Süt İzni Emzirme İzinleri Hakkında Örnekli Açıklama

Süt İzni Emzirme İzinleri Hakkında Örnekli Açıklama

Son Güncelleme

Doğum yapan kadınların süt izni ve yarım çalışma hakkı ile ilgili olası bütün sorulara cevap mahiyetindeki bu haberimizi okurken sorularınıza cevap bulamamanız halinde lütfen Yorum alanından sorularınızı bize iletin.

4857 Sayılı iş kanununun 74. maddesine göre tüm açıklamaları yapmaya çalışacağız.

Süt izni ne kadardır?

Herhangi bir kanuna tabi çalışan, sözleşmeli veya sözleşmesi, iş akdine bağlı olan ve bağlı olmayan bütün çalışan kadınların süt izni hakkı vardır. Ve bu süre (Memurlar hariç) doğumdan sonraki 12 ay boyunca 1.5 saattir. Bu bir buçuk saatlik emzirme izninin hangi saatler arasında olacağı ve kaç parça şeklinde bölüneceği tamamen anneye kalmıştır. Bu izinden ötürü ücret kesintisi yapmak yasaktır.

Memurlarda süt izni 657 sayılı kanunun 104. maddesinde şu şekilde açıklanmıştır:

D) Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

Normalde doğum izni ne kadar?

Tekil hamilelikte yani tek bebek hamileliğinde doğumdan önce 8 doğumdan sonra da 8 olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni vardır. Doğumdan önceki 5 haftayı doğumdan sonraya aktarmak da mümkün. Tabi doktorun vereceği çalışabilir raporu ile. Bu tekil hamileliklerde geçerli.

Eğer çoğul gebelik yani ikiz üçüz bebek hamileliği ise doğumdan önceki 8 haftaya 2 hafta daha eklenir ve bu 10 hafta olur. Ve bu 10 haftalık sürenin doktor raporuyla 7 haftalık kısmı doğumdan sonraya aktarılabilir.

Erken doğumda doğum izni nasıldır?

Çalışan sigortalı kadının erken doğum yapması durumunda çalışabileceğine dair doktor raporu olsa bile çalışmadığı tüm izinler doğumdan sonraki 8 haftaya dahil edilir.

Erken doğumun nedeni ve süresi önemli değildir. Mesela Doğuma 7 hafta kalsa prematüre doğum da olsa kalan 7 hafta doğumdan sonraki 8 haftaya eklenir ve toplamda 15 hafta doğum sonrası izin kullanılır.

Doğum iznini baba kullanabilir mi?

Burada karıştırılan bir durum var. Babalık izni ile doğum izni. Babalık izni eşi doğum yapan çalışana verilen izindir. Ama babaların da annelerin doğum iznini kullanma durumu vardır. Fakat bu istenmeyen bir durumdur. Çünkü babaların doğum izni kullanması doğum sonrasında annenin ölümü halinde mümkündür. Mesela doğumdan sonraki 3. hafta annenin vefat etmesi durumunda babaya 5 hafta izin verilir. Bu da babanın doğum iznidir.

Evlatlık çocuk alma halinde analık izni ne kadardır?

evlatlık alınan çocuk için analık izni çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması şartıyla geçerlidir. Mesela 2017 Haziran doğumlu bir çocuğun  2020 Haziran ayına kadar evlatlık alınması durumunda analık izni kullanılabilir. Çocuğun evlat olarak alındığı resmi tarihten itibaren 8 haftalık süreyle analık izni kullanılır.

Analık İzninden sonra Yarım Çalışma İzni

Doğum izninden sonra annenin VEYA babanın istemesi halinde yarım çalışma hakkı vardır. Dikkat ederseniz VEYA dedik. Çünkü hem anne hem de baba aynı anda kullanamaz. İkisinden sadece biri faydalanabilir. (yarım çalışma ödeneği 2019 ne kadar?)

Bir diğer şart yarım çalışma hakkı doğum izninin bitimi ile başlar. Yani aradan 2-3 hafta geçmesi durumunda bu haktan yararlanılmayacağı anlaşılmaktadır. Çünkü bu hakkın amacı çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi. Ve çocuğun bakım ve yetiştirilmesi için en uygun zaman en erken zamandır.

Süre şu şekildedir:

 1. doğumda 60 gün, Çoğul doğumda 90, Çocuk engelliyse 360 gün
 2. doğumda 120 gün, Çoğul doğumda 150, Çocuk engelliyse 360 gün
 3. ve sonraki doğumlarda 180 gün, çoğul doğumda 210 gün, Çocuk engelliyse 360 gün

boyunca yarım çalışma hakkından yararlanılabilir.

Ayrıca yarım çalışma hakkından yararlanmak için çocuğun bu süreler boyunca hayatta olması, eğer çocuk evlatlık alınmışsa yine 3 yaşını doldurmamış olması gerekir.

Ayrıca şunu da bilmek gerekir ki yarım çalışma hakkından yararlanan anne süt izninden yararlanamaz.

Eğer daha uzun süre çocuğun bakımıyla ilgilenmek gerekiyorsa bunun doktor raporuyla belirtilmesi şartıyla yarım çalışma süresi artırılabilir.

Hamilelik kontrolleri için izin

Hamile işçi hamilelik periyodik kontrollerini yapmak için izin alabilir ve işveren bu izinleri vermek zorundadır.

Aylık hamilelik kontrolü için hamile çalışana izin verilmesi kanuni bir haktır. (4857/74)

Eğer hamilelik riskliyse bu durumda hamilelikten önceki süreler hamilelik sonrasına bırakılmadan son 8 hafta izne ayrılmak etik olandır.

Ayrıca kadın işçinin çalıştığı iş hamileliği için risk oluşturduğu doktor raporuyla belgelendirilirse işveren çalışanı daha hafif bir işte çalıştırmak zorundadır. Bu iş değişikliğinden ötürü çalışanın aldığı maaşta yani ücrette herhangi bir eksiltme azaltma da yapılamaz.

Doğumdan dolayı ücretsiz izin

Kadın işçi doğum izni bittikten sonra (tekil gebelikte 16, çoğul gebelikte 18 haftalık süreden sonra) 6 ayı geçmeyecek şekilde ücretsiz izin verilebilir. Bu ücretsiz izin hakkından baba da yararlanabilir. Ama ikisi aynı anda bu haktan yararlanamaz. Sadece anne veya sadece baba yararlanabilir. Evlat edinenlere de bu hak verilmiştir. 3 yaşını geçmemiş çocuğu Evlat edinene 8 haftalık izinden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilir.

Ücretsiz izin kullanan kişinin yıllık izninde bir eksiklik yapılmaması da esastır. Yani nasılsa 6 ay ücretsiz izin kullandın bu yıl yıllık iznini kullanma deme hakkı yoktur.

Doğum raporu paranızı almayı unutmayın! Doğum Parası Şartları 2019 Hangi durumlarda doğum parası alınır?

 

2 Thoughts to “Süt İzni Emzirme İzinleri Hakkında Örnekli Açıklama”

 1. hüsnü

  merhaba;
  benim bir sorum olacaktı;
  Eğer işçi doğum yaptığında işsiz ise ve bebek 1 aylık olduğunda işe girmiş ise bu iş yerinden süt izni hakkı var mıdır?

  1. süt izni bebeğin doğduğu tarihle ilgili değil, bebeğin kaç aylık olduğu ile alakalıdır. yani sorunuzun cevabı evet süt izni hakkı elbetteki vardır.

Fikrinizi Paylaşın