Kategoriler: Güncel Haberler

MTV Yapılandırma 2018 Başvurusu Nasıl Yapılacak?

MTV yapılandırma birçok diğer konuda olduğu gibi bu yıl çıkarılan torba yasa içerisinde olması gereken önemli bir detaydı. Torba yasanın resmi olarak yayınlanmasının ardından ise işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda ve yapılacak yapılandırma da talep edenlerin ne kadar faydası olacağı merak ediliyor. Vergi yapılandırması kapsamına giren Motorlu Taşıtlar Vergisi borcuda bu sayede rahatlıkla ödenebilecektir. Öncelikle bu yıl çıkarılan Torba Yasa içerisinde olan maddelere bakalım. Ardından ise MTV yapılandırma 2018 yılında yapacakların neler yapması gerektiğini anlatmaya çalışalım.

2018 Torba Yasa İçinde Olan Yapılandırmalar

MTV yapılandırma dahil olmak için trafik para cezaları ve idari olarak kesilen para cezaları bu torba yasa içerisinde yer almaktadır. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının yüzde 50’ye yakın silinmesi, eczaneler için faizsiz stok düzeltme hakkının verilmesi gibi çok farklı detay bulunmaktadır. Bu cezaların ödemelerinde 18 ay taksit imkanı ve %90’a varan indirimler söz konusu olmaktadır. Hatta 31 Aralık 2013 yılından önce 100 TL ve daha az borcu bulunanların borçlarının silinmesi hakkı verilmiştir.

MTV Yapılandırma İşlemi Nasıl Olacak?

MTV yapılandırma genel bir kapsam içerisinde değerlendirdiği gibi için vergi yapılandırması dahil olan birçok madde gibi ona da aynı hesaplama işlemi uygulanacaktır. Öncelikle yapılandırma için gecikme faizi kaldırılacak. Bunun yerine hesaplamaya ÜFE dahil edilecektir. Bu da otomatik olarak faiz ile birlikte olan borcun neredeyse %90’lık kısmının silinmesi anlamına geliyor. Toplamda 1900 TL’ye yakın bir gecikmez faizinin yük olarak asıl borcun üzerine eklendiği bir durumda bu değişiklik ile ödeme yapacağı miktar sadece 50 TL’dir.

MTV Yapılandırması Başvuru En Son Ne Zaman Olacak?

MTV yapılandırma başvurusu yapmak isteyenler için vergi yapılandırması kapsamına giren diğer detaylar gibi 31 Temmuz 2018 yılı son tarih olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan başvurular içinse kapsama alanı 31 Mart 2018 tarihine kadar olan borçları kapsayacaktır. Yani bu tarihten önce MTV vergisi borcu olan kullanıcıların borçlarına yapılandırma gelecektir. Ocak 2018 MTV borcu olanlarında bu kapsam dahiline alındığını söyleyebiliriz.

MTV Yapılandırma ile İlgili Merak Edilenler

MTV yapılandırma kapsamına dahil olan kişiler borçlarını farklı taksit seçenekleri ve peşin bir şekilde ödeme yöntemi ile yapabilecekler. Eğer talep olması halinde borcunuzu 6, 9, 12 ve 18 taksit imkanını kullanarak yapma şansınız var. Eklememiz gereken bir diğer nokta ise ödemelerin 2 ayda bir yapılacağıdır. Yani 18 ay taksit imkanını tercih eden bir kullanıcı 3 yıllık bir ödeme planını kabul etmiş olacaktır. Bu kapsamda kesinlikle ana paranın tahsilinden vazgeçilmiyor. Yapılacak hesaplamalar da ÜFE oranı aylık bazda 0.35 olarak kullanılacaktır. Taksitle ödemelerde ise farklı bir katsayı hesaba eklenecektir. Bu katsayılarda aylık ödemelerde az da olsa bir farkın oluşmasına neden olacaktır.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

11 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

1 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce