İlaç Parası Nasıl Alınır? 2019 SGK ilaç parasını geri alma sorgulama

SGK ilaç geri ödeme başvurusu ve alınan ilaç parasını geri alma yani İlaç Parası Nasıl Alınır sorusu hakkında 2016 yılında çıkarılan yönetmelik ile önemli değişiklikler yapıldı. Bu sayede daha çok ilaç için kurum tarafından ödenme yapılmasına karar verilmiş oldu.

İlaç Parası Nasıl Alınır?

ilaç parasını geri almak için;

  1. Gelir testi yapmış ve gelir testi sonucunun G0 Yani yeşil kart almaya hak kazanmış olması gerekiyor. (Yeşil kart alma hakkında daha fazla bilgi)
  2. Aynı hanede yaşayan kişilerin kişi başı düşen geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az olmalı. Mesela aynı evde 5 kişi kalıyorsa ve bu evin tüm geliri 3000 TL ise şöyle hesaplanır: 3000/5=600 TL Bu durumda 2019 brüt asgari ücret 2558 TL olduğu için ve 2558 TL’nin 1/3ü 852 TL olarak hesaplandığından bu evde yaşayan kişi ilaç katılım payını geri iade alabilir.

ilaç parası nasıl alınır gerekli belgeler nelerdir?

10.06.2015 tarihinden sonra ödenen ilaç ve muayene katılım ücretleri için Yukarıda saydığımız şartları sağlayanların il Valilik/ilçe Kaymakamlık bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kimlikle başvurmaları yeterlidir.

ilaç parası nasıl alınır sorusuna bu şekilde cevap vermiş olalım. 

10.06.2015 tarihinden öncekiler için sgkdan belge istenir ve ondan sonra ödeme yapılır.

ilaç parasını geri alma sorgulama

E devlet üzerinden ilaç kesintileri sorgulayıp buna istinaden iade talebinde bulunabilirsiniz.

Şu bağlantıdan sorgulayabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/muayene-katilim-payi-sorgulama

Şirketler için ilaç parası nasıl alınır?

2018 yılında yapılan eklemeler ile bu sisteme 35 ilaç daha dâhil edilmiş oldu. Bu ödeme sayesinde hastalıkları nedeniyle kullanılan bazı ilaçlarda devlet desteği tarafından ödeme yapan vatandaşlara yardımcı olması sağlanmış oldu. Tebliğ ile olarak 10 Şubat 2016 yılında 296320 sayılı Resmi gazete de yayınlanması ile yürürlüğe girmiş oldu. SGK ilaç geri ödeme yönetmeliği belirli şartlara ve kurallara göre çalışmaktadır. Bu şekilde yapılan başvurular değerlendirilecek ilaç için yapılacak ödemeler hakkında kesin sonuca varılmış olacaktır.

SGK İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği Amacı

SGK ilaç geri ödeme ve sgk ilaç parası geri almanın en temel amacı vatandaşlara sağlık harcamalarında maddi olarak destek sağlamaktır. Ülkemize özellikle yabancı ülkeler üzerinden getirilen birçok ilaç için geri ödeme yapılmamaktadır. Bunlar bu yönetmelik sayesinde incelendikten sonra karara varılarak ödemesi yapılmasına karar verilmektedir. Bu yönetmelik ile birlikte ilacın ne tür olduğu, kullanılacak miktarı, ne kadar sürede kullanılması gerektiği ve ödemesi ile ilgili esaslar belirlenmektedir. Yönetmeliğin tüm detaylarını öğrenmek için buradan linke tıklayarak inceleme yapabilirsiniz. Burada amaç, kapsam, dayanak ve şartlar detaylı bir şekilde vatandaşlara aktarılmaktadır.

SGK İlaç Geri Ödeme Komisyonu

SGK ilaç geri ödeme yukarıdan linkine ulaşabileceğiniz yönetmelikte belirlenen bir kurum tarafından belirlenmektedir. SGK ilaç geri ödeme birimi özel olarak belirlenen 10 asil üyeden oluşmaktadır. Bunların hepsi belirli kurumlardan tercih edilmesine yönetmelik ile karar verilmiştir. Bu asil üyeler arasında Genel Sağlık sigortası genel müdürlüğünde, İlaç ve Eczacılık Daire başkanlığında, maliye ve sağlık bakanlığında çalışan kişiler bulunmaktadır. Ayrıca Hazine Müsteşarlığı ve Kalkınma Bakanlığından birer daire başkanının yer alması uygun görülmüştür.

Bu kurumun amaçları da açıkça belirlenmiştir. Öncelikle bu kurum tarafından sağlanacak ilaçların finansmanının karar bağlanması vardır. Özellikle halk sağlığını yakından ilgilendiren ilaçlar hakkında karar alınması amaçlanmaktadır. En önemli işleri ise SGK ilaç ücreti geri ödeme dilekçesi verilmiş ilaçların incelenerek listeye dahil edilmesini sağlamaktır.

SGK İlaç Geri Ödeme Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK ilaç parası ödeme başvurusunun nasıl yapılacağı belirli esaslara göre yapılması şart koşulmuştur. Başvurunun yapılması için başvuru dosyasının yönetmeliğe göre hazırlanması ve istenilen tüm belgelerin içine koyulması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra eğer dosyada eksik varsa başvuru yapan firmadan bu eksiklikleri 5 gün içinde tamamlaması istenir. Eğer başvuru kabul edilir ve gerekli incelemenin ardından ilaç geri ödeme listesine alınırsa karar alındıktan 3 ay sonra yürürlüğe girecektir. SGK ilaç geri ödeme listesi bu şekilde güncellenmiş olacaktır.

İlaç ve hastanelere yaptığınız ödemeleri nasıl görebileceğinizi daha önce haberimizde açıkladık

SGK ilaç Geri Ödeme Sorgulama

Başvuru şirketler tarafından bire bir SGK kurumuna yapılmak zorundadır. Ancak listeye eklenen ilaçların geri ödemesi önceden kullanan şahıslara da doğrudan yapılmaktadır. Tabi şahıs tarafından bunun için başvuru yapılmalıdır. SGK geri ödeme sorgulama işlemini şahsi geri ödeme sayfasına girerek e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bu konuda yapılan son güncelleme ile birlikte ilaç sayısı 35 eklenme ile toplam 95 sayısına ulaştı. Bu listede bulunan ilaçların tam listesini aşağıda ekleyeceğimiz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SGK ilaç geri ödeme başvurusu ve alınan ilaç parasını geri alma
SGK ilaç geri ödeme başvurusu ve alınan ilaç parasını geri alma

 

İlaç Geri Ödeme Listesi hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

İlaç Katılım Payı 2019 İade ve Muayene Ücretini Geri Alma

 

Fikrinizi Paylaşın