Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir? | Özürlü Maaşı kimlere verilir?

Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir Özürlü Maaşı kimlere verilir

Son Güncelleme

Engelli (Özürlü) Maaşı almak isteyenler gerekli belgeler, başvuru ve maaş alma şartları, engellilik maaşı 2019 ne kadar oldu, yetim aylığı alan engelli maaşı alabilir mi gibi bir çok konuyu merak etmektedir.

Engelli maaşı kime verilir, engelli özürlü maaşı 2019 ne kadardır, engelli maaşı almak için gerekli belgeler nelerdir, nereye başvuruda bulunmak gerekiyor, rapor oranı ne kadardır, engelli maaşı almak için kişi başı gelir ne kadar olmalıdır ve hesaplaması nasıl yapılır gibi bütün soruların cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Engelli çocuğu ya da yakını olanların evde bakım maaşı alma şartlarıyla alakalı daha önce yayımladığımız haberimize göz atabilirsiniz.

Engelli Maaşı nedir?

Belli şartları taşıyanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan aylıktır. Bu aylık daha çok evde bakım maaşı ile karıştırılmaktadır. Yaşlılık aylığı ile de karıştırılmaktadır. Aradaki fark şudur; yaşlılık aylığı 65 yaşını tamamlayanlardan şartları taşıyan herkese ödenen maaştır. Yaşlılık aylığı alma şartları konumuzu inceleyebilirsiniz. Evde bakım aylığı ise evde bakıma muhtaç, ağır özürlü yakını olan kişilere bu engelli kişiye baktığı için şartları taşıması durumunda ödenen maaştır. Engelli maaşı ise engellinin kendisine ödenen engelinden ötürü aldığı maaştır. Hem evde bakım maaşı hemde engelli maaşı almak için de yine bazı şartları taşımak gerekiyor.

Engelli Maaşı Kime verilir?

Engelli maaşı %40 ve üstü engeli bulunan yani en az yüzde kırk özürlü raporu alanlara verilir. Özürlünün kendisine engelinden ötürü ödenen aylık olarak da ifade edebiliriz.

Engelli maaşı alma şartları nelerdir?

Engelli aylığı almak için aşağıdaki şartların taşınması gerekiyor;

 1. En az %40 Engelli raporu almış olmalı.
 2. SGK tarafından herhangi bir gelir ve aylık almıyor olması
 3. 18 yaşından büyük olması
 4. Nafaka almıyor veya nafaka almak için gerekli şartları taşımıyor olmak,
 5. İşkur sisteminde kayıtlı olmalı
 6. İşkurda çalışmak istediğini belirtmesi ve buna rağmen işkurun kendisini işe yerleştirmemiş olması
 7. Ssklı veya bağkurlu olmamalı yani bir işte sigortalı olarak çalışmaması gerekiyor,
 8. Muhtaç olduğuna sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı (sydv) tarafından karar verilmiş olması gerekiyor.

Bu şartları tek tek inceleyecek olursak;

1. şart yani en az %40 raporunun olması gerekir. 

Yüzde kırkın altında engellilik raporu olanlar engelli maaşı alamazlar. Eğer rapor oranı düştüğü halde yani mesela %55 raporluyken raporu %40ın altına düştüyse ve hala engelli maaşı almaya devam etmişse raporunun %40ın altına düştüğü aydan sonra yapılan tüm ödemeler yasal faiziyle birlikte geri alınır.

Ayrıca engelli rapor oranı %40 ile %69 olanlar ile %70 ve üzerinde olanların maaşları farklıdır. Engelli aylıklarını aşağıda açıkladık.

2. şart yani sgk tarafından herhangi bir aylık bağlanmamış olması gerekiyor. 

emeklilik maaşı, dul maaşı v.b. sgk tarafından bağlanan bir maaş alan engelliler engelli maaşı alamazlar. Her ne isim altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlananlar engelli maaşı alamazlar.

3. Şart yani 18 yaşından büyük olması gerekiyor. 

Engellinin özürlü aylığı alması için 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olması gerekiyor. 65 yaşından büyükse engel oranının en az %70 olması gerekiyor.

18 yaşından küçük engelliler için engelli yakını maaşı vardır.

4. şart nafaka ile ilgilidir. 

Nafaka alanlar engelli maaşı alamazlar. Aynı şekilde nafaka alma şartları taşıyanlarda engelli maaşı alamaz. Mesela boşanmış engelli bir kişi nafaka alması muhtemelse yani muhtemelen mahkeme nafaka bağlayacaksa bu kişi de engelli maaşı alamaz şeklinde değerlendiriyoruz.

5. ve 6. şartlar İşkura kaydının olması ve işe yerleştirilmemiş olması gerekiyor.

Bu madde biraz ihtilaflı bir maddedir. Çünkü kanun maddesinde diyor ki; “talebine rağmen Türkiye İş Kurumu tarafından işe yerleştirilememiş” olması gerekiyor. Bu durumda engelli olan kişi işkur sistemine kayıt olacak, kayıt olurken işsiz olduğunu ve yeni bir işe girmek istediğini belirtmesi gerekiyor.

İşsizlik maaşı almak isterken de işsiz olduğunu ve yeni bir iş almak istediğini belirtmesi gerekiyordu. İşkur kayıt ve iş başvurusu işlemlerini işsizlik maaşı alma şartları konumuzda açıklamıştık.

yine engelli işçi çalıştıran işverenlere sağlanan sgk teşviklerini de daha önce engelli işçi çalıştırana işverene sgk prim desteği haberimizde açıklamıştık.

7. şart yani bağkurlu, ssklı olmaması ve sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekiyor. 

Engelli olan kişiler bağkurlu ve ssklı olursa yada bir işte sigortalı olarak çalışırsa yani sigortalı olması gereken bir işte çalışırsa bu durumda engelli maaşı alamazlar.

8. ve belkide en önemli şart Muhtaçlık belgesinin verilmesi gerekiyor.

Yani bir evde yaşayan kişilerin hane halkı kişi başı gelir miktarı bu durumda devreye giriyor. Hane halkı kişi başı gelir hesaplaması sonucu eğer sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından muhtaç olarak belirlenmişse engelli maaşı alınabilir. Muhtaç belgesi olmadan engelli maaşı alınamaz. Evde bakım aylığı da alınamaz, 65 yaşlılık aylığı da alınamaz.

Hane halkı kişi başı gelir hesaplamasını daha önce örneklerle yapmıştık.

Hane halkı geliri hesaplanırken (evde yaşayan eşler (yani anne baba), evli olmayan çocuklar (yaşları önemli değil, evli olmamaları yeterli) ve dede nene hane halkından sayılırken dayı, teyze, amca, hala v.s diğer akrabalar hane halkından sayılmazlar) evde yaşayanların gelirleri toplanır, varsa gelirleri, kira gelirleri v.s gibi tüm gelirleri çıkarılır ve hanedeki kişi sayısına bölünür.

Mesela aylık 3000 TL geliri olan bir ailede 5 kişi yaşıyorsa 3000/5=600 TL bu evde yaşayanların kişi başı hane halkı geliridir.

Engelli maaşı almak için Hane halkı kişi başı gelir ne kadar olmalıdır?

Hane halkı kişi başı gelir brüt asgari ücrete göre belirlenmektedir. Muhtaçlık sınırı 2019 yılı için asgari ücretin 1/3ü kadardır. Asgari ücret 2019 yılında brüt olarak 2558 TL olduğundan hane halkı kişi başı geliri 2558/3 yani 853 TL üzerinde olanlar engelli maaşı alamazlar.

Engel oranı nasıl belirlenir?

özürlü bireylerin engel oranı sağlık kuruluşları tarafından tespit edilir. Engelli raporunda ağır engellidir veya ağır özürlüdür yazıp yazmadığı çok önemlidir. Bununla beraber başkasının bakımına muhtaç olup olmadığı da önemlidir. Çünkü başkasının bakımına muhtaç olacak kadar engelli olanların yakınlarının da şartları sağlaması durumunda evde bakım aylığı alma hakkı olabilir. Engelli maaşı yeni düzenlemeyle birlikte oranlar üzerinden yapılmaktadır.

2019 Engelli maaşı ne kadar?

engellilerin maaşları engel rapor oranına göre değişmektedir.

%40 ile %69 arasında engelli olanlar 2019 yılında yaklaşık olarak 1200-1300 TL arasında

%70 ve üzerinde engeli olanlar 2019 yılında yaklaşık olarak 1800-1900 TL dolaylarında maaş almaktadırlar.

18 yaş altındakilerin 2019 maaşı da 1200-1250 TL aralığındadır.

Engelli maaşı başvurusu nereye nasıl yapılır?

Engelli maaşı başvurusu yapmak isteyenler 2022 sayılı kanuna göre şu şekildedir;

Engelli maaşı başvuru dilekçesi örneği ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına başvuruda bulunulur. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı gelirlerinizi belirlemek için sizi tapu müdürlüğüne, vergi dairesine v.s gibi kurumlara gönderir. Oralardan üzerinizde kayıtlı mal varlıkları ve aldığınız ücretlerle alakalı belgeleri temin ettikten sonra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı hane halkı kişi başı geliri belirler ve siz bu belirlenen formla sgkya gidip başvuruda bulunabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı ile engelli aylığı aynı anda alınabilir mi?

Evet ikisi içinde başvuruda bulunması ve ikisinin de şartlarını taşıması gerekiyor.

Yaşlılık maaşı almak için gerekli şartlar ile ilgili daha önce yazdığımız haberimizi okuyabilirsiniz.

Yaşlılık maaşı alma şartları şu şekildedir;

 1. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 2. 65 yaş ve üstünde olmak
 3. Muhtaçlık sınırının altında olmak
 4. Kendisi ve eşinin gelirine bakılarak kişi başı aylık gelir şartını sağlıyor olmak (faizsiz bankacılık hesapları da kontrol edilecek)
 5. Maaş almak isteyen kişiye bakmakla yükümlü kimsenin olmaması gerekiyor.
 6. Kaymakamlık veya valiliklerden başvuru formunu doldurmak
 7. Muhtaçlık belgesini doldurması gerekiyor

18 yaş altı engelli yakını aylığı ile engelli maaşı beraber alınabilir mi?

Engelli maaşı 18 ile 65 yaş aralığındakilere ödenir. 18 yaş altı engelli yakını maaşı ise engelliye değil ona bakan kişiye ödenir. 18 yaş altı engelli yakını aylığı içinde en az %40 raporun olması gerekir.

 

2 Thoughts to “Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir? | Özürlü Maaşı kimlere verilir?”

 1. […] Engelli aylığı almak için aşağıdaki şartların taşınması gerekiyor; engelli maaşı alma şartları […]

 2. […] vergi indiriminden yararlanmak için hangi şartların taşınması gerektiğinden daha önce engelli maaşı alma şartları başlıklı haberimizde […]

Fikrinizi Paylaşın