SGK 7143 GSS ve Prim Borç Yapılandırma Son Ödeme DİKKAT!

SGK 7143 GSS ve Prim Borç Yapılandırma Son Ödeme DİKKAT!

7143 yapılandırma kapsamında SGK gss, bağkur ve ssk borçlarını yapılandırıp da borcunu ödeyemeyenler, yapılandırması bozulanların sgk prim borçları,  Gss (genel sağlık sigortası) borçlarını sigorta ve bağkur prim ödemeleri için son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 olarak değiştirilmişti.

7143 GSS, Bağkur SSK Prim yapılandırma son ödeme tarihi ne zaman?

7143 kapsamında yapılandırılan borçlarını her ne sebeple olursa olsun ödeyemeyenlerin Yapılandırma son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 olmasıyla birlikte yapılandırması hiç bozulmamış gibi devam edebilecekler.

Yapılandırması bozulanlara yeniden yapılandırma hakkı! başlıklı haberimizde daha önce 7143 yapılandırması bozulanların vergi borçlarını, vergi dairesi kapsamındaki diğer borçlarını 31 Ocak 2019 tarihine kadar ödemeleri gerektiğini belirtmiştik.

7143 kapsamında gss, ssk ve bağkur prim borçları yapılandırması bozulanlar için son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 olarak uygulanacak. Bu tarihten önce eğer borçlarınızı öderseniz sağlanan tüm avantajlardan yararlanabilirsiniz. Fakat eğer kaçırırsanız faizler, borçlar eski haline dönüp başınızı ağrıtacak duruma gelebilir.

Yapılandırması iptal olanlar nereye başvuracak?

Primini kendi ödeyen sigortalılar (ek5 isteğe bağlı tarım sigortası, diğer gün tamamlama işlemi yapanlar v.b. ) (4a) prim borçları için dosyalarının bulunduğu Sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezlerine başvuruda bulunacaklar

BAĞ-KUR (4b) sigortalıları prim borçları ve ihya borçları için dosyalarının bulunduğu Sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezlerine başvuruda bulunacaklar.

Ödeme planları iptal edilmemiş olanlar ve diğer işveren ve sigortalıların herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek yok.

Gss borçlarına faiz yok!

Genel sağlık sigortası prim borçlarını yapılandırıp da ödeyemeyenlerin borçlarına herhangi bir faiz eklenmeden, aynı şekilde prim borçlarını ödemeye devam edebilecekler. 2019 gss primi ne kadar? başlıklı haberimizden güncel prim miktarını inceleyebilirsiniz.

GSS’liler Gecikme cezası ve zammı ödemeden sağlık hizmetlerini almaya devam edebilecekler.

Yapılandırması bozulanlar borcunu öderse sağlanacak avantajlar nelerdir?

  1. yapılandırması bozulmamış gibi taksitlerini ödemeye devam edebilecekler
  2. borçlarını ödeyenler “sgk borcu yoktur” yazısı alabilecekler.
  3. yapılandırma taksilerini ödeyip yapılandırmasını tekrar bozmadıkları ve diğer sgk borçlarını da ödedikleri taktirde  sigorta prim teșvik ve destek uygulamalarından yararlanabilecekler
  4. Ayrıca teşvikten yararlandıktan sonra yararlanması bozulursa geriye dönük teşvikten yararlanma uygulaması da bozulmayacak. yani teşvik almaya devam edecek.
  5. sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler.

 

Yapılandırmasını devam ettirenlere  ilișiksizlik belgesi/teminat iade yazısı verilebilecek

ilişiksiz belgesi – teminat iade yazısı alabilmek için sgk prim borçlarının tümü kadar teminat verilmesi gerekiyor. teminat verildiğinde ilişiksizlik belgesi almak mümkün olabilecek.

Tabi bunlar ihale ve inşaat işleri ile ilgili alınacak ilişiksizlik belgesi- teminat iade yazıları için.

 

Fikrinizi Paylaşın