Anne Babası Ölen Çocuklar Maaş Alabilir mi?

Medeni kanunumuz gereği aile önceliklidir. Bu nedenle önemli bir karar verilmesi gereğinde öncelikle aile esas alınmaktadır. Ailenin korumasının öncelikli olmasının yanı sıra aynı zamanda aile birliği içinde ki çocukların özellikle reşit olmayan çocukların korunması çok önemlidir. Bu nedenle sigortalı olanların çocukları ve olmayan çocukların da geleceği unutulmamıştır. Ne kadar anne ve babası vefat eden çocuklar sosyal güvenlik tarafından güvence altına alınsa da yetişkinlik düzeyine geldiğinde bu durum farklılık göstermektedir. Çocukların anne baba emekli maaşından yararlanma hakları vardır ancak bu belirli şartlar ile sınırlanmıştır. Erkek ve kıza göre bu değişiklik gösterir.

Kızlarda ve Erkeklerde Aranan Şartlar

5510 sayılı kanun çerçevesinde erkek ve kız çocukların anne ve baba maaşı alma hakkı vardır. Ancak bu konuda bazı detayların bilinmesi gerekmektedir. Kadınlarda yaşa, eğitim durumuna ve ya daha farklı konulara bakılmaz. Sadece medeni durumuna bakılmalıdır. Yani evli olup olmadığına bakılmaktadır. Erkek çocuklar için farklı kriterler ön plana çıkmaktadır. Çocukların anne baba emekli maaşından yararlanma hakları mutlaka dikkatle incelenmelidir. 18 yaşına göre maaşlar erkek ve kızlar için aynı şekilde bağlanır. Eğitim hayatına devam ederse orta öğretim için 20 yaşına kadar almaya devam edebilir. Yüksek eğitimine devam ederse 25 yaşına kadar bunu alabilecektir. Bu şartları sağlaması halinde eğer evlenirse kızlarda olduğu gibi maaş kesintisi yaşanmamaktadır.

2008 yılında yapılan kanun değişikliği ile birlikte hem anneden hem de babadan maaş alma hakkı bulunmaktadır. Bir çocuk bu sayede iki maaşı da alabilir. Ancak bu maaş SSK ve Bağkur durumuna göre farklı şekilde bağlanacaktır. Birisi tam diğeri ise yarım ödenir. Bunun için yüksek maaş olan tam olarak bağlanırken diğer maaş yarım olacak şekilde bağlanacaktır.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

1 sene önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

2 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce