Soru-Cevap

Sgk iş ve işlemleri ile ilgili her türlü soruyu sorabileceğiniz alan.

Güncellenecek kriterlere göre sorulan sorulara en hızlı ve tatmin edici şekilde cevap verilecek.

SgkUcretleri.Com olarak siz değerli ziyaretçilerimize en hızlı şekilde yardımcı olmamız için sgk soru cevap sistemimiz şu şekilde işliyor;

Ziyaretçilerimiz cevabını merak ettikleri sorularını sitemizin arama kısmından arayarak ilgili konuda yorum alanından sorabilirler.

Örnek bir arama: Asgari ücret 2019

Sorunuzla alakalı sitemizde haber yoksa sorularınızı bu sayfada direkt aşağıdaki alandan sorabilirsiniz.

Size tatmin edici cevap verebilmemiz için ilgili sorunuzla alakalı bilgileri sorunuzda belirtmeyi unutmayınız.

Ayrıca SGK online soru cevap destek hattına erişerek sorularınızı direkt SGK’ya sorma şansına da sahipsiniz. Yapmanız gereken bu bağlantıya gitmek: https://alo170.prizmaemys.com/user_join.php

 

10 Thoughts to “Soru-Cevap”

 1. Ersel Yüce

  Merhaba hayirli gunler ben caykurda mevsimlik isci olarak calisiyorum 02.05.2018 işe basladik 02.07.2018 bende tumor cikmasindan dolayi ameliyat olsum haliyle raporluydum onkolojide tedavi gordum 3 aylik raporum vardi bitti tedavim devam etmesi dolasiyla yeniden bir uc aylik heyet raporu yazildi tekrar rapor aldikdan sonra mevsim bitti herses isten cikarildi bende raporlu oldum halde cikarildim dediler sen rapor parani tam alirsin dert etme dediler dogrumu ben rapor parami tam alabilecekmiyim

  1. Merhaba Ersel bey,
   Öncelikle geçmiş olsun.
   ÇAYKUR mevsimlik işçileri sözleşmelerinin olduğu döneme ait hastalık raporu ücretlerini alabilirler şeklinde değerlendiriyoruz.
   Raporunuzun işverence onaylandığına emin olunuz.
   Hastalık raporlarında rapor süresinin ilk iki günü için ücret ödenmediğini belirtmemizde fayda var. Ayrıca ayakta ve yatarak tedavide de farklıdır.
   https://sgkucretleri.com/rapor-parasi-sorgulama sayfasından rapor ücretinizi hesaplayabilirsiniz.

 2. Fecri

  Öncelikle meraba iyi günler ben 27yaşındayım evliyim 500 gün sigorta günüm var eğerki vefatım durumunda eşime maaş bğlanabilmesi için 1000 günü doldurmuşmu olmam lazım her yerden farklı duyumlar alıyorum yardımcı olursanız sevinirim bide ssk da herhangibi bişey belirtmelimiyim Yani diyeceğim şu başıma bi şey gelse eşime maaş bağlana bilmesi için nasıl bi yol izlemeliyim şartlar nelerdir şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler..

  1. Merhaba Fecri Bey,
   Daha önce ölüm aylığı şartları başlıklı haberimizde açıkladığımız gibi ölen sigortalının belli bir süre ve prim şartı sağlaması durumunda hak sahiplerine maaş bağlanır.

   Ölen sigortalı SSK kapsamında sigortalı ise: 1. Askerlik, doğum ve diğer tüm borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı olması, en az 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi olması gerekiyor.
   Ölen sigortalı Bağkur veya emekli sandığına tabiyse en az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin olması gerekiyor.
   iyi günler dileriz.

 3. Mestan

  Vergi ve trafik cezalarina yeniden duzenleme ve yapilandirma istiyoruz benim gibi aftan faydalanamayan madur bircok vatandasimiz var . .

 4. Halime

  Ben yesilkartliyim ilaç parası hiç almadım alma şansım varmı napabilirim

 5. Niyazi

  Sevgili hocam 15.08.1963 dogumluyum 01.03.1998 sigorta baslangicim 1983/1985 yillarinda askerlik yaptim 18 ay ve borçlandım suan askerlik dahil 5835 gunum var 3600 günü 2008 haziran sonunda doldurdum 3600 gündemi 5835 gündenmi emekli olsam daha fazla maas baglanir yaklasik nekadar maaş alirim 2021 agustostan once emekli olamiyorum herhalde yaştan dolayi 1999 sonuna kadar askerlik dahil 1320 gün 1999 sonu ve 2008 temmuz başına kadar 2280 gün 2008 temmuzdan bugüne kadar 2235 gün toplamda 5835 günüm var 

  1. Merhaba Niyazi bey,
   2023 yılında emekli olabileceğinizi değerlendiriyoruz.
   Hangi kapsamda emekli olacağınıza bağlı olarak alacağınız maaş da değişecektir emekliliğinize kadar emekli maaşlarında nasıl bir değişiklik olacağını tahmin etmemiz de mümkün görülmemektedir.

 6. suleyman sunar

  d.10 03 1962. ilk sgk ya giriş 15.02 .1984.civa madeni 300 gün .şu an itibarıyla ssk dan 3691 .günüm ve 60 gün esnaf bağkuru .45.gün çiftçi bağkuru var. ayrıca esnaf bağkuru ilk giriş 01.12.2008.çıkış.15.05.2009.dur çiftçi bağkuru ise 2008 itibarı ile arada sigortasız geçen günleri .2018 de yapılandırdım emeklilik için dilekçemi verdim emekliliği hak ettim ama sgk nın bir yanlış hesab yaptığına fark ettim yapılandırmanın son günü bu yalışlığı düzelttiremedim ve vaz geçtim.sebebide sgk nın ban daha önce vermiş olduğu bilgiye göre 58. yaşıma bastığım gün emekli olabileceğimi söylemişlerdi yaştan olurum hesabıyla o an öyle düşündüm ama 58.e10 mart ta doldurdu sgk ya baş vurduğumda sen 60.yaşında emekli olabilirsin dediler .şimdi ne yapmalıyım .yapılandırılan toplam gün .840 gün çiftçi bağkuru. 460 gün esnaf bağkuru vardır.nasıl emekli olurum.S

 7. Aziz

  Merhaba. 14 yıl mobilya Mağazasında montaj işi yaptım. Ev mobilyalarını elde kolda bedenen katlı binalara taşıyıp montajını yaptım. Ağır iş ortalama 50_60 kg AĞIRLIKLI mobilyaları merdivenleri çıkarak taşıma bedeni zorlama sonucu işten kaynaklı zamanla gelişen hastalıklar meydana geldi.
  MR RAPORLARI
  1- SERVİKAL MR C3-4, C4-5 SANTRAL FOKAL, C5-6,C6-7 SANTRAL SAĞ PARAMEDİAN HERNİASYON, SAĞ C6, C7 KÖKLERİNDE KOMPRESYON, C7-T1 GENİŞ TABANLI PROTRÜZYON, T1 KÖKLERİNDE BASI
  LOMBER MR
  HAFİF SOLA SKOLYOZ, L3-4 GENİŞ TABANLI PROTRÜZYON, L4-5 SOL PARAMEDİAN HERNİASYON, L5-S1 SAĞ AĞIRLIKLI GENİŞ TABANLI HERNİASYON
  HER İKİ DİZ MR
  MEDİAL MENİSKÜS POSTERİOR GRADE 2-3, ANTERİOR GRADE 1-2 DEJENERASYON, LATERAL MENİSKÜS GRADE 1 DEJENERASYON.
  EMG RAPOR
  1-BİLETERAL MEDİAN DUYUSAL AMPLİTÜDLERİ VE İLETİ HIZLARI ILIMLI DÜŞÜKTÜR. BİLETERAL 4. PARMAKTAN ÇALIŞILAN MEDİAN ULNAR DUYUSAL YANIT LATANS FARKI UZAMIŞTIR. (SAĞ 0,84 SOL 1,06MS)
  2 – İĞNE EMG İLE ÇALIŞILAN KASLARDA C7 – C8 İNNERVESYONLU KASLARDA KRONİK NORÖJENİK MÜP DEĞİŞİMLERİ VE SEYRELME İZLENMİŞTİR. SAĞ FİRSTDORSAL İNTEROSEOZ KASINDA İZLENEN AKTİF DENERVASYON (POZİTİF KESKİN DALGA, FİBRİLASYON) BULGUSU GÖZLENMİŞTİR.
  SONUÇ ELDE EDİLEN ELEKTRONİK BULGULAR SAĞDA C7 – C7-T1 SEVİYESİNDE KRONİK NİTELİKLİ SPİNAL/RADİKÜLER ETKİLENME ZEMİNİNDE BİLETERAL KARPAL TÜNEL SENDROMU LEHİNE DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.
  Beyin sinir cerrahi ameliyatın çok riskli oldunu belirterek fizik tedaviye yönlendirdi. Fiziki hareketlerde riskli olduğundan elektro terapi uyguladı. Seanslarımı tamamlayıp ağrılarım için kontrole tabi ilaç raporu düzenledi. Bu şekilde bırakınız ağır iş yapmayı masabaşı iş dahi yapamazsın dedi. SGK bildirim yapıp MESLEKİ HASTALIKLARI HASTANESİNE SEVK EDİLDİM. HASTALIKLARIM MESLEKİ OLARAK ONAYLANDI. KURUMA BİLDİRDİ. SGK KURUM SAĞLIK KURULU MKGKO belirlenerek sgk gönderdi. Bilgi almak için sgk ya gittim tarafıma sözlü olarak % 0 dedi. Yazılı olarakta bildireceklerini söylediler. 35 gün oldu hala bilgilendirme yapmadılar. Sayın hocam iş mevzuat hükümlerine göre karpal tünel sendromu iş gücü kaybı malüliyet derecesi %38 alanlar varken sgk nın bana sözlü olarak %0 demesi doğrumu. Meslek hastalıkları hastanesi epikriz raporu :
  1- SERVİKAL DİSK BOZUKLUKLARI VE RADİKÜLAPADİ (MESLEKİ)
  2-KARPAL TÜNEL SENDROMU BİLETERAL (MESLEKİ)
  3-İNFANTİL İDİOPATİK SKOLYOZ
  4-İNTERVERTEBRAL DİSK BOZUKLUKLARI (MESLEKİ)
  5-MENİSKÜSLERİN YERLEŞİM BOZUKLUĞU VE ESKİ YIRTIK VEYA YARARLANMAYA BAĞLI BİLETERAL (MESLEKİ)
  ÖNERİ :
  BOYUN ÖNE ARKAYA EĞİK ÇALIŞMA, BELDEN DÖNME EĞİLME AĞIR KALDIRMA, EL BİLEĞİ ZORLAYICI VE SIK TEKRARLAYICI HAREKETLERDE KAÇINMA, ÇÖMELME VE MERDİVEN ÇIKMA GİBİ ERGONOMİK RİSKLİ HAREKETLERDEN KAÇINMASI. Yazıyor. Rapor oranım yapmış olduğum iş göz önünde bulundurularak meslekte kazanma gücü kaybı oranım % kaç olmalı.

Fikrinizi Paylaşın