Geriye Dönük Bağkur Tescili 2019

Geriye dönük bağkur tescili

Geriye dönük Bağkur tescili bilindiği gibi birçok Bağkur yani 4b kayıtlısının yakından merak ettiği detaylardan birisidir. Bu tescilin neden önemli olduğu ve insanların bunu neden istediklerine bakarak başlayalım.

Eğer bağkur tescili yapılmamışsa başlangıç tarihi 01 Ekim 2008 olarak başlamış kabul ediliyor. O tarihten önce bağkur primlerinizi düzenli bir şekilde ödemişseniz eğer tescil yaptırmazsanız başlangıç tarihiniz otomatik olarak yukarıda ki tarih olacaktır. Özellikle 1985 ile 2008 yılları arasında zorunlu bağkur sigortalısı olmanızı gerektiren şirket ortaklığı, gelir vergisi mükellefiyeti gibi faaliyetler içinde dahi olsanız tescil yaptırmazsanız bu durum ile karşılaşmanız olası olacaktır.

Geriye Dönük Bağkur Tescilinde Bilinmesi Gerekenler

Geriye dönük bağ-kur tescili kapsamı bildiğiniz gibi farklı noktalara ayrılmaktadır. Tarım bağkuruna dahil olanlar için bu durum çok büyük bir problem olarak kabul edilmeyecektir. Çünkü bu türden bir bağkur primi yatıranların tek yapmaları gereken gerekli belgeler ile birlikte istedikleri zaman gidecek tescil yaptırabilme hakkına sahiptirler. Özellikle 1 Nisan 1994 ile 1 Ekim 2008 yıllarında olanlar için herhangi bir sorun bulunmuyor.

Geriye dönük bağ-kur son dakika 2019 yılında beklentisi olan çok sayıda vatandaş vardı. 2019 yılı içerisinde çıkması beklenen torba yasa içerisinde bu durum ile ilgili bir çalışmanın olup olmadığı henüz netleşmedi. Şuana kadar yapılan açıklamalara bakacak olursak bunun olacağını da söylemek doğru olmaz. Çıkarılacak yapılandırmaların bu konuyla ilgisi olmadığını da belirtelim. Şuan için genel olarak bakılacak olursa gerekli yasal düzenleme yapılmazsa bu durum ile ilgini en ufak bir umut bulunmuyor.

Geriye dönük bağ-kur tescil yaptırmak isteyen insanların bazıları için yargı yolunun açık olduğunu ekleyelim. Ancak bu çok kısıtlı bir alan için bazı koşulları sağlamaları yoluyla mümkündür. Yapılan SGK düzenlemesi ve getirilen 2016/20 genelgesi ile istisnalar ortaya çıkıyor. Eğer sizde bu genelge içerisinde yer alan istisnalardan bir tanesiyseniz dava açarak rahatlıkla tescilinizi yaptırabilirsiniz.

Geriye Dönük Bağkur Tescili İstisnaları

Geriye dönük bağ-kur tescili çıkarılan 2016-20 sayılı düzenleme sayesinde bazı insanlar istisna olarak işlemlerini yaptırabiliyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor.

  • Geriye Dönük Başvuru Formunu Alıp Tescil Ettirmeden Prim Ödeyenler
  • Başvuru Formunu Alıp Tescil Ettirmeden Ödedikleri Primleri Geri Alanlar
  • İsteğe Bağlı Bağkur Kaydı Tescil İçin Geçerli Sayılanlar

Bu üç başlıkta sıralanan kişilerin durumları istisna olarak kabul ediliyor. Bu da onların yargı yoluna başvurarak geriye dönük bağkur tescili için başvuru yapmalarının önünü açıyor. Bu yıl içerisinde bu şekilde düzenleme olmaması durumunda tek istisnalar bunlar olarak kalacak. 2018 Torba yasa içerisinde bu konu ile ilgili herhangi bir gelişme olmayacağı da şuan için gözüküyor.

2019 ihya düzenlemesi olacak mı başlıklı haberimizde de bağkur canlandırma ile ilgili bilgi verdik

Fikrinizi Paylaşın