BAĞKUR ve GSS Borcu Olanlara Hastanelerden Yararlanabilecek!

BAĞKUR ve GSS Borcu Olanlara Hastanelerden Yararlanabilecek!

Bağkur ve Gss borçluları ücretsiz sağlıktan yararlanabilecek

28.03.2019 Tarih ve 859 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile;

5510 sayılı kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının a bendinin 2 numaralı alt bendi ile g bendi kapsamında genel sağlık sigortalı olup 67. madde hükümleri çerçevesinde sağlık hizmetleri alamayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık bakanlığına bağlı hastaneler ve devlet üniversitelerinin hastanelerinden 31/12/2019 tarihine kadar borçlu olsalar da yararlanabilirler.

Daha önce 2019 GSS Ödememe ve GSS Borç Sildirme Şansı! | 20 Yaşından Büyükler Dikkat! başlıklı haberimizde genel sağlık borcu olup da sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak isteyenlerin borçlarını hangi şartlarda silebileceklerini ve sağlıktan ücretsiz yararlanma şartlarından bahsetmiştik.

Yayımlanan kararname ile bağkur ve gss borcu olanlar 31 aralık 2019 tarihine kadar devlet hastaneleri ve devlete ait üniversite hastanelerinden borçları olsa da yararlanabilecekler.

Borçlu olanlar sağlıktan ücretsiz yararlanır mı?

Normal şartlarda 60 gün prim borcu olmayanlar sigortasından ücretsiz muayene olamıyor ve ücretli muayene olmak zorundadır. Tetkik ve tahlilleri ücretsiz yapabilmek için 2 aylık prim ve prime ilişkin borcunun olmaması gerekiyor. Fakat 31 Aralık 2019a kadar bağkur ve gss borcu olanlar sigortalarından yararlanabilecekler.

 

Fikrinizi Paylaşın