Askerlik Borçlanması (askerliği sigortaya saydırma) nasıl yapılır?

2019 yılında emekli olmak isteyenler askerlik borçlanması yaparak askerliğini er, erbaş, yedek subay hazırlık sürelerini yapanlar askerliği saydırarak prim gün sayısını artırıp emekliliğe hak kazanılabilir.

Askerlik borçlanması nasıl yapılır konusunda sizlere resimli anlatım yaparak formu zorlanmadan doldurmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Ayrıca askerlik borçlanma dilekçesini de yazımız eklerinde bulabilirsiniz.

Ülkemizde emeklilik yaşı yaklaşan bireylerin yani erkeklerin ilk akıllarına gelen askerlik borçlanmasını halletmek olduğu bilinmektedir. Yakın çevrenizde bu tür muhabbetleri mutlaka duymuşsunuzdur. Peki, bu işlem tam olarak ne işe yaramaktadır ve nasıl yapılmaktadır. Bu konular hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Eğer sizlerde bu şekilde bir işlem yaparak emekli olma hakkına sahipseniz bunu kullanmak sizlerin en doğal hakkıdır. Bu nedenle doğru işlemi yapmaya dikkat etmelisiniz.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Bağkur ve SSK askerlik borçlanması ne olduğu öncelikle açıklamaya çalışalım. Erkeklerin askerlik dönemlerinde çalışamadıkları gerekçesi ile bu dönemi sigortalı sayılması için yapılan bir kolaylıktır. Yani o dönemde eksik primleri ödeyerek emekli olma şansının sunulmasıdır. Bu uzun yıllardır ülkemizde bulunan bir kolaylıktır. Ancak gene de insanların kafa karışıklığı her zaman yaşanmaktadır. Bu işlemi şu şekilde yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanma formu doldurmanız gerektiğini öncelikle belirtelim. Bunu herhangi bir sgk  üzerinden alarak doldurulması yapılır. Ardından gerekli kuruma gönderilerek işleme sokulması talep edilir. Belgenin görevli kişiler tarafından doldurulması istenmektedir. Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra ise forum altına kurum onayını ve mührü mutlaka atılmalıdır. Bu tür eksik belgelerin yürürlüğe girmeyeceğini belirtmemizde fayda var.

Askerlik Borçlanma İşlemi Ne İşe Yarar?

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik olduğu düşünülmektedir. Bu durum kısmen doğrudur ancak sizin kalan günlerinizi tamamlamanız anlamına gelmektedir. Askerlik borçlanma formu sigortalı giriş tarihinizi daha geçmişe çekme işine yaramaktadır. 1 Ocak 1995 tarihinde sigortaya başlayan bir kişinin 1 Ocak 2005 tarihinde 10 yıllık sigortalı olması gerekmektedir. Bu form doldurularak gönderilmesinin ardından giriş tarihi bir yıl geçmişe çekilecektir. Bu sayede girişiniz 1 Ocak 1994 yılına çekilecek ve 11 yıl sigortalı olmuş olacaksınız. Sgk borçlanma talep dilekçesi nasıl doldurulur sorusunu bu nedenle çok önemlidir. Yapmanız gereken işlemler hakkında net bilgi sahibi değilseniz gerekli kurumlardan yardım almanızı tavsiye ederiz. Bu sayede eksiksiz bir başvuru yaparak hakkınız olana rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

Askerlik borçlanma dilekçesi içine er, erbaş ve yedek subay olarak silah altına olduğunuz zamanları dahil edebilirsiniz. Bu durum SGK’ya bildirilecek ve size gelecek olan borcu öğrenerek ödemesini yapacaksınız. Askerlik borçlanması prim üzerinden belirlenecektir. 2017 yılında günlük tutar 18.96 TL olarak hesaplanmıştır. 365 gün ekleme yapıldığını göz önüne alırsak 365*18.96 TL= 6920 TL ödeme yapması gerekiyor. Yani Günlük brüt asgari ücretin %32 oranında günlük borçlanma şeklinde hesaplanır.

2019 askerlik borçlanması hesaplaması için haberimizi okuyabilirsiniz:

Askerlik Borçlanması Ücreti Ne kadar 2019?

Askerlik Borçlanması Hangi Durumlarda Fark Etmez

Sigorta başlangıç tarihinizden önce askerlik yapmışsanız buna size faydası olacaktır. Emekli olmasına 5 ay kaldığında Askerlik borçlanması ödeyerek erken emekli olabilirsiniz. Ancak sigorta başlangıç tarihiniz ardından askerlik görevinizi yerine getirirseniz emeklilik yaşınız değişmeyecektir. Askerlikten sonra sigorta yapan birisi 58 yaşında emekli olma şansına sahip olurken, sigorta işleminin ardından askerlik yapan birisiyse 60 yaşından önce emekli olamayacaktır.

Askerlik borçlanması Resimli Anlatım:

Kredi Kartıyla Askerlik Borçlanması Yapma

Bu bağlantıdan askerlik borçlanmasını kredi kartınızla yapabilirsiniz. Ayrıca kartınız taksit yapma özelliğine sahipse askerlik borçlanmasını kredi kartıyla taksitli yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması eğer askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptıysanız askerlik süreniz kadar sigorta başlangıç tarihiniz geriye gidecektir. Ama eğer sigorta girişiniz askerlikten önce ise sadece hizmet saydırılır.

Askerlik borçlanması maaşı arttırır mı?

Hizmet başlangıç tarihiniz 2008 den sonra ise ve askerliğinizi de 2008 den önce yaptıysanız maaşınızda kısmi bir artış olacaktır. Fakat 2000 yılından önce hizmet başlangıcınız varsa ve askerliğinizi de 2000 yılından sonra yapmışsanız maaşınız artmak bir yana azalabilir. Onun için askerliğinizi ne zaman yaptığınız ve sigorta giriş tarihiniz önemli. Yorum kısmından bu bilgileri yazarak soru sorabilirsiniz.

Askerlik borçlanma Formu İndir

Askerlik borçlanmasının nasıl yapılacağını adım adım tarif ettiğimiz haberimizi okuyabilirsiniz

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır? Erken Emeklilik Şansı!

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

3 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

8 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

10 ay önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

11 ay önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

11 ay önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

11 ay önce