Ek 5 Tarım çiftçi sigortası borcu ödemezsem ne olur?

Ek 5 Tarım çiftçi sigortası borcu ödemezsem ne olur?

Ek5 tarım çiftçi sigortası nedir?

4a yani eski adıyla ssk kapsamında isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin prim ödeyerek sigortalı olmalarına imkan tanıyan bir sigortalılık koludur.

SSK kapsamında isteğe bağlı başka bir prim ödeme sistemi yoktur.

5510 sayılı kanuna göre Süreksiz tarım işçileri, orman işlerinde süreksiz çalışanlar ve mevsimlik tarım işçileri sigortası olarak da isimlendirilen ek5 sigorta isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olmaya olanak sağlayan bir sistem.

 

Ek 5 tarım sigortası ödenemezse ne olur?

Ek 5 tarım çiftçi sigortası primi borcu ödenmemesi durumunda sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmama riski vardır. 2 aydan fazla ek 5 tarım sigortası prim borcu olanların sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları dondurulur. Yani ek5 çiftçi sigortası primi borcu 2 aydan fazlaysa hem kendileri hemde bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerini ücret ödeyerek almak durumunda kalırlar.

ek5 dondurma veya prim borcundan ötürü sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanamayanların muayene olduklarında ödeyecekleri devlet hastanesi muayene ücretleri 2019 fiyatlarını daha önce anlatmıştık.

 

Ek5 tarım primi ödenmezse sigortam silinir mi?

ek 5 çiftçi sigortası ödemesi 2 aydan fazla yapılmadığında sağlık hizmetlerini ücretsiz alamazsınız. Fakat isteğe bağlı bağkur primi ödeyenlerde olduğu gibi prim ödemeyenlerin sigortalılığının silinmesi gibi bir durum söz konusu değil. Sadece prim borcunuzu gecikme faizli bir şekilde ödemek zorunda kalırsınız.

2019 ek 5 tarım çiftçi sigortası primi ne kadar?

Asgari ücretin 2019 yılı boyunca brüt 2558, net 2020 TL olarak belirlenmesiyle birlikte ek 5 tarım sigortası primi de 764,84  TL olarak belirlenmiş oldu.

Ek 5 tarım çiftçi sigortası şartları nelerdir?

tarım sigortası primi ödeyerek hem ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmak hemde ileride tarım çiftçi sigortası emeklisi olmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar şu şekildedir:

  1. 18 yaşını doldurmuş olmak.
  2. SSK, Bağkur gibi bir sigortanızın olmaması gerekiyor.
  3. Ziraat odası kaydınızın olmaması gerekiyor.
  4. Çiftçi kayıt sistemine kaydınızın (ÇKS) olmaması gerekiyor.
  5. Vergi kaydı, şirket ortağı, vergi levhası kaydınızın olmaması gerekiyor.
  6. Emekli maaşınızın olmaması gerekiyor. (Dul veya yetim aylığı alanlar tarım sigortası primi ödeyebilirler.)

Ek5 tarım sigortası emekli maaşı 2019

tarım çiftçi sigortası emekli maaşı 2019 yılında yapılan zamla birlikte yaklaşık olarak yüzde 11 oranında artarak 1100-1250 TL arasına çıktı. Tabi daha yüksek emekli maaşı almak isteyenler daha yüksek prim ödemek zorundadır. Yani yukarıda belirttiğimiz ek 5 tarım sigortası primleri en düşük prim miktarıdır. Eğer daha yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız primlerinizi 5736,12 TL ye kadar ödeyebilirsiniz.

ek 5 tarım sigortası başvuru formu

ek5 kapsamında sigortalı olmak isteyenlerin başvuru formunu nasıl dolduracağını şu haberimizde resimli olarak açıklamıştık: https://sgkucretleri.com/ek-5-tarim-formu-doldurma-resimli-anlatim.html

 

Fikrinizi Paylaşın