Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Son Güncelleme

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen çalışmadığı halde kendilerini o işyerinde çalışıyormuş gibi gösterip primlerini işveren aracılığıyla ödemeleri naylon sigortalılık olarak isimlendiriliyor.

Sahte sigortalılık ile kendilerini sigortalı gösterenlerin ve bu işe aracılık eden işyerlerinin karşılaşacağı yaptırımlardan bahsedeceğiz.

Normalde işveren çalışanın işe giriş bildirgesini SGK’ya süreleri içerisinde göndermesi gerekir. İşe giriş bildirgesini zamanında yapmamanın da cezaları var.

Fakat çalışmadığı halde kendini sigortalı gösteren kişiler eğer sgk denetimleri veya şikayet hattı aracılığı ile şikayet edilip tespit edilmeleri durumunda ciddi yaptırımlarla karşılaşırlar.

Sahte Sigortalı gösterme cezalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. sigortalılıkları iptal edilir
  2. ödenen primler de geri iade edilmez
  3. prim süreleriniz de iptal edileceği için emekliliğiniz de iptal edilebilir.

Tabi bunlar sadece sigortalıyı ilgilendiren kısmı. İşvereni ilgilendiren kısmı daha ağır. Çünkü cezası hapis.

İdari para cezalarının yanı sıra TCK’ya göre 5 yıla kadar hapis cezası gerektiren bir işlemdir bu.

Sigortalının işveren tarafından sigortası yatırılıyor fakat maaş bordrolarında adı olmayan işçi için nasıl bir açıklama yapılabilir? “bu işçi sadece sigorta karşılığı burada çalışıyor” denilemeyeceğine göre tek bir ihtimal kalıyor geriye. O da çalışmadığı halde kendini sigortalı göstermek.

Özellikle sigortalılığın son 7 yılında hangi sigorta kapsamında daha çok çalıştığına göre emekli olma yani son 3.5 yıl ssklı çalışmak isteyenlerde daha sık görülen bu uygulama hem etik değildir, hem ahlaki değildir hem hukuki değildir.

İsteğe bağlı sigortalı veya bağkurlu olarak bilinen bir çok farklı sigorta kolundan yararlanmak çok daha doğru olacaktır. Ayrıca SSK kapsamında emekli istiyorsanız son 3.5 yıl fiilen rahat bir işte çalışmanız da elbetteki hakkınızdır.

 

Fikrinizi Paylaşın