Kadınlara Verilen Teşvikler ve Devlet Yardımları 2019

Son Güncelleme

Kadınlara verilen teşvikler günümüzde giderek artış gösteriyor. Bunun en büyük nedeni de artık kadınlarında ekonomik yaşamı desteklenmesi amaçlanıyor. Sadece evde oturup, yemek, temizlik ve çocuk bakımı gibi işler ile uğraşmak yerine onlarında kendi imkanları çapında ülke ekonomisini desteklenmesi amaçlanıyor. Bu konuda sisteme olarak gerçekten geçmişte çok yüksek rakamlara ulaştı. Devlet yardımları 2019 konusunda beklenen teşviklerin neler olacağı gerçekten merak ediliyor. Birçok iş kadını aldıkları hibeler sayesinde girişimlerini hayata geçirdiler. Bu konuda gerçekten çok iyi bir iş çıkaran kadınlar olduğu gibi beklentilerin uzağında kalanlarda mevcuttur. 2019 yılında bu konuda şuanda tam bir resmi açıklama olmasa da genişletilerek bunların devam edeceğini söylemek doğru olacaktır.

Kadın Girişimcilere Devlet Yardımları

Kadınlara verilen teşvikler konusunda bazen kafalar karışık olsa da 2018 ile 2019 yıllarını kapsayan girişimcilik desteklerini temelde 3 kurum karşılamaya çalışıyor. Tabi bunlar farklı iş kollarına göre bu teşvikleri sağlıyorlar. Bunu kabul etmeden önce karar vermeniz gereken hangi işi yapacağınız olacak. İşi belirledikten sonra doğru teşvik için başvuru yapabilirsiniz.

Devlet yardımları 2019 mutlaka yenileri kadın girişimciler için eklenecektir. Özellikle ekonominin bu kadar sıkıştığı bir dönemde ekonomiye hayat vermeyi başaracak olan tüm girişimcilere destek verilmesi doğru bir adım olarak dikkat çekecektir. Hali hazırda devam edenlerden bazılarını ise maddeler halinde sizler ile paylaşmaya çalışalım.

  • KOSGEB kadın girişimcilere 50 bin TL hibe veriyor. Bu hibenin en büyük avantajları arasında erkeklere göre %20 daha fazla destek verilmesidir. Bu rakam gerekirse ve farklı işlere göre 100 bin TL’ye çıkarıyorlar. İlk başvurunuzu E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ardından ise KOSGEB sistemine giriş yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
  • Tarım alanında girişim yapmak isteyen ve üretim kanallarına dahil olmak isteyen kadınlar için de hazırlanan teşvikler bulunuyor. Bu teşvikler mantar üretimi, süt üretimi, kırmızı, beyaz et, kanatlı hayvan ve bitki üretimini kapsıyor. Bu teşvikler TKDK tarafından sağlanmaktadır. 2020 yılına kadar da verilmeye devam edilecek bir yardımdır. Yapılacak yatırımların %70’i hibe olarak sunuluyor.
  • Evde üretime dahil olmak isteyen kadınlara evde mikro kredi veriliyor. Devlet yardımları 2019’da sunulacak olanlardan birisi değildir. Bu özel sektör tarafından desteklenen bir kredi çeşididir. En az 5 kişilik bir ekininiz olmalıdır. TİSFA tarafından en az 3 gün eğitim almaları ve izinler başvurmalısınız. Alacağınız toplam krediyi 46 haftada faiz ödemeden geri ödeme hakkınız var.

2019 Kadın Teşvikleri Neler Olacaktır?

2019 kadın teşvikleri birçoğu olduğu gibi devam edecek gibi duruyor. Tabi bunların arasına yenilerinin eklenip eklenmeyeceğini söylemek pek doğru olmaz ama farklı kaynaklar oluşturularak bu durum hayata geçirilebilir. Ancak şuan ki ekonomik durumun verdiği sinyaller yeni teşviklerin beklenmesini anlamsız kılıyor. Kadın teşvikleri 2019 yılında hayata geçirilecek olan kadın teşviklerinin tamamı hakkında sizlere sitemiz içerisinde detaylı bilgi vermeye devam edeceğiz.

Fikrinizi Paylaşın