İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır?

İşyerinde çalışanların ve stajyerlerin geçirdiği her türlü yaralanmalı veya ölümlü olayların SGKya bildirilmesi gerekir. Online işkazası bildirimi yapılacağı gibi iş kazası formu ile bildirmek de mümkündür. Ve iş kazası bildiriminde bulunmamanın ciddi cezaları vardır.

İş kazası nedir?

İş kazası tanımını şu şekilde yapmamız mümkün; işin yürütümü sırasında, yürütülen işin niteliğinden kaynaklı meydana gelen çalışanların yaralanması, ölmesi veya işyerinde hasara neden olan her türlü olaya iş kazası denir.

Bu çok geniş bir ifade olduğu için; kalp krizi geçirmesi iş kazası mıdır? işyerinde kavga iş kazası mıdır? ziyaretçilerin ve misafirlerin yaralanması iş kazası mıdır gibi bir çok soru akla gelmektedir. Şunu ifade etmemiz gerekir ki işyerinde meydana gelen her türlü yaralanmalı veya ölümlü olaya dair iş kazası raporu tutup sgk’ya bildirin. Çünkü şuna emin olun ki SGK bile bir kısım olayların iş kazası mıdır, iş kazası değil midir bilmiyor. Bunu çalıştığımız yerde bizzat yaşadık. İşyerinde meydana gelen ve yaralanmayla sonuçlanan bir olayı hastane de doktor iş kazası olarak girmiş ve işyerimiz bundan ötürü ceza yiyecekti. 3 gün içerisinde bildirmemiş olsaydık ceza kaçınılmaz olacaktı. İş kazası istatistiklerinin ülkemizde çok yüksek olmasının bir nedeninin de bu olduğunu düşünüyoruz.

İş kazası raporu

İş kazası geçiren çalışanların sağlık kuruluşlarından aldığı rapordur. Bu raporda eğer iş göremez ibaresi, istirahat ibaresi varsa iş kazasından ötürü çalışanların iş kazası rapor parası alması gerekir. İş kazalarındaki raporlarda raporun tüm süresi için ücret ödenir. Diğer sağlık raporlarında ise raporun ilk 2 günü için rapor parası ödenmezken iş kazası raporunda tüm süre için ücret ödenir. Bunu iş kazası tazminatı ile karıştırmamak gerekir. İş kazası tazminatı çalışanın, işverene işverenin kusurundan ötürü  açtığı dava sonucu işverenin çalışana mahkeme kararıyla ödemesi kararlaştırılan bir tazminat türüdür.

İş kazası raporu sorgulama nereden yapılır?

Hastanen sağlık raporunuzu sistem üzerinden girer ve işveren çalışmazlık sürenizi sisteme girmişse ödemeniz ve raporunuz sgkya otomatik yapılır. siz yine de raporun onaylanıp onaylanmadığını sgkdan teyit ettirin. Ödemenizi 2 ay içinde almazsanız ödemeniz sgkya geri gönderilir. yani emanete alınır.

İşkazası olmayan işyerlerine sgk tarafından prim desteği de veriliyor. Ayrıca iş kazasını gizleyen işverenlere 5 yıla varan hapis cezası da 2019 yılında uygulamaya girdi. Ondan ötürü iş kazası bildirimi yapmak çok önemlidir.

İşkazası bildirmeme cezası 2019 ne kadar?

İşkazasını bildirmemenin cezası işyerindeki çalışan sayısı ve tehlike sınıfına göre değişir. 2019 iş kazası bildirmeme para cezaları şu şekildedir:

10dan az çalışan olan iş yerlerinden;

Az tehlikeli sınıfta yer alanlar: 3.820 TL
Tehlikeli sınıfta yer alanlar: 4.780 TL
Çok tehlikeli sınıfta yer alanlar: 5.730 TL

10-49 arası çalışanı olan iş yerlerinden;

Az tehlikeli sınıfta yer alanlar: 3.820 TL
Tehlikeli sınıfta yer alanlar: 5.730 TL
Çok tehlikeli sınıfta yer alanlar: 7.650 TL

50 ve üstü fazla çalışanı olan iş yerlerinden;

Az tehlikeli sınıfta yer alanlar: 5.730 TL
Tehlikeli sınıfta yer alanlar: 7.650 TL
Çok tehlikeli sınıfta yer alanlar: 11.470 TL

İş kazası bildirim formu İndir

Bu bağlantıdaki İş kazası bildirim formunu indirerek iş kazasını sgkya bildirebilirsiniz. Bu vesileyle iş kazası bildirimleri nereye yapılır sorusuna da cevap vermiş olalım. İş kazası bildirimleri Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal güvenlik merkezlerindeki işveren servisine bildirilir. Bağlı bulunduğunuz sgk’da işveren servisi yoksa ile yönlendirebiliyorlar fakat normalde işveren servisinin olmasına bakılmaksızın sgkların bunları alması gerekir. Kamu kurumların iş kazası tutanağı tutması gerektiğini de hatırlatmamızda fayda var. İş kazası tutanağı indir

Ayrıca iş kazasını online sistem üzerinden bildirmeniz de mümkün. Online iş kazası bildirme bağlantısından işyeri e bildirge kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak iş kazası bildirimi yapmanız mümkün.

Fikrinizi Paylaşın