Geriye Dönük Bağkur Son Dakika 2019

Geriye Dönük Bağkur Son Dakika 2019

Geriye dönük bağkur affı son dakika haberleri bekleyen binlerce kişi yapılacak kanuni düzenleme ile neler getirileceği ve kimlerin geriye dönük bağkur affından yararlanacağı merak edilmekte.

Daha önce 6552 Sayılı Yapılandırma gibi bir çok bağkur yapılandırma yapılmış en son 2018 yılında yapılan sgk borçlarını yapılandırma hakkı 7143 sayılı kanun ile çıkarılmıştı. Yapılandırılan borç taksitlerini ödeyemeyenlerin yapılandırması hiç bozulmayacak şekilde taksit ödeme süresi 2019 şubat ayına kadar uzatılmıştı. Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Bağkur affı 2019 başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.

Tarım Tevkifat Geriye dönük Bağkur

Ayrıca 1995 ile 2008 tarihleri arasında hububat satışı yapanlar bu haktan yararlanabilir. Mesela 1999 yılında arpa veya buğday sattıysanız %2 oranında kesinti yapılmıştır. Adınıza çiftçi bağkur kesintisi yapılarak bir nevi çiftçi bağkurlu yapılmışsınızdır. Vereceğiniz dilekçe ile geriye dönük tescil kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Gerekli belgeler:

2926 SAYILI KANUNA GÖRE BAĞ-KUR SİGORTALILIK BELGESİ (indir), dilekçe ve kimlikle sgkya başvurarak tarım hububat satışından ötürü geriye gönük bağkur tescili işlemi yapabilirsiniz.

Şirket Ortağı olanlar için geriye dönük tescil

2008 yılından önce şirket ortağı, vergi dairelerinde kaydı olanlar çeşitli odalarda kaydı olanların fakat bağkur kaydı açtırmayanların geriye dönük bağkur affı konusuna gelecek olursak;

vergi, sicil ve oda kaydı olanlar

5510 sayılı kanuna göre 2008 tarihinden önce bağkur tescili yaptırmayanların geçmişe dönük bağkur affı getirilmesi şuan ne yazık ki zor görülmekte. Çünkü bu düzenleme için bir kanun çıkması gerekiyor. Yani ancak kanunla yapılabilecek bu düzenleme ile binlerce kişi geriye dönük bağkur affından yararlanabilir. Geriye dönük tescil kaydı yaptırılabilmesi için 2019 yılında bir düzenleme yapılacağını da açıkçası çok düşünmüyoruz. Çünkü bu binlerce kişinin emekli olması anlamına gelecektir ki genel manada değerlendirildiğinde getirisi götürüsünden fazla olan bir işlem olacaktır.

Geriye dönük bağkur kaydı yargıtay kararı

Yargıtay 2000 yılından önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptırmayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilmesi için bir karar almıştı. bunun için dava açmak gerekiyor. Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun aldığı karara göre; 1985- 2000 arasında oda kaydı, sicil ve vergi kaydı olanlar, ihtiyaçları varsa bu dönemleri sigortaya saydırabilecekler. Ancak bu kayıtların ispat edilmesi gerekiyor. Kayıtlarını aldıkları evrakla ispatlayanlar dava açarak Yargıtay’ın bu kararını emsal olarak gösterebiliyor.

Fakat sonuç alınır mı açıkçası pek olumlu sonuç alınacağını düşünmüyoruz. Çünkü yargıtay kararından sonra reddedilen bir çok dava olduğu biliniyor.

Bağkur borçlanma ve yapılandırma ile ilgili ödemelerinizi online yapabilirsiniz.

https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf

 

Fikrinizi Paylaşın