SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

ssk-Bagkur-Prim-Borcu-Affi-2020

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk borcu prim affı 2020 yılında çıkacak mı? 2019 yılında uzun bir süre tartışılan ve çıkması beklenilen fakat ne yazık ki binlerce kişiyi hayal kırıklığına uğratan prim affı 2020 yılında ne zaman çıkar?

2020 Bağkur affı bekleniyor!

2020 yılında henüz hükümet tarafından, sgk tarafından ve hazine bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama yok. Sgk borçlarının yapılandırması ve faizlerinin silinmesi ile ilgili bir gelişme olduğunda bu haberimiz tekrar güncellenecektir. Eğer 2020 yılında çıkacak olası bir bağkur prim düzenlemesinde neler olacağını öğrenmek istiyorsanız haberimizi okuyabilirsiniz.

Bağkur affı ve yapılandırma ile bağkur borçlarının taksitlendirilmesi ve eski borçların faizlerinin silinerek kalan ana borçların daha rahat ödenmesi sağlanacak.

Bağkur prim borcu affı 2020 prim yapılandırması yürürlüğe girer mi?

Bağkur borç yapılandırması bozulanlara müjde! başlıklı haberimizde belirttiğimiz gibi bağkur, ssk ve gss prim borcu yapılandırması bozulanların yapılandırmasının bozulmaması için son ödeme günü 28 Şubat 2019 olarak değiştirildi. Yapılandırmanızın bozulması durumunda biriken borçlarınızı ödeyerek yapılandırmanızın hiç bozulmamış gibi devam etmesi için yapılması gerekenleri haberimizden okuyabilirsiniz.

2020 yılında bağkur borç affı, bağkur borç sildirme ve geçmişe dönük prim affı ile SGK borç yapılandırması içeren torba yasa tasarısı düzenlenerek Meclise sunulacaktır. Çünkü bir çok mükellef borçlarını ödeyemiyor ve bağkur borç affı bekliyor.

sgk prim borcu affı 2020 ne zaman yürürlüğe girecek?

2019 bağkur primleri çok yüksek ve geçmişe yönelik bağkur primini ödeyememiş binlerce vatandaş 2020 bağkur yapılandırmasını merakla bekliyor. 2019 asgari ücretin brüt 2558 TL olarak açıklanması bağkur primleri için yapılan indirimlerin de etkisini azaltmış durumda. En son 2018 yılında 7143 Sayılı kanun çıkmış ve mükellefler rahat bir nefes almıştı 2018 haziran döneminden önceki bağkur borç yapılandırması getirilmiş ve bir çok vatandaş borçlarını taksitli bir şekilde ödemeye devam ediyor.. Hatta 7143 sayılı kanuna göre borçlarını ödeyemeyenler için geciken taksitlerin zamlı şekilde ödenmesi durumunda yapılandırması bozulanlara bir hak daha tanındı.

Bağkur borç sildirme 2020 yılında çıkmasıyla 2019 yılından önceki prim borçları ve diğer sgk borçlarına yapılandırma hakkı tanınacaktır.

Bağkur ihya affı ve dondurulmuş bağkur borçları ile kapatılan bağkur sigortalıların yararlanması söz konusu olabilir. Hatta zor olmakla birlikte kapsam genişletilerek emeklilikte yaşa takılanları da kapsayacak geniş bir kanun çıkabilir.

Bağkur Prim borcu affı 2020 Neler Getirecek

Bağkur borçlarına af gelmesiyle birlikte geçmiş bağkur borçlarındaki faizler silinir, geçmiş bağkur prim borçları taksitle ödeme hakkı tanınır ve primler tahakkuk ettiği döneme göre yeniden hesaplanarak 2 aylık periyotlarla 36 aya kadar taksitlendirme gelecektir. Bağkur faiz affı da uygulanacak ve geçmişe yönelik bağkur borçlarının faizleri de silinecektir. Bundan önceki yapılandırmalarda sıklıkla sağlanan kolaylıklar bu şekildeydi.

bağ-kur affı 2020 son dakika haberleri sürekli güncel bir şekilde bu sayfamızda olacak. Henüz Hazırlanan bir kanun tasarısı olmamakla beraber beklentinin yüksek olması kanun teklifinin hazırlanması ve meclise sunulmasını da hızlandıracaktır.

2020 Bağkur yapılandırması kimleri kapsıyor?

Çıkacak yeni kanunda 2018 yılı ve önceye ait bağkur borcu olanları kapsayacağı ve sgknın diğer alacaklarını da kapsayacağını düşünüyoruz. Genel sağlık sigortası borcu olanlar da yararlanacaktır.

Bağkur Tescil affı 2020

geçmişe yönelik bağkur tescil kaydı affı 01.10.2008 tarihinden önce bağkur yaptırması gerekirken bağkur yapmayanlar yani esnaflığı olanlar, ticaret odalarına, ziraat odalarına v.s oda kaydı olanların geçmişe dönük bağkur tescil yapmasına olanak tanınması yapılacak bağkur sgk prim affı ile birlikte zor görünmekte.

Bağkur borç sildirme dilekçesi

Bağkur prim affı ile ilgili çıkacak yasa sonrasında Bağ-Kur borcu olanların borçlarını silmek için yapılandırma ve borç affı dilekçesi doldurmak isteyen kişiler kısaca; adı, soyadı ve tc kimlik numarasını içeren ve bağkur borçlarının yapılandırmasını, prim faizlerinin silinmesini istediğini belirten bir dilekçe ile başvurabilir.

Bağkur yapılandırma prim ödeme

Bağkur yapılandırma 2020 dönemine ait borçların kredi kartı ile bağkur primi ödeme sayfası için şu adres kullanılacak:

https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf

Bu sayfadan Sorgu türü kısmından yapılandırmayı seçiyorsunuz.

Sorgu tipi alanından da yapılandırmanın numarasını seçiyorsunuz. (yapılandırma numarası kanun çıkınca netleşecek ve o listede görülecektir.)

Sonrasında borç sorgula butonundan borçlarını sorgulayıp ödeyebilirsiniz. Bu sayfada Sosyal Güvenlik Kurumuna Ait tüm Tahsilat işlemlerinin Kredi kartı ve Bankamatik kartı ile ödenebilmesi mümkündür.

sgk affı kullanıcı yorumları

bağkur geciken prim affı ile ilgili yorumlarınızı ve öngörülerinizi bizimle paylaşarak daha geniş bir kitlenin oluşmasına katkı sunabilirsiniz.

One Thought to “SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma”

  1. […] ve saydırılması mümkündür. Bu işlemi en az ücret ödeyerek yapmak istiyorsanız bağkur yapılandırma 2019 beklemeniz en mantıklısı olacaktır. En azından faiz ve gecikme zammı ödemiş olmazsınız. […]

Fikrinizi Paylaşın