeme gününü geçirmeniz halinde yukarı da belirtmiş olduğumuz gibi yapılandırma hakkınız iptal edilecektir.
Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

1 sene önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

2 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce