Lise Stajyer 2019 Maaşı Ne Kadar? Stajyer Maaşı Ne zaman Yatar?

Lise Stajyer 2019 Maaşı Ne Kadar? Stajyer Maaşı Ne zaman Yatar?

Son Güncelleme

2019 yılında lise ve üniversite stajyer ücreti ve maaşı ne kadar oldu? Staj maaşı 2019 ocak, şubat ve mart aylarında ne zaman yatar? Lise ve üniversite son sınıf veya 11. sınıf öğrencileri işletmelerde mesleki eğitim yaparak staj ücreti alıyorlar. Bazı okullarda 11. sınıf ile 12 sınıf arasında yaz stajı uygulaması da yapılıyor.

2019 stajyer maaşı ne kadar?

2019 yılında net asgari ücretin 2020 TL olarak belirlenmesinden sonra stajyerlerin alacağı maaş da yükseldi. Bilindiği üzere asgari ücretin %30undan düşük stajyer ücreti ödenemez.

Bu durumda en düşük stajyer maaşı 606 TL oldu.

606 TL’den daha aşağı stajyer ücreti vermek hatalıdır ve bu konuda kararlıyız. Yapılan açıklamalar ışığında asgari ücretin %30undan az stajyer parası ödemek hatalı bir uygulamadır.

Ayrıca stajyer ücretinin elden ödenmesi de hatalı uygulamalardan bir diğeridir. Çünkü elden ödenen stajyer ücretleri için devlet desteğinden yararlanılamaz ve ileride bunun ıspatı çok zordur.

2019 Lise ve Üniversite Stajyer Ücreti Maaşı Ne Kadar? Başlıklı haberimizde belirttiğimiz gibi Stajyer asgari ücret desteği işyerinin çalışan sayısına göre değişiyor. 20 ve üzeri çalışanı olan işverenlere ödenen ücreti üçte biri oranında, 20den az çalışanı olan işverenlere ödenen ücretin üçte ikisi oranında iade yapılacak.

Ayrıca Özel eğitim kurumları genel müdürlüğü 28.12.2018 tarihinde müdürlüklere gönderdiği yazıda, özel eğitim kurumlarında staj yapan öğrencilere stajyer maaşı ödenmediği ve bununla alakalı inceleme yapılması talimatı gönderilmiştir.

Geçmişe dönük staj parası alınabilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılında getirdiği bir düzenleme ile geçmişe yönelik alınmamış daha doğrusu ödenmemiş staj paralarını okula verecekleri bir dilekçe ile alma hakkı getirmişti. Sizde geçmişe yönelik staj paranızı almadıysanız okula bir dilekçe ile başvurarak geçmişe yönelik staj paranızı alabilirsiniz.

Fikrinizi Paylaşın