Bağkur Canlandırma 2019 Dilekçe ve Başvuru

İhya yapılandırma yani bir diğer adıyla bağkur canlandırma işlemi 2019 yılında olacak mı net bir cevap vermeden önce merak edilen bu konuda hakkında sizlere detaylı bir bilgi vermeye çalışalım.

Öncelikle ihya ne demektir? Neden ortaya çıkmıştır ve düzeltilmesi için ne yapılması gerekiyor birlikte bakalım.

Ülkemizde insanların sağlık faaliyetlerinden yararlanabilmesi ve emekli olabilmesi için farklı yollar bulunmaktadır. Bağkur yani “bağımsız çalışanlar kurumu” herhangi bir kurum çatısı altında çalışmayan ve sigorta primini kendisi yatırmayı tercih eden insanlar için oluşturulmuş bir sistemdir.

Bu sistemde olan kişiler o dönemki asgari ücreti %32’si oranında primlerini düzenli olarak ödemek zorundadırlar. Eğer ödeme yapmazlarsa belirli sürelerde prim borçları silinecektir. Bu işlem farklı dönemlerde çıkan kanunlar ile belirlenmektedir.

Bağkur ihya Ne Demektir?

İhya yapılandırma nedir? Sorusuna birlikte cevap verelim. Öncelikle bu durum neden ortaya çıktığına bakalım. Bazı dönemlerde çıkan kanunlar ile Bağkur prim borçları silinerek o dönem yatırılan prim yok sayılmaktadır. 2008 yılının Nisan ayında çıkarılan kanun ile birlikte 60 aydan fazla prim ödemeyen Bağkur’a kayıtlı vatandaşların prim borçları silinmişti. Aynı kanun 2015 yılında tekrar çıkarılarak 12 aydan fazla prim borçları için aynı işlem yapıldı. Primlerinin silinmesinin yanı sıra hizmetleri de dondurulmaktadır.

İhya yapılandırma işlemi de bu silinen prim günlerinin geri getirilmesini sağlamak ve hizmetin tekrar başlamasını istemek için yapılan bir işlemdir. Kısaca almış olduğunuz hizmeti baştan tekrar başlatmanız anlamına gelmektedir. İhya kelime anlamı olarak yenileme ve yerine koyma anlamlarına geldiği için bu işleme de ihya yapılandırma işlemi denilmiştir.

İhya Yapılandırma İşlemi Yapılacak mı?

2019 yılında çıkacak torba yasa da ihya yapılandırma olup olmayacağı çok fazla merak edilmektedir. Çünkü kendisinin primini ödeyen çok sayıda serbest meslek erbabı bulunmaktadır. Bu kişiler işlerini bozması nedeniyle primlerini bir süre boyunca yatıramayabiliyor. Bu durum karşısında ortaya çıkan zorluk durumunun aşılması için ihya işlemi yapılmasına izin verilse de ihya hesaplaması o dönem deki prim üzerinden yapıldığı için ödenecek miktar çok yüksek olabilmektedir. Bu konuda hesaplamanın nasıl yapıldığını da yazımızın içerisinde bulabileceksiniz.

İhya Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bağkur ihya yapılandırma olmadığı durumda hesaplamanın nasıl yapılacağına birlikte bakalım. Bunu sizlere açık bir örnek ile anlatarak borcun nasıl hesaplanacağını daha iyi bir şekilde anlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin Ahmet Bey’in toplam 56 aylık Bağkur prim borcu bulunduğunu kabul edelim. Bu borcu ödemek isteyen ve boşa giden günleri telafi etmek isteyen Ahmet Bey ihya borcu için başvurusunu yapmak için gerekli mercilere gitti ve işlemini yaptı. Bu konuda hemen hesaplama yapılarak Ahmet Bey’in ödemesi gereken tutar belirlenecektir. Toplam 56 ay borcu bulunan ismin başvurusunu 11 Mayıs 2018 tarihinde yaparsa ödemesi gereken prim miktarı silinmiş günler üzerinden değil başvurusunu yapmış olduğu gün olan primden hesaplanacaktır. İhya hesaplama işlemi aşağıda ki gibi yapılacaktır.

Yani hesaplama şu şekildedir;

2018 Bağkur Primi 649,44 TL.

Silinen Bağkur Prim Süresi* Başvuru Tarihi Bağkur Prim = Ödenecek Miktar

56*649,44 TL = 36.368 TL ödeme yapması gerekecektir. Bu ihya işlemi yapılandırması isteyenlerin yüksek ödemeler nedeniyle olmasından kaynaklanmaktadır. Bu normalde olan bir hak olsa da miktar olması gerekenden yüksek çıktığı için yapılandırma istenmektedir. Ancak şuan için bu konuda bir açıklama bulunmuyor diyebiliriz.

İhya Ödemesi Başvurusu ve Ödeme Nasıl Gerçekleştirilir

İhya yapılandırma seçeneğinin çıkmayacağı ön görüldüğünde bu işlemi yaptıracak olan kişilerin ne yapacağına hep birlikte bakalım. Bağkur ihya talep dilekçesi (bağkur canlandırma dilekçesi) ve kimlik fotokopisi ile bir SGK kurumuna giderek başvuru yapabilirsiniz. Dilekçe örneğini aşağı da görebilirsiniz.

Dilekçeniz kabul edildikten sonra ise gerekli incelemeler yapıldıktan sonra ödemeniz gereken miktar tarafınıza bildirilecektir. Bağkur ihya talebinin ardından size bildirilecek olan miktarı peşin olarak 3 ay içerisinde ödemeniz gerekiyor. Eğer bu sürede ödeme yapılmazsa başvuru geçersiz sayılacak ve prim borcunuz yerli yerinde kalacaktır. İkinci bir başvuru yapıldığında gene o gün ki Bağkur primi için hesaplama yapılacaktır.

Bağkur Prim Borcu Affı 2019 | Bağkur Yapılandırma 2019 Son Dakika

 

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

1 sene önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

2 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce