Sağlık konusunda ülkemizde önemli gelişmeler yaşanıyor. Devlet tarafından vatandaşların sağlığına dikkat etmek amacıyla ve tüm sağlık hizmetlerinden daha uygun ücretlere yararlanabilmeleri için çalışmalar yapılıyor. Özel hastaneler bu konuda çok önemli bir noktaya sahipler. Çünkü özel hastane muayene ücreti tahmin edilenin çok üzerinde olabiliyor. Bu konuda sağlık bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar bulunuyor. SGK özel hastane ücretleri 2018 yılında yapılacak tedaviye göre ödenmeyecek derecede yüksek olabiliyor. Peki, bu noktada SGK üzerinde kayıtlı olan kişilerin özel hastane ücretleri üzerinden yardım alabilecekleri soruna ne cevap verilebilir.

2018 Yılında SGK’lılar Özel Hastanelerden Uygun Fiyata Tedavi Olabilir mi?

Yukarıda başlıkta sorduğumuz soruya tam anlamı ile evet dememiz mümkün değil. Normal bir şekilde herhangi bir SGK sistemine bağlı olan kişi özel hastanede tedavi olabilmektedir. Bu konuda SGK tarafından belirli bir yardımın yapıldığını da ekleyelim. Özel hastane muayene ücreti belirli bir tebliğ üzerinden hesaplanmaktadır. Sağlık Uygulama Tebliği kısaca SUT üzerinden tedavi ücreti hesaplanmaktadır. Kısaca bir örnek üzerinden hesaplamanın nasıl yapıldığını size anlatalım.

SGK ile Özel Hastaneler arasında yapılan bir anlaşma ile muayene ücreti için %200’den fazla ücret talep edilememektedir. Diyelim bir dahiliye muayenesi için özel hastane SGK’nın 100 TL ödeme yapacağını bildiği için sizden maksimum olarak 200 TL talep edebilecektir. Daha yüksek bir ücret talep edebilir ancak daha yüksek bir ücret talep edememektedir. Bu kanun çerçevesinde özel olarak belirlenmiştir.

Özel Hastane Muayenesinde Fark Nasıl Ödenmez?

Özel hastane muayene ücreti mutlaka tedavi gören kişiden belirli bir fark ile alınmaktadır. Bu konuda yapılan bir çalışma ile artık insanların bu farkı ödemesine gerek kalmıyor. Eğer SGK’lıysanız ve özel hastaneye gidip tedavi olmak ancak fark ödemek istemiyorsanız izlemeniz gereken bir yol bulunuyor. Buna tamamlayıcı sağlık sigortası adı veriliyor. Bu sigortayı yapan ve SGK ile bağlantısı olan özel bir hastaneye tedavi olmak için giden birisi herhangi bir ücret farkı ödemeden tedavi olabilmektedir.

Bu sigorta ülkemizde son dönemde çok fazla ilgi görmeye başladı. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sayesinde özel hastane muayene ücreti ödemesinin bir kısmını SGK bir kısmını da bu sigortayı yaptırdığınız şirket ödeyecektir. Muayene olacak kişinin ödemesi gereken tek tutar katılım yapıdır. 12 TL olan bu katılım payını ödeyerek rahatlıkla tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran insanların özel hastane muayene ücreti ödemesine gerek kalmıyor. Ancak bu sigortanın tam olarak ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Bu sigorta geçmişte de sunuluyordu ancak kapsamı geniş olmadığı için bir faydası tam olarak olmuyordu.

Ancak 2012 yılında yapılan düzenleme ile artık daha geniş bir kapsamı içine almaya başladı. Bu kapsam sayesinde SGK tarafından sağlanmayan destekler bu sigorta ile desteklenerek aradaki farkın ortadan kaldırılması sağlanmış oldu. Tabi unutmamamız gereken bu sigortanın özel olduğunu ve insanların bunu ancak kendi istekleri dahilinde bünyelerine dahil edebileceklerini ekleyelim. Bu kapsamda yer alan insanların alabilecekleri bazı hizmetler şu şekildedir. SGK tarafından finanse edilmeyen sağlık hizmetlerinden yararlanmak, ilave ücret ödememek, konaklama ve otel ücretinin ödenmemesi gibi bazı hizmetleri karşılamaktadır.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

5 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

9 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

12 ay önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

12 ay önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

12 ay önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

12 ay önce