SGK İcradan Aldığı Malları İhaleyle Satıyor Mu?

SGK İcradan Aldığı Malları İhaleyle Satıyor

SGK  icra çok sık olmasa da tahsil edemediği alacakları için icra yoluna gitmektedir. Genelde SGK icra talebini 50 bin TL üzerinde olduğu alacakları için yapmaktadır. Bu şekilde elde edilen malların satışı ise ihale usulü ile yapılmaktadır. Belirlenen bir tarihte satışa çıkarılan araçlar, evler ve diğer maddi eşyalar belirlendiği fiyat üzerinden satılmaktadır. Tabi bu satışa girebilmek için yapılması gereken detaylar vardır. SGK icra satış nasıl yapılır, herkes bu satışlara katılabilir mi? Gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

SGK İhale İlanları

SGK ihale ilanlarına bakmaları için tüm kullanıcılarına açık bir sayfa hazırlamış durumdadır. Aşağıda linkini paylaşacağımız sayfada üç bölüme ayrılmaktadır. Menkul açık arttırma, menkul pazarlık usulü ve gayrimenkul ilanları olarak birbirinden ayrılan bu ihalelere sizlerde katılabilirsiniz. SGK ihalesine katılmak için yapmanız gereken ilk iş güvence bedelini yatırmanız olacaktır. SGK icra ilan güvence tutarı satış bedelinin %7,5 ile belirlenmektedir.

SGK Satış İlanları sitesine buradan gidebilirsiniz.

İlanlar belirli bir düzen ile satışa sunulmaktadır. İlk olarak satışa esas bedel yazılmaktadır. Ardından ihaleye gireceklerin güvence tutarları bedeli belirtilmektedir. İki ihaleli bir usullü satış yapılacağı için ilk olarak 1. İhale tarihi sonra 2. İhale tarihi yazılacaktır. Tüm ilanlar bu mantıkla satışa sunulmaktadır.

SGK İhalelerine Kimler Katılabilir?

SGK icra ihale katılmak için belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartlar SGK mevzuatı içerisinde açıkça belirtilmiştir. İlk olarak yönetmelik gereğince kanuni ikametgaha sahip olunması, gerekli niteliğe sahip olunmalı ve son olarak kurumun istediği belgeleri sağlamalı, teminat miktarını yatırmalısınız. Teminat tutarını yatırmazsanız diğer seçenekleri sağlasanız dahi ihaleye dahil olamazsınız.

Bu tür ihalelere yukarıda ki detayları sağlasalar da katılamayacak olanlar vardır. Bunlar SGK içerisinde yönetim kurulunda yer alanlar, genel müdürler ve yardımcıları gibi kişiler bu ihalelere katılamazlar. Ayrıca kanun gereği bu tür ihalelere girmesi yasak olan kişilerde SGK ihalelerine giriş yapamazlar. SGK ihaleleri kimler girebilir sorusuna kısaca bu cevabı verebiliriz.

SGK İhale Satışları Nasıl Yapılır?

SGK ihale satışları belirli kural çerçevesinde yapılmaktadır. Satışa çıkarılan bedelin %7,5 oranında teminatını yatıran her insan ihale satışına giriş yapabilir. Diyelim ilk bedel 750 TL, satış bedeli de 10 bin TL olan bir araç satışa çıkıyor. Bu satışın ilk ihalede gerçekleşmesi için en az %75 oranında artış sağlanması gerekiyor. Yani satış 17,500 TL ihale bedeline ulaştıktan sonra yükseltme işlemine bakılarak bitirilebilir. Eğer bu bedele ulaşılmazsa ikinci oturum yapılır.

İkinci oturumunda ise satış bedelinin %40 oranında geçilmesi gerekmektedir. Yani aynı araç bu sefer 14 bin TL bedelle satılabilir. İhalenin nasıl yapılacağını da anlatalım. SGK ihaleleri belirli şekillerde yapılmaktadır. Genellikle ilk olarak kapalı teklif ile satışa çıkan araçlar için bedeller toplanır. En yüksek kişilerin aralarında olduğu insanlar ile fiyat ve teklif isteme usulüne göre ihale devam eder.

Yüksek bedelli ihaleler pazarlık usulü ile de yapılabilir. 5 farklı usul bulunmaktadır. İcra da bulunan ürüne göre bunlardan birisi ihaleye uygulanır. SGK çok fazla bu konu ile dikkatleri üzerine çekmese de bu tür ihaleler sürekli olarak devam etmektedir. Dünya üzerinde ki en lüks otellerden birisi olarak kabul gören Mardan Palace SGK’ya borçları nedeniyle ihaleye çıkarıldığını ekleyelim. Bu otelin yapım maliyeti 1.4 milyar dolardır. SGK alacağı ise 101 milyon liradır. Kasım 2017’de yapılan ihaleye herhangi bir teklif veren olmadı. İhale düşürüldü ve 2018 yılında tekrar satışa çıkarılacaktır.

SGK İhaleleri sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Fikrinizi Paylaşın