GSS 7143 prim borcu son ödeme tarihi 31 Aralık | İNDİRİMLİ ÖDEME

2012 yılında yürürlüğe giren genel sağlık Sigortası ile bir çok kişi cüzi miktarda olan genel sağlık Sigortası primi ödeyerek sağlıktan ücretsiz yararlandı.

Gelir testi yaparak gelirinin hane Halkı kişi başı gelir miktarının düşük olduğunu tespit ettirenler Genel sağlık Sigortasından ücretsiz yararlanma hakkı elde etmişlerdi. Eskiden Yeşil kart sahibi olarak İsimlendirdiğimiz ve yeni sistemde G0 Sınıfına dahil olanlar genel sağlık Sigortası primi ödemeden sağlıktan yararlanma hakkı elde etmişlerdi.

 

Nisan 2018 yılında getirilen düzenlemeyle gelen sağlık Sigortası borçu olanların borçları yeniden yapılandırmış olup Geçmişe yönelik tüm faizler ve bütün cezalar silinerek genel sağlık Sigortası pirimleri 60.89 TL üzerinden Tekrar hesaplandı.

Geçmişe yönelik genel sağlık Sigortası borçu olanların 31 Aralık 2018 tarihine kadar borçlarına ödemeleri durumunda bütün faiz ve cezalar silinerek sadece geçmişte ödemediği primleri ödeme şansı getirildi.

Bu düzenleme için son ödeme tarihi 31 Aralık 2018 olduğunu siz değerli ziyaretçilerimize hatırlatmak isteriz. 31 Aralık 2018 tarihine kadar genel sağlık Sigortası borçların ödemeyenler 1 Ocak 2019 tarihinden sonra faiz ve cezaları da ödemek zorunda kalacaklar. Genel sağlık sigortasını online Kredi kartı veya hesap kartı ödemek için aşağıdaki adımları izliyoruz:

online 7243 borcu ödeme

 

e devlet sayfasına giriyoruz: HTTPS://www.turkiye.gov.tr

GSS 7143 Prim Tahsilatı sayfasına giriyoruz:

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-gss-borc-durumu-belgesi-sorgulama

bu sayfadan ödemelerinizi yapabilirsiniz!

1 Ocak 2019 tarihinden sonra ödenmeyen genel sağlık Sigortası borçları Nisan 2018den itibaren hesaplanacak faizle birlikte ödenecektir.

Fikrinizi Paylaşın