Doğum Raporu Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Doğum raporu almanın amacı gebelik döneminde annenin daha rahat bir süreç geçirmesine yardım etmektir. Anne adaylarının özellikle SSK’lı olanların bu yönde bir hakkı bulunmaktadır. Annelere sosyal hakları gereği doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 4 aylık izin verilmektedir. Bu izin süresi ücretlidir. Ancak çocukları ikiz veya üçüz olduğu kesinleşen ailelere ise doğumdan önce 2 hafta da daha izin verilmektedir. Normal bir şekilde doğumum 40 hafta sürmesi halinde bu durum devam ediyor. Doğumdan öncesi için Doğum Öncesi Analık Raporu ve Doğum gerçekleştiğinde Doğum Raporu olmak üzere farklı iki rapor bulunmaktadır.

Doğum Sonrası İçin Alınması Gereken Raporlar

Doğum raporu almak annelerin en doğal hakkı olarak görülmektedir. Bu konuda devletimiz tarafından anne adaylarına önemli haklar verilmektedir. Normal izin doğumun 32. Haftasından başlamaktadır. Ancak bazı anne adayları bu süreci doğumdan sonraya aktarmak istiyor. Bunu yapmalarının nedeni ise çocukları ile daha uzun süre vakit geçirmektir. Bunun için üç farklı rapor alınması gerekiyor. Bu raporları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İlk olarak 32. Haftadan sonra Doğum Öncesi Analık Raporu alınmalıdır. Bunun diğer adı 37. Haftaya kadar çalışabilir anlamına gelmektedir. Bu rapor maksimum olarak 5 hafta olarak düzenlenmektedir.
  • Daha sonra 37. Haftadan sonra çalışamaz anlamına gelen bu şekilde düzenlenen Doğum Öncesi Analık Raporu Alınmalıdır.
  • Son olarak da doğum sonrasını düzenlemek için Doğum Raporu alınmalıdır.

Doğum Raporları Nasıl Alınmaktadır?

Doğum öncesi analık raporu yani çalışabilir raporu yukarı da belirttiğimiz gibi en fazla 5 haftalık alınabilmektedir. Kanunen anne adaylarının 37. Hafta itibariyle doğum iznine ayrılması gerekmektedir. Raporu aldıktan sonra muhasebe ile doğrultmayı unutmamalısınız.

Normal rapor gereği 32. Haftada itibaren almış olduğunuz çalışabilir raporunu 37. hafta geldiğinde doktorunuza giderek düzelttirmeniz gerekiyor. Doğum Öncesi Analık Raporu alınarak düzeltme işlemi yapılacaktır. En son işlem olarak doğum sonrasında rapor almanız gerektiğidir. Bu konuda ki talebinizi doğum yapacağınız hastaneye bildirmeniz olacaktır. Raporu aldıktan sonra da muhasebe bölümüne iletmeniz doğru olacaktır.

Doğum Raporu Ücreti Almak

Doğum raporu yukarı da bahsettiğimiz gibi üç farklı şekilde alınmaktadır. Bunların hepsinin ücretli izin olduğunu belirtelim. Ancak ücreti alabilmeniz için öncelikle tüm raporların tam olması gerekiyor. Ardından bağlı bulunan SGK kurumuna izin ücretleri için başvuru yapabilirsiniz. İzin süreniz olan 4 ve 6 ay süresi boyunca alınacak ücretinizin tamamı Ziraat Bankası şubelerinden çekilecek şekilde yatırılacaktır. Bunu internet üzerinden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Bu süreç konusunda kafanıza takılan herhangi bir soru işareti varsa SGK çağrı merkezi olan Alo 170’i arayarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

5 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

9 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

12 ay önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

12 ay önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

12 ay önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

12 ay önce