İşsizlik Belgesi nereden, nasıl alınır? İşsizlik belgesi başvurusu

Son Güncelleme

İşsiz kaldığınızda faydalanmak için SGK tarafından sunulan hizmetler arasında işsizlik maaşı gelmektedir. İşsizlik maaşı nasıl alınır sorusuna verilecek ilk cevap öncelikle işsiz olduğunuz ispatlamak olacaktır. Bu işlemi yapabilmeniz içinse işsizlik belgesi almanız yeterli olacaktır. Bu belgeyi almak için yapmak gerekenleri ve maaş için dikkat etmeniz gereken detayları sizler ile paylaşmaya çalışacağız.

SGK tarafından işsizlere verilen bazı haklar vardır. Bu hakları kullanabilmek içinse öncelikle ssk işsizlik belgesi almak gerekmektedir. Bu belgeyi almak için farklı yolları kullanma şansınız var. Öncelikle bu belgenin tam olarak ne işe yaracağına bakalım. Kısa sürede işsiz kalanların maaş alabilmeleri için bu belge onların işine yaramaktadır. Bu belge üzerinden kişinin o maaşa uygun olup olmadığı bakılmaktadır. Neden işten çıktığı ve ne kadar sigortalı kaldığı burada yazmaktadır. Eğer gerekli şartları taşıyorsanız bu belge ile başvurarak çalışmadığınız süre boyunca SGK’dan işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şartların yerinde olmasıdır. En az 6 ay süre ile çalışmış olmanız ve işten kendi rızanızla çıkmamış olmanız şartı aranmaktadır. İşsizlik belgesi nereden alınır sorusunu cevabını bu şekilde öğrenmiş oluyorsunuz.

İşsizlik belgesi alma bu gibi durumların sağlamasını yapmaya yaramaktadır. Tüm şartları yerine getiren kişi bu belge sayesinde yeni bir iş buluna kadar hak ettiği ücrete sahip olabilecektir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı hesaplama basit bir matematik hesabıyla yapılıyor. Bu hesapta öncelikle işsiz kişinin son 4 ay içerisinde almış olduğu brüt maaşının ortalamasının günlük olarak %40’ının alınması önceliklidir. Örneğin günlük 60 TL alan bir çalışanın işsizlik maaşı ne kadardır sorusuna bakalım. %40’ı günlük olarak 24 TL yapmaktadır. Bunun alacağını maaşta 30*24 olarak hesaplanır. Yani aylık 1800 TL bürüt ücret alan bir çalışanın işten ayrılmasının ardından işsizlik maaşı için başvurduğunda alacağı net ücret 720 TL olacaktır. Bu hesaplama gerekli kurumlar tarafından yapılarak başvuru yapan kişiye bağlanacaktır.

Bu hesap yapılsa dahi aldığı maaş biraz daha yüksek olan çalışanların alacakları işsizlik maaşının normal tutarının asgari ücretin %80’ini geçemeyeceği kanunen belirlenmiştir. Bu bir kişinin alabileceği maksimum işsizlik maaşını da göstermektedir.

İşsizlik Belgesi Nasıl Alınır?

İşsizlik belgesi alma işlemi günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte rahatça bilgisayar üzerinden alınabilmektedir. Günümüzde herkeste var olan e-devlet hesabınıza girerek hizmet dökümünüzü alabilirsiniz. Bunun için E-Devlet sistemine girmeli ve ardından e-Hizmetler sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Burada gerekli sekmeye tıklayarak kolayca belgenizi alabilirsiniz. Bu belge üzerinde almış olduğunuz güncel maaş da yazılı olacaktır.

Bu durumda alacağınız işsizlik maaşında değişiklik olacaktır. Yüksek maaş ile ilişkiniz şirket ile kesilmişse alacağınız maaş yüksek olacaktır. Asgari ücret üzerinden gösterilmişse alacağınız tutarda bu şekilde düzenlenecektir. İşsizlik belgesinin bir diğer kullanım noktasıysa iş göremiyor olduğunuz durumlarda kullanılmasıdır. İşsizlik belgesi almak için yapmanız gereken işlemler bu kadardır.

 

2019 İşsizlik maaşı nasıl alınır, işsizlik maaşı şartları, işsizlik maaşı ne kadardır, kaç ay maaş alınır, işsizlik maaşı hesaplama ve işsizlik maaşı süresi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

İşsizlik maaşı şartları nelerdir?

İşsizlik maaşı kimlere veriliyor? 2019 yılında işsizlik maaşı almak için öncelikle şu şartları sağlamanız gerekiyor:

 • işsizlik maaşı alabilmek için kaç ay çalışmak gerekiyor: İşi bırakmadan önce En az 120 gün aralıksız olarak sigorta priminizin yatmış olması gerekiyor. Yani işsizlik maaşı 120 gün şartı var.
 • Son 3 yılda en az toplamda 600 günlük sigorta priminizin olması gerekiyor. Yani 600 gün boyunca işsizlik sigortası priminizin ödenmiş olması gerekiyor.
 • İşsizlik maaşı almak için gerekli ve geçerli bir sebeple işi bırak
 • İşsiz kaldıktan sonra 30 gün içerisinde bir İŞKUR birimine giderek başvuru da bulunmalısınız.
 • İşkura yeni bir iş almaya hazır olduklarını kaydettirmeleri

Bu şartları sağlayan kişiler işsizlik maaşı almaya hak kazanabilir.

Yeni iş almaya hazır olduğunuzu şu sayfadan işarayan girişi kısmından giriş yaparak belirtebilirsiniz:

https://esube.iskur.gov.tr/userLogin.aspx?ReturnUrl=%2fMeslek%2fMeslekDosya.aspx

İşsizlik maaşı 2019 Ne kadardır?

İşkur ne kadar maaş veriyor? İşsizlik maaşı işçinin aldığı brüt maaşa göre hesaplanır. işi bırakmadan önceki 4 ayda aldığı brüt ücretin aylık ortalamasının %40ı kadardır. Gelir vergisi kesintisi yapıldıktan sonra işsizlik maaşının kaç para olduğu hesaplanır.

2019 işsizlik maaşı hesaplama formumuzu kullanarak işsizlik maaşı ne kadar alınır sorunuza cevap bulabilirsiniz.

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?

işsizlik maaşı başvuru süresi ne kadar? işsizlik maaşı süresi ne kadar?

İşsizlik maaşı kaç ay alınıyor, işsizlik maaşı hak ediş süresi:

 • 600 gün boyunca sigortanız varsa alacağınız maaş 6 ay boyunca
 • 900 gün sigortası olanlar 240 gün maaş alacaklar
 • 1080 gün ve üzerinde sigortası olanlar 10 ay boyunca bu maaşı alabilecekler.

işsiz kaldıktan 30 gün içerisinde işkura tekrar iş aradığınızı belirterek, (işsizlik maaşı başvuru işkur) işsizlik maaşı alabilirsiniz.

işsizlik maaşı tavanı ne kadar?

işsizlik maaşı tavan miktarı alınan brüt ücretin %80ini geçemez. 2019 yılı için ödenebilecek en yüksek işsizlik maaşı brüt asgari ücret 2558 olduğu için vergiler düştükten sonra 2031 TL’den yukarı olamaz.

İşsizlik maaşı süresi dolmadan tekrar işe girersem işsizlik maaşı alabilir miyim?

Bahsettiğimiz süreleri doldurmadan işe giren bir kişi işsizlik maaşı alamaz. Fakat eğer tekrar işten çıkarsa eğer işsizlik maaşı şartlarını sağlıyorsa kalan sürelerde maaş almaya devam eder.

Örnekle açıklamaya çalışalım.

örnek: Ramazan bey 900 günden fazla 1080 günden az sigortası varken işten çıkarıldı. işsizlik maaşı alacağı süre normalde 240 gündür yani 8 aydır.

işsizlik maaşını almaya devam ettiği 4. ayda işe girerse işsizlik maaşı kesilir. Girdiği bu 2. işten eğer 600 prim günü dolmadan ayrılırsa daha önceki işsizlik maaşından kalan 4 ay için maaş alır.

Eğer 2. işten 600 prim gününü doldurarak işten ayrılırsa 6 ay maaş alır. yani artık 2. işinden ötürü işsizlik maaşı almaya hak kazanır.

 

İşsizlik maaşına zam geldi mi 2019?

İşsizlik maaşı asgari ücretin artmasıyla birlikte zamlandı diyebiliriz. yani 2019 yılı içerisinde maaş aldıktan sonra işsiz kalanlar sadece 2018 yılında maaş alanlardan daha yüksek işsizlik maaşı alacaklar. 2019 en düşük işsizlik maaşı 1015 TL oldu. Bu miktar 2018 yılı için 805 TL olarak ödeniyordu en az.

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik maaşı PTT den alınır ve her ay işsiz kalan kişiye ödenir.

işsizlik maaşı hangi durumda kesilir

 1. İşkur Kurumunca teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden,
 2. İşsizlik maaşı aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen,
 3. Kurum tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen,
 4. Haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyen,

kişilerin işsizlik maaşları kesilir.

İşkur İşsizlik maaşı başvuru formu

işsizlik başvurusunu e devlet üzerinden yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu

Eğer işkur kaydınız yoksa işsizlik başvurusu yapamazsınız.

İŞKUR kaydınız bulunmadığından bu hizmetten yararlanamazsınız. İŞKUR sistemine üye olmak ve özgeçmişinizi oluşturmak için Bu bağlantıdan üye olup özgeçmişinizi doldurun.

özgeçmişinizi doldurduktan sonra işten çıkış tarihinizi e devlet üzerinden doldurarak işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

Askerde işsizlik maaşı alabilir miyim?

Bir diğer soru askerden dönünce işsizlik maaşı alabilir miyim? bu iki soruya da cevap verelim;

Askerde sigortalı olunduğu için işsizlik maaşınız kesilir. bunun için işkura başvurup işsizlik maaşınızı dondurmanız, askerden dönünce tekrar başvurup kalan sürelerde maaşınızı alabilirsiniz.

İşten çıkarken işsizlik kodları ile çıkışınız yapılmazsa işsizlik maaşını alamayacağınızı da unutmamanız gerekir.

Fikrinizi Paylaşın