KYK Öğrenim Kredisi Affı 2019

KYK Öğrenim Kredisi Affı 2019

Öğrenim kredisi affı 2019 yılında borcu olan binlerce kişinin borçlarını yapılandırma yoluna giderek daha rahat ödeyebilecektir.

sgkucretleri.com Değerlendirmesi

Henüz aktif olan bir af gündemde ne yazık ki yok. Fakat bu çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Özellikle 2019 yılının ikinci döneminde bir yapılandırma bekliyoruz. Ekonomik veriler ışığında baktığımızda durum bu. Yapılan tüm açıklamaları günlük takip etmekteyiz ve ekonomik istikrar için sıkı ekonomik disiplinden bahsedilmekte. Fakat nakit ihtiyacı da artmakta. bunun bir yolu da hem vatandaşların borçlarının kolay ödemesini sağlamak hemde nakit ihtiyacını kısa sürede karşılamak. Bunun içinde 2019 yılında öğrenim kredisi borçları için bir yapılandırma çıkacağını düşünüyoruz.

Öğrenim kredisi Nedir?

Artık üniversite okuyan öğrencilerin neredeyse tümüne verilen öğrenim kredisi okul bittikten sonra eğer iş bulunamazsa ödenmekte zorluk yaşanmakta. Üniversite okuyan öğrencilere maddi açıdan destek olmak amacıyla verilen öğrenim kredisi okulun bitiş tarihinden itibaren 2 yıl sonra ödenmesi gerekiyor. Eğer belli bir süre ödenmezse borçlarınızı artık banka yoluyla değil vergi dairesi aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Bu da borçlarınızın gecikme faizi ve taksitlendirme ücretiyle birlikte ödemeniz anlamına gelir.

Öğrenim kredisi silinecek mi 2019?

Öğrenim kredisi borcu yapılandırma hakkı en son 2018 yılında verilmişti. Yapılandırmak için yapılması gereken vergi dairesine giderek 36 aya kadar taksitlendirme yapmaktır. Yapılandırma olunca faizlerin neredeyse tümü silinmekte ve vergi borçlarını taksitlendirme yaparak daha kolay ödeme şansı elde edebiliyorsunuz. 2019 öğrenim affı çıkacak mı sorusuna cevap vermek gerekirse henüz bu yönde bir çalışma yok fakat daha önce vergi affı 2019 başlıklı haberimizde açıkladığımız gibi artan maliyetler, esnafların ve işverenlerin biriken borçlarını ödemekte zorlanmaları bir vergi affı gerekliliğini ortaya koyuyor.

Ayrıca geçmiş yıllarda asgrai ücret miktarları malumunuz, asgari ücretle çalışan bir kişinin üniversitede aldığı öğrenim kredisi borçları, ev kirası faturalar ve diğer ödemeleri hesaba kattığımızda çok zorlanacağı da aşikardır.

öğrenim kredisi yapılandırma 2019

Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine aktarıldığında artık KYK alacağı değil vergi dairesi alacağı olacağı için öğrenim kredisi yapılandırması için vergi yapılandırmasının çıkması gerekmektedir. Her ne kadar Hazine Bakanı Sn. Berat ALBAYRAK 2019 vergi affı, vergi yapılandırması olmayacak dese de bu düşüncesinin değişmesi için bir çok haklı sebep bulunmaktadır.

kyk borç yapılandırma 2019

Katkı kredisinin kalkmasıyla daha çok borç oluşmasının önüne de geçildi belki ama öğrenim kredisi miktarının artması daha çok borç oluşmasını da beraberinde getirmekte. 2019 yılında öğrenim kredisi miktarının 500 TL olmasıyla birlikte ileride daha çok borç oluşması da kaçınılmaz. Bu durumda şu soru akla geliyor; Öğrenim kredisi almak mantıklı mı? Eğer yeterli geliriniz varsa hatta maddi durumunuz iyi değilse almanızı kesinlikle önermiyoruz. Çünkü ekonomik şartların ileride ne getireceği, ne olacağı, ileride iş bulma durumunuzun ne olacağı ve okul bitince erkekler için askerlik v.s gibi durumlar ödemekte zorluk çekmenize neden olabilir. Öğrenim kredisi erteleme dilekçesi vererek borcunuzu ertelemeniz yani öteleyebilirsiniz ama nihayetinde ödenecek o borç. Öğrenim Kredisi Affı gelse de 2019 öğrenim kredisi borcu yaklaşık olarak toplam 20 Bin civarında. Hatta daha fazla da olabiliyor.

Öğrenim kredisi borcu erteleme dilekçesi

KYK borçları vergi dairesine intikal edince eğer ödeme durumunuz yoksa vergi dairesine vereceğiniz bir dilekçe ile borçlarınızı bir yıl ertelemeniz mümkün. Eğer uygun görülürse 2. yılda erteleyebilirsiniz. Öğrenim Kredisi Affı ile Öğrenim Kredisi taksitlendirme işleminin farklı işlemler olduğunu hatırlatmak isteriz. Aşağıda ayrıntılı şekilde açıkladık. Erteleme işlemi için dilekçeniz şu şekilde olmalıdır:

………………………… Vergi Dairesi Müdürlüğüne

Vergi dairenize intikal eden öğrenim kredisi/kyk borcumun 1 yıl ertelenmesi hususunda;

Gereğini rica ederim.

Adı:

Soyadı:

T.C.:

İmza:

Ayrıca e devlet üzerinden borç erteleme talebinde bulunmanız da mümkün: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-geri-odeme-erteleme-basvuru

 

Öğrenim kredisi borcu taksitlendirme

Öğrenim kredisi borcunuzu taksitlendirmek için Vergi dairesine giderek size sunulacak taksit miktarına göre borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Fakat Öğrenim Kredisi Affı çıkması durumunda bu borçların faizlerinin büyük oranda silineceğini ve taksit sayısının daha fazla olabileceğini de unutmamanızda fayda var.

Öğrenim kredisi yapılandırması çıktığında bütün ayrıntıları sitemizde bulabilirsiniz.

Öğrenim kredisi borcu ödeme

Öğrenim kredisi borcu internet vergi dairesinden ödemek için: https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-ogrenim-katki-kredisi-sorgulama-ve-odeme adresinden e devlet uygulaması üzerinden giriş yaparak ödemelerinizi yapabilirsiniz. Tabi bu öğrenim kredisi affı için olabileceği gibi vergi dairesine intikal eden ve taksitlendirdiğiniz ödemeler için geçerli.

Öğrenim kredisi borcunuzu şu sayfadan öğrenebilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama

Ödemelerinizi ziraat bank üzerinden de yapabilirsiniz: https://kyk.ziraatbank.com.tr/

 

Fikrinizi Paylaşın