Malulen Emekli 2019 Maaşı Ne Kadar?

Malulen Emekli 2019 Maaşı Ne Kadar

Malulen emekli olanlar 2019 da ne kadar maaş alabilir?, Maluliyeti olanları alabileceği emekli maaş miktarı ne kadardır? engelinden veya çalışma gücü kaybından ötürü malulen emekliliğe ayrılanların alabileceği emekli maaşı sigortalının hangi kapsamda olduğuna bağlıdır. Yani bağkurlu mu, ssklı mı emekli sandığı kapsamında mı olduğu alacağı maaşı etkiler. Tabi malulen emekli maaşı 2019‘u etkileyen tek unsur bu değildir.

Normal emekli olmakla malulen emekli olmak arasında fark var mıdır? yani gününü, prim ve yaşını doldurarak emekli olursam daha mı fazla emekli maaşı alırım diye düşünmekten ileri gelen bir sorudur bu. Acaba malulen emekli olursam maaşım düşük mü olur diye düşünüyorsanız hemen belirtelim ki normal emekli olan ile malulen emekli olanların maaşları aynıdır.

Yani bağkurdan emekli olmak için 9000 gün, ssk dan emekli olmak için 7200 prim gününü tamamlamak gerektiği hepimizin malumu. Fakat 3bin günü olan bir kişi bu 7200 veya 9000 güne ulaşmadan emekli olursa da 7200 günü tamamlamış gibi veya 9000 günü tamamlamış gibi emekli maaşı alır.

Biraz daha açalım ki iyice anlaşılsın.

Bağkurlular emekli olmak için normalde 9000 günü doldurmak zorundadır. 

SSK’lılar emekli olmak için 7200 günü doldurmak durumundadır.

Emekli sandığından emekli olmak içinde normalde 9000 günü tamamlamanız gerekir. 

Fakat malulen emekli olma şartlarını sağlıyorsanız bu süreleri doldurmuş sayılırsınız ve normal emekli maaşınızı alırsınız.

Peki malulen emekli olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Malulen emekli maaşı almak için kişilerin taşıması gereken şartlar şunlardır.

  1. 10 yıllık sigortalı olmanız gerekiyor. Yani 10 yıllık bağkurlu, ssklı veya emekli sandığı kapsamında olmanız gerekiyor.
  2. En az 1800 prim gününüzün olması gerekiyor. Yani en az 5 yıl prim ödemiş olmanız gerekiyor
  3. Maluliyetinizin oranı en az yüzde 60 olması gerekiyor. Yani çalışma iş gücü kaybınız %60 ve üzerinde olmalıdır.

Bu şartları sağlıyorsanız emekli maaşı hesaplamasına geçebiliriz.

2019 malulen emekli maaşı ne kadar?

Daha önce emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım başlıklı haberimizde açıkladığımız üzere bu hangi kapsamda emekli olduğunuza bağlı olmakla birlikte 2019 emekli maaşı en düşük ödenen 1000 TL’dir.

Bağkur kapsamında emekli olursanız yaklaşık olarak 1100-1400 aralığında

SSK kapsamında emekli olursanız 1200-1900 TL aralığında

Emekli sandığı kapsamında emekli olursanız 2400 TL dolaylarında emekli maaşı alırsınız. 

Bunlar yaklaşık miktarlar olmakla beraber daha ayrıntılı bilgiyi sgk sisteminden sorgulamak için ilgili haberimizi okuyabilirsiniz. (2019 yılında emekli olursam Emekli maaşım ne kadar olur?)

Bir kez daha ifade edelim ki Normal emekli maaşı sorgulama ile malulen emekli aylığı hesaplama arasında hiç bir fark yoktur. 

Malulen emekli olmak için hastalıkların rapor oranını incelemek için ilgili kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz. https://sgkucretleri.com/engelsiz-yasam-maluliyet

 

Fikrinizi Paylaşın