SGK’lılar İçin Yaştan Emeklilik Fırsatı Yolu Açılacak Mı?

Yaştan emeklilik ülkemizde çalışma şartlarının zorluğu ve geçimin zor olması nedeniyle çok uzun sürede olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için SGK ve ilgili bakanlıklar tarafından sürekli olarak çalışmalar yapılmaktadır. Bunun için yapılan son çalışma eski borçların yapılandırma yardımı ile ödenmesini sağlamak oldu. Bu yapılandırma sonrasında borçlarından kurtulmak için çalışan insanlar borçlarını ödeyerek emekli olabilme şansına sahip oluyorlar. Tabi bunun için yaştan emeklilik şartları karşılarına çıktıklarını düşünebilirsiniz ancak bunun için farkı bir yol izlendiğini de öncelikle belirtmemizde fayda var. Şimdi bu işlem sayesinde 100 binin üzerinde insanın emeklilik yolunun nasıl açıldığını hep birlikte bakalım.

SGK Yaştan Emeklilik Fırsatı

Yaştan emeklilik konusunda Bağkur’lu olanlar için çıkarılan son yapılandırma kanunu çok büyük bir işi tamamlanmasına yardımcı olmuştu. Bu sayede yaş, prim ve yıl şartlarından herhangi bir tanesini yerine getiremeyen binlerce insana borçlarını yapılandırarak emekli olma fırsatı verildi. Meclis çatısı altında yapılan çalışma ile birlikte bu durumun SGK’lı olanlar içinde olması için çalışması yürütülüyor. Tabi bundan yararlanabilmeleri için öncelikle yasanın çıkarılması gerekiyor. Eğer yasa beklenildiği gibi çıkarsa yaklaşık 100 bin kişiye emekli olma fırsatı sunulacaktır. Bu sayede belirli bir yaşın üzerine geçmelerine rağmen çalışarak emekli olabilecek seviyeden düşen insanlar için bir fırsat kapısı açılmış olacaktır.

SGK Yaştan Emeklilik Şartları

Yaştan emeklilik olmak isteyenler arasında daha önce çalışan ancak farklı nedenlerden dolayı işsiz kalan ve primini doldurmayı başaramayan, iş bulup belirli bir yaştan sonra çalışamayan ve bu tür insanlara iş verilmemesinin engeline takılan, iflas edip işsiz kalan ve çalıştığı kurum iş kapattıktan sonra bir türlü işe giremeyen insanlara bu yasa ile imkan tanınmış olacaktır. Meclis içerisinde bu konuyla ilgili konu hakkında çalışma yapıldığı ve kapa taslak olarak da olsa belirli hatları ortaya çıkmaya başladığını belirtmekte fayda var. Hazırlıklar tamamlandıktan sonra ise yasa tasarısı Meclis’in onayına sunulacaktır.

Yaştan emeklilik konusunda öngörülen çalışmalar arasında insanları yaşa ve yıla bakarak belirli bir süre boyunca borçlandırmak ve bu borcu ödemelerinin ardından emekli olmalarını sağlamak olduğu söyleniyor. Bu kapsama dahil olabilmeniz için priminiz de eksik olan sürenin sınırı 1800 gün olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun üzerinde bir priminiz eksikse borçlanma yoluna gidilecek ve başvuran kişilerin emekli olması fırsatı onlara sunulmuş olacaktır. Tabi bunun uygulanabilmesi için öncelikle yasanın çıkması gerekiyor. Bu sayede tahmini olarak yüz binin üzerinde SGK’lının emekli olabileceği düşünülüyor.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

6 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

11 ay önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

1 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

1 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

1 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

1 sene önce