Emeklilik dilekçesi verenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de Emekli maaşı ne zaman bağlanır, ilk emekli maaşımı ne zaman alırım sorusudur.

Emeklilik için gerekli yaş, süre ve prim şartlarını sağladıktan sonra artık emekli olma hakkınız doğar. SGK’ya yapacağınız başvuru ile emekli maaşı almaya artık hak kazanırsınız. İşe ilk başlayan kişilerin aklına gelen ilk soru ne zaman emekli olurum sorusudur. Siz bu haberi okuyorsanız muhtemelen sizde göreve ilk başladığınızda ne zaman emekli olurum sorusunu sormuşsunuzdur yıllar önce. Erkeklerin emeklilik yaşı ve kadınların emeklilik yaşı ile ilgili daha önceki haberlerimizi okuyabilirsiniz.

Emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım başlıklı haberimizde emeklilikte alınacak emekli maaşını ayrıntılarıyla açıklamıştık.

Emekli olmak için tahsis talep formu doldurup başvuruda bulunduysanız artık ilk emekli maaşının ne zaman yatacağını dört gözle bekliyorsanız hemen açıklayalım.

İlk Emekli maaşımı ne zaman alırım

ilk emekli maaşı emekli olmak için dilekçe verdikten yaklaşık olarak 2 sonra yatar. Mesela 20 Mart 2019 tarihinde emekli olmak için tahsis talep formu doldurarak kuruma verdiyseniz 1 Nisan itibariyle şartları sağlamanız durumunda emekliliğiniz başlamış olur. Ve büyük ihtimalle herhangi bir eksiklik hata yoksa Mayıs itibariyle de ilk emekli maaşınızı alırsınız.

Emekli maaşı ne zaman bağlanır 2019

emekli aylığı bağlanması ne kadar sürer sorusunun cevabı bir üst paragrafta açıkladığımız gibi başvuruyu yaptığınız aydan itibaren işleme alınır ve ilk maaşınızı yaklaşık olarak 2 ay sonra alırsınız. SGK genelde dilekçeyi verdiğiniz tarih ile maaş aldığınız ilk aya kadar ki toplam maaşı birlikte verir. Yani bu da yaklaşık olarak 2 ay ile dilekçeyi verdiğiniz gün arasıdaki fark kadardır. Mesela 20 marta dilekçe verirseniz 10 günlük mart maaşı ile aylık aldığınız aya kadarki toplam maaşlar. Yani 2 ile 3 ay arası kadar toplam maaş diyebiliriz.

Malulen emekli maaşı ne zaman bağlanır

Malulen engelli emekli olacaklar da malulen emekli olma şartlarını taşıyanlar da diğer emekliler gibidir.

Engelli emekli olma şartlarını taşıyanlar dilekçeleriyle başvuruda bulunduklarında yaklaşık olarak 2.5 ay sonra ilk emekli maaşını alırlar.

Dul emekli maaşı ne zaman bağlanır

Dul Kadın Ölen Babasının Maaşının Yüzde Kaçını Alır? başlıklı haberimizde dul kadının maaş şartları ve yüzdelik oranlarından bahsetmiştik.  Boşandıktan sonra emekli maaşı ne zaman bağlanır sorusunun cevabı: Dul emekli maaşı diğer emekli maaşı bağlanma süresinden biraz daha hızlı olabilmektedir. Şartları sağlayan kadınların başvurmaları durumunda 2 aya kadar ilk maaşlarını alabilirler.

SSK ve bağkur emekli aylığı ne zaman bağlanır sorularının cevabını bu şekilde vermiş olalım .

İstediğim zaman emekli olabilir miyim?

Peki istediğim zaman emekli olabilir miyim? diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım,

SSK ve bağkurlular genelde emekli olma şartlarını sağladıklarında istedikleri zaman emekli olabilirler. Tabi bu SSK’lıların işverenle yaptığı iş akitlerine göre değişiklik gösterebilir. Fakat memurların emekli olma tarihi memurun çalıştığı kuruma göre değişebilmektedir. Mesela bazı bakanlıkların emekli olma takvimi vardır. Ancak takvime bağlı olarak emeklilik başvurusunda bulunup o tarihler arasında emeklilik işlemleri yürütülür.

Ne zaman emekli olabileceğinizi E devlet şifresiyle sisteme giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Ne zaman emekli olurum?

Ölen kişinin emekli maaşı eşine ne zaman bağlanır

Ölen kişinin emeklilik maaşı almak için gerekli şartları taşıması durumunda yine yaklaşık olarak 2.5 ay içerisinde emekli maaşı hak sahiplerine bağlanır.  ölüm aylığı ne kadar 2019 başlıklı haberimizde bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

Milletvekili emekli maaşı ne zaman bağlanır

Yaygın olarak bilinen bir hata vardır. Milletvekilleri 2 yıl görev yaptıklarında yaşa, prime ve  hizmete bakılmadan direkt emekli aylığı alıyorlar gibi bir yanlış düşünce mevcut. Halbuki millet vekilleri de diğer sigortalılar gibi yaş, süre ve prim v.b tüm şartları taşımaları gerekir ki emekli olsunlar. Aksi durumda 25 yaşında 2 yıl millet vekilliği yapmış birinin hemen emekli maaşı alamayacağını da bu vesileyle belirtmiş olalım.

Emekli maaşı birikir mi?

Emekli maaşı ne zaman birikmeye başlar diye merak ediyorsanız hemen cevaplayalım. Emekli maaşınız başvuruyu yaptığınız tarihten sonraki aydan itibaren hesabınızda birikmeye başlar. Mart 2019 da emeklilik başvurusunda bulunanların maaşları Nisandan itibaren artık toplanır ve ilk maaşınızla birlikte toplu bir şekilde maaşınızı alabilirsiniz.

Emekli Maaşı ayın kaçında yatar?

Memur emeklileri emekli maaşlarını her ayın 1 ile 10u arasında alırlar.

SSK emeklileri tahsis numarasının son rakamına göre alırlar. Her ayın 17si ile 26sı arasında alırlar.

Bağkurlular ise her ayın 25 ile 28i arasında maaş alırlar.

Sorularınızı yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Paylaş

Son yazılar

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen çalışmadığı halde kendilerini o işyerinde…

3 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24 saat esasına göre nöbet tutulan…

5 ay önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları primlerinin bir kısmını toplu şekilde…

6 ay önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan kişi kıdem tazminatı şartlarını taşımaları…

6 ay önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri mümkün. Sağlık hizmetlerinden sigortası üzerinden…

6 ay önce

BAĞKUR ve GSS Borcu Olanlara Hastanelerden Yararlanabilecek!

Bağkur ve Gss borçluları ücretsiz sağlıktan yararlanabilecek 28.03.2019 Tarih ve 859 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile; 5510 sayılı kanunun 60. maddesinin…

6 ay önce