2019 Rapor Parası Hesaplama

HASTALIK VE İŞKAZASI – MESLEK HASTALIĞI RAPOR PARASI HESAPLAMA

Bu rapor parası hesaplama tüm ihtimalleri hesaplar.

İşgöremezlik parası bir diğer adıyla rapor parası, hastalık, iş kazası, meslek hastalığı veya doğum sonrası ödenen paradır.  yani rapordan ötürü alınacak ücret alınan maaşlara göre belirlenmekle birlikte asgari ücretin açıklanmasıyla beraber asgari ücretli rapor parası miktarı da netleşiyor.

Rapor parası almak için işgöremezlik şartları nelerdir?

Bu raporun türüne göre değişmektedir. Yani Hastalık raporunda rapor şartları ile iş kazası sonucu alınan rapor şartları farklıdır.

Hastalık raporu ücreti ve iş kazası raporu ile doğum rapor parası şartları nelerdir?

Hastalık raporu ücreti alabilmek için rapor tarihinden önceki bir yıla ait en az 90 günlük sigorta priminizin ödenmiş olması gerekiyor.

İş kazasında daha önce priminizin kaç günlük olduğu önemli değildir. İşin ilk günü kaza geçirip rapor alan bir arkadaşımız rapor parasını aldı. İşe başladığı ilk gün diyorum. Hatta kazadan sadece 2 saat önce sigorta girişi yapılmıştı.

Hastalık raporunun süresi 2 günden fazla olmalıdır. Çünkü Hastalık raporlarında raporun ilk 2 günü için ücret ödenmez. Fakat iş kazası, Meslek hastalığı ve doğum raporunda böyle bir kısıtlama yoktur. rapor ücretini tam alırsınız.

Rapor Parası Kesintisi ne kadar olur?

Rapor parası işçiden kesilir mi diye soracak olursanız bu çalışanın maaş alma yöntemine bakıyor. yani şu şekilde: Maaşlı çalışan yani maktu maaş alan çalışanın maaşı 3 günden fazla rapor aldığı zaman aldığı rapor parası kadar kesilir. Mesela 1500 maaşla bir işte çalışan bir kişi hastalık raporu aldı ve o ay 500 tl rapor parası aldıysa bu kişi o ay maaşını 1000 TL olarak çekecektir çünkü 500 tl rapor parasıyla beraber 1500 TL eder. Fakat günlük ücret üzerinden maaş alınıyorsa rapor parası aldığı günlerin ücretini almaz, ücretsiz izne ayrıldığı günler o günün ücretini almaz. Rapor parası Alma tarihleri yani rapor parası alma süresi her ilde farklı olabiliyor. ama genelde 1 hafta içerisinde alınıyor En geç. Zaten E devlet uygulaması üzerinden rapor parası sayfasına girdiğinizde rapor parası bilgi yok yazar.

2019 Rapor Parası Hesaplama | Online Sorgulama