Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması 2019

Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması 2019

Son Güncelleme

Sigortalı olmadan önce doğum yapan anneler -ki bu yaklaşık olarak 500 bin kişiyi bulduğu belirtiliyor- Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması hakkına ne yazık ki şuan sahip değiller.

Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Çıktı mı?

Daha önce Doğum Borçlanması Sigorta Girişini Geri Çeker mi? başlıklı haberimizde belirttiğimiz gibi doğum borçlanması sadece sigorta giriş tarihinden önce yapılan doğumları kapsamakta. Örneğin 2015 tarihinde ilk defa sigortalı olan bir anne, 2015 tarihinden önce yaptığı doğumların borçlanmasını yapamamakta.

Askerlik borçlanması sigorta başlangıç tarihini geri çekerken Aile hayatının en temel taşı olan annenin sigortalı olmadan önce yaptığı doğumlardan ötürü borçlanamamasını çok büyük bir hata olarak görüyoruz.

3 çocuk yapılması istenen, doğum oranlarının azaldığı ve ülkemizdeki genç nüfusun gittikçe azaldığı kritik bir dönemdeyiz. Böylesine önemli bir hakkın sigorta başlangıcından önce doğum yapan kadınlara verilmesi çok faydalı olacaktır.

  1. Sigortalı bir işe girmeden önce stajer olarak çalışan kişiler sigortalı işe giriş tarihi ile staj başlangıç tarihi arasında yaptıkları doğumlardan ötürü borçlanabiliyor.
  2. Erkeklerde yine değindiğimiz gibi askerlik borçlanması yaptıklarında prim süresi, hizmeti hatta sigorta başlangıç tarihi geri gidebiliyor.
  3. Yurt dışında yaşayan kadınlar yurt dışı sürelerini borçlanıp bazı ülkelerdeki 18 yaşından sonraki ev hanımlığı sürelerini borçlandıktan sonra Türkiyedeki sigortalı olma tarihinden önceki doğumlardan ötürü doğum borçlanması yapabiliyor.
  4. Evlatlık edinenler de belli şartlarda 2014 yılından itibaren doğum borçlanması yapabiliyor.

Tüm bu haklar verilmişse sigorta öncesi doğum borçlanması hakkı da verilebilir.

Sigorta öncesi doğum borçlanması Negatif yönleri

Sigorta öncesi doğum borçlanması hakkının verilmesiyle yaşanabilecek belkide tek olumsuzluk sigorta başlama tarihinin geri çekilmesi. Ve emekli olma yaşının öne çekilmesiyle emekliliğe hak kazanacak kişilerdir. Ayrıca 2008 öncesinde yapılan sigorta öncesi doğum borçlanmalarının emekli maaşlarında artışa neden olacağı da devlet açısından ek bir yük olarak görülebilir.

Sigorta Öncesi Doğum Borçlanması Pozitif yönleri

sigorta başlamadan önce yapılan doğumlara borçlanma hakkı getirildiğinde devletin kasasına girecek ücreti hesaplayalım:

doğum borçlanması 2019 ne kadar başlıklı haberimizde değindiğimiz gibi:

1 çocuk için 2 yıllık doğum borçlanması :20.464 TL tutar.

2 çocuk için 4 yıllık doğum borçlanması tutarı: 40.928 TL

3 çocuk için: 61.392 TL tutar

100.000 kişinin bu uygulamadan yararlanmasıyla devlet kasasına girecek olan miktar, 

1 çocuk için: 2.046.400.000 TL

2 çocuk için: 4.092.800.000 TL

3 çocuk için: 6.139.200.000 TL

olarak karşımıza çıkıyor.

Ekonomik hayattaki canlanma, doğum oranlarına edeceği etki v.s düşünüldüğünde; meclise sunulan sigorta öncesi doğum borçlanmasının kanunlaşması durumunda çok olumlu etkileri olacaktır.

“Memur olmadan doğum yapmayayım.”, sigortalı bir işe gireyim sonra doğum yaparım şeklinde düşünen kadınların olduğunu da düşünecek olursak doğum oranlarınında artacağı görülecektir.

100 binden fazla kişinin bundan yararlanacağı düşünüldüğünde devletin kasasına çok daha fazla nakit gireceği de görülecektir.

Biz sgkucretleri.com olarak bu düzenlemenin kesinlikle çıkması taraftarıyız. Belki 3 değil, 2 çocuk için hatta belkide 1 çocuk için bile borçlanma hakkı verilmesi sosyal devlet olma gereğidir. Kadına yönelik pozitif ayrımcılık kapsamında da değerlendirilebilir. Aile hayatına, Doğum oranlarındaki artışa da katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.

2014 yılına kadar 2 çocuk için borçlanma hakkı verilirken 2014 yılından itibaren 3 çocuk için borçlanma hakkı getirildi.

Halihazırda doğum borçlanması için şu şartlar gerekiyor

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

  • Doğum borçlanması içerisine dahil olabilmek için doğum tarihinden önce SSK veya Bağkur girişinizin olması en önemli şarttır.
  • Sadece SSK için çıraklık veya staj dönemine ait giriş olanların borçlanma hakları da bulunuyor.
  • Doğum gerçekleştikten 24 ay sonra annenin adına herhangi bir prim ödemesinin yapılmaması gerekiyor.
  • Eğer bu şekilde bir ödeme 24 ay sürede yapıldıysa bu borçlanmadan yararlanma hakkınız bulunmuyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Lütfen fikrinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Fikrinizi Paylaşın