Sgk E Bildirge V2 Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım!

Sgk E Bildirge V2 Kullanımı Resimli Anlatım Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme

E Bildirge v2 uygulaması ile Sosyal Güvenlik Kurumu iş verenlerin ve personel işlemlerin daha rahat ve kolay bir şekilde yapıştırılmasına imkân tanıyor. Bu uygulama basit bir mantık ile çalışıyor ve kurum ile olan tüm işlemlerinizi rahat bir şekilde halletmemize yardımcı oluyor. Online olarak hizmet veren bu uygulama üzerinden hizmet belgesi, geçmiş aylık primler, muhtasar ve prim hizmet beyannameleri işlemlerini basit bir şekilde yapabilme hakkına sahip olacaksınız. Tabi bu saydığımız hizmetlerin yanında daha birçok işlemi rahatlıkla yapabilme şansınız var.Yeni bir uygulama olsa da işverenler açısından çok büyük bir kolaylık sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

E Bildirge V2 Nedir? e bildirge v2 giriş Nasıl Yapılır?

E Bildirge v2 uygulaması modül bir şekilde kullanıma açılmıştır. Bu sisteme giriş için ister aşağı da ki resme tıklayabileceğiniz gibi isterseniz de E-SGK üzerinden İş Veren Sistemi – E Bildirge V2 menülerinizi takip ederek giriş yapabilirsiniz.

Ya da buradan e-bildirgev2 kullanıcı girişi tıklayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken dikkatli olmalı ve hata yapmamaya özen göstermelisiniz. Her kullanıcın belirli bir sayıda hata yapma lüksü bulunmaktadır. Bu özelliklere dikkat ederek sizde sistem ile alakaları işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Karşınıza gelen ekranda giriş yapabilmek için daha önce kurum tarafından tanımlanmış olan E Bildirge V2 kullanıcı adı ve sistem şifresini veya iş yeri şifrenizi girerek giriş yapabilme hakkınız var. Eğer şifrenizi unuttuysanız görmüş olduğunuz ekranda şifreniz ile ilgili işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

SGK E bildirge v2 Uygulaması ile Yapılacaklar

E bildirge v2 uygulaması hakkında yukarıda kısaca bilgi vermeye çalıştık. Şimdi ise bu uygulama ile yapılabilecek olanları kısaca belirtelim.  Yeni sisteme geçiş sürecinde tam olarak neler yapacaklarının farkında olmayanlar için bu maddeler açıklayıcı olacaktır.

  • Geçmiş yıllar ile alakalı olan tüm APHB, prim ve muhtasar beyannamelerinizi görme şansınız var.
  • E SGK v2 hazırlanarak sunulmasının temel amacı geçmiş dönemlere ait olarak aylık prim, hizmet belgeleri, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinizi online sistem üzerinde verme fırsatı sunmasıdır.
  • E Bildirge v2 sistemi ile geçmiş dönemlere ait prim ve hizmet görüntüleme fırsatı,
  • XML formatına sahip olan dosyalarınızın hizmet belgesi ve aylık prim giriş yapabilirsiniz,
  • Onay alan muhtasar, prim hizmet ve APHB beyannameleri görüntüleme fırsatı sunmaktadır.

E Bildirge V2 Uygulamasından Hizmet Belgesi ve Aylık Prim girişi Nasıl Yapılır?

E Bildirge v2 kullanıcı girişi yaptıktan sonra kısaca APHB olarak söylediğiniz Aylık Prim ve Hizmet Belgesi girişinin resimli olarak sizlere aktarmaya çalışalım. E-SGK ekranına girdikten sonra İş veren- E bildirge V2- aylık prim hizmet belgesi girişi sekmesine tıklamalısınız. Bu işlemlerin ardından aylık prim ve hizmet belgesi girişleri için bunları yapmalısınız. Ardından aşağıda gördüğünüz resimler ile adımlara uymalısınız.

1- e bildirge şifresi ile uygulamaya giriş yapılır.

2- Aylık prim hizmet belgesi girişi menüsü seçilir

3- Önce İptal belge verilmek istenen tahakkuk ay/yıl seçilir

4- Belge mahiyeti “iptal” seçilir. Tahakkuk Nedeni “(D) belge türü veya kanun numarası
değişikliği” (seçime açık değil)

5- İptal edilecek belge seçilir ve tahakkuk seç butonuna basılır

6- “Seçili kişileri iptal et” butonuna basılır.

7- Yeni oluşturulacak belge işlemlerine geçilir

8- İlgili dönemde verilen belgelere göre asıl ya da ek nitelikli belge seçilir ve belge türü için
uygun tür seçilir- tahakkuk nedeni seçime açık değil—sadece (D) belge türü veya kanun
numarası değişikliği seçeneği gelir. “Belge işlemleri” seçeneğine basılır

9- Seçilmek / dönüştürülmek istenen kanun numarası seçilir ve işleme devam edilir

10- Tahakkuk nedeni (D) olarak gelen kayıt için işlem yapılır

 

E-Bildirge V2 uygulaması sürekli olarak güncellenmeye devam etmektedir. İleri de sistem ile ilgili yenilemeler olduğunda sitemiz içerisinde bu konuyla ilgili gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Ama şuan için bu örnek üzerinden giderek sizde kendi iş yeriniz ile ilgili işlemleri yerine getirebilirsiniz.

11- Onayla ekranına geçilir

12- Belge onay aşamasına gelir ve “onayla” butonuna basılır. Oluşturulan iptal ve ek/asıl
belgenin hangisine onay için basılır ise sistem tarafından her iki belge de onaya alınır

13- işlem onaylandı ve “şube onayı” için işyerinin işlem gördüğü sosyal güvenlik il
müdürlüğü / sosyal güvenlik merkezi kayıtlarına düşer.

SGK v2 E-Bildirge İşe Giriş Nasıl Yapılır?

SGK e-bildirge hizmeti sayesinde işverenler kolay bir şekilde işe giren yeni elemanlarının girişini bu yöntem ile yapabiliyorlar. Bu işlemi yapmak için öncelikle sisteme her zaman ki giriş bilgilerinizi kullanarak açmalısınız. Sistem içerisinde yeni işçi sekmesini tıklayarak rahat bir şekilde yeni girişi tamamlayabilirsiniz. E-SGK E-bildirge yöntemi sayesinde artık yeni bir işçinin işe başlatılması daha rahat bir hal almaktadır. Tabi bu işlemleri doğru şekilde yapabilmeniz için öncelikle sistem şifrenize sahip olmalısınız. E bildirgeyi süresi içinde verdiğinize Lütfen emin olunuz. E bildirge ne zaman verilir başlıklı haberimizi okumanızı öneririz.

SGK E-Bildirge Şifre Alma

SGK e-bildirge şifre alma işlemi basit bir şekilde yapılmaktadır. Sisteme girmeniz için size verilen sisteme giriş yolunu kullanmanız doğru adım olacaktır. E-devlet SGK üzerinden sisteme girdiğinizde “Uygulamaya Git” tuşuna bastığınızda size ait olan şirket ile ilgili bilgiler detaylı olarak açıklanacaktır. İş yeri kodu sayesinde İş yeri şifresi ve sistem şifresi aşağıda görülen örnekte ki gibi sizin olacaktır.

Eğer ekran içerisinde bu şekilde bir görüntü yoksa bir sorun yaşanıyor demektir. Bu durumda yapmanız gereken Sigorta İl Müdürlüklerinin sosyal güvenlik merkezine giderek sorun yaşadığınız durumla ilgili başvuru yapmanız gerekiyor.İş yeriniz yoksa bu ekran size boş olarak açılacaktır.

E bildirge şifresi almak için adım adım neler yapmanız gerektiğini bu haberimizde açıklamıştık:

SGK İşyeri Tescil Kaydı, E-Bildirge Şifresi Başvuru İşlemleri (Ayrıntılı Adım Adım Açıklamalı)

One Thought to “Sgk E Bildirge V2 Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır Resimli Anlatım!”

Fikrinizi Paylaşın