SGK Gelir testi nereden nasıl yapılır, Tüm Bilgiler!

Bazı haklardan yararlanmak için – mesela genel sağlık sigortası yaptırmak, gss primi ödememek, başkasının sigortasından yararlanmak, bazı maaşları almak –  gelir testi yaptırmanız gerekir.

Özellikle 1 ocak 2012 de yürürlüğe giren genel sağlık sigortasından yararlanabilmek için gelir testi yaptırmanız şarttır. Çünkü gss primleri gelir testi sonucuna göre hesaplanır.

GSS primleri 2019 ile ilgili geniş bilgiyi daha önceki haberlerimizde anlatmıştık.

Gelir testi nereden yapılır?

Gelir testi bağlı bulunduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurularak yapılır. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidince sizden gelir testi başvuru formu doldurmanız istenir.

Gelir testi Başvuru formunu bilgisayarınıza indirin 

Formu doldurduktan sonra başka kurumlarda kaydınızın olup olmadığına dair belgeler imzalatmanız istenir, bağkurunuzun olup olmadığı, vergi mükellefi misiniz, aldığınız maaş bilgileri gibi bilgilerin onaylatılacağı belgeler. Bu belgeleri doldurduktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bu belgeleri verirsiniz. ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurunuzu alır ve değerlendirmenin yapılacağını söyleyerek başvurunuzu aldıklarını ifade ederler.

Gelir testi sonucu ne zaman açıklanır?

Başvurunuz alındıktan sonra başvurunuz ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandırılır.

Başvurunuzun sonucunu e devletten https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama bağlantısından öğrenebileceğiniz gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bizzat da öğrenebilirsiniz.

Gelir seviyeleri nedir?

GSS Testi Sonucuna İtiraz Nasıl Yapılır?  başlıklı haberimizde açıkladığımız üzere;

Gelir seviyeniz G0 çıktıysa eski adıyla yeşil kartlı olursunuz. ve daha önce GSS borcunuz varsa tüm gss borçları silinir.

Doldurma işlemi sonucunda sizin gelir seviyeniz belirleniyor. Bu seviye için 4 farklı seçenek bulunuyor. G0, G1, G2 ve G3 seviyeleri karşımıza çıkıyor. Bu seviyeler arasında G0 olanların hiçbir ücret ödemesine gerek kalmıyor. O nedenle bunun için itiraz eden pek de bulunmuyor. Diğerleri için belirli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Bu ücretler G1 gelir seviyesi için 71,10 TL, G2 gelir seviyesi için 213,30 TL ve G3 seviyesi için 426,60 TL olarak belirlenmiştir. Bir anda insanların borçlandırılması da itirazı gündeme getirmiştir.

Gelir testiyle alakalı merak ettiğiniz soruları yorum kısmından bize sorabilirsiniz (Max cevaplama süresi 3 iş günüdür.)

Fikrinizi Paylaşın