Dövizle Askerlik Uzaktan Eğitim Portalına Giriş

dovizli-askerlik-uzaktan-egitim

Yurt dışında yaşayan vatandaşlara Dövizle askerlikte Uzaktan eğitim portalı açıldı.

Askerliğini dövizli yapmak isteyen yurt dışında yaşayan vatandaşlar artık uzaktan eğitim almak zorunda.

https://dovizle.msb.gov.tr/ adresinden sisteme girmeleri gerekiyor.

Portala giriş yapabilmek için şu hususlara dikkat edilmeli:

1. 1111 sayılı Askerlik Kanunu Ek Madde 1 gereğince, dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlülerin alması gereken uzaktan eğitim, bu portal üzerinden verilmektedir. Bu portalı kullanabilmeniz için;

Dövizle askerlikten Yararlanabilmek için

a. Askerlik çağına girmiş ve henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış olmanız,

b. Oturma veya çalışma iznine sahip olarak yurt dışında işçi/işveren/meslek sanat mensubu/birden fazla tabiiyetli/yabancı bandralı gemilerde gemi adamı statüsünde Türkiye’de geçen süreler hariç olmak üzere en az üç yıl fiilen çalışmış olmanız gerekmektedir.

2. Bu şartları sağlamadığınız tespit edildiği takdirde, uzaktan eğitimi bitirmiş olsanız dahi aldığınız eğitim geçersiz sayılacaktır.

3. Sisteme ilk defa giriş yapacak vatandaşlarımızın, “Yeni hesap” butonunu tıklayarak açılan penceredeki formu doldurması gerekmektedir. Sisteme T.C. kimlik numarası ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapabileceksiniz.

4. Sisteme giriş yaptıktan sonra girilen sayfadaki ders içeriklerini tamamlamanız ve bölüm sonlarındaki soruyu cevaplamanız halinde uzaktan eğitimi bitirmiş sayılacaksınız.

5. Uzaktan eğitim programını tamamlamanızı müteakip oturma ve çalışma durumunuzu ispata yarayan belgeler ve geçerli pasaportunuz ile bağlı bulunduğunuz konsolosluğa müracaat etmeniz gerekmektedir.

Uzaktan eğitimi tamamladıktan sonra kanuna göre istenen belgelerle bağlı bulunduğunuz konsolosluk ve/veya Büyükelçiliklere müracaat ederek dövizli askerlik işlemini tamamlamış olursunuz.

Dövizli Askerlik Ne kadar Yani Kaç Euro?

Burada belirtilen belgeye göre dövizli askerlik ücreti 1000 EURO olarak uygulanmaktadır.

Fikrinizi Paylaşın