Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur, Tahsis Talep Çeşidi

Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur

Emekli olurken doldurulması gereken tahsis talep formunda Tahsis Talep Çeşidi alanına ne yazılacağı sıkça rastlanan bir konudur.

Tahsis talep formu ve Beyan Taahüt Belgesi Nedir?

Yaş, gün ve süre şartını doldurup emekli olacaklar veya ölüm aylığı nedeniyle emekli maaşı almaya hak kazananlar Tahsis talep formu doldurup SGK’ya vermelidir. Yani bu belge ile şartlarınızın oluştuğunu ve emekli maaşı almak istediğinizi sgk’ya bildirirsiniz. Özellikle anne babasının, eşinin veya çocuğunun ölümü nedeniyle ölüm aylığı / maaşı alacakların tereddüde düştükleri bir konudur Tahsis talep çeşidi.

Kesilen maaşların tekrar bağlanması için de sgk tarafından tahsis talep formu doldurulmuş örneği tekrar istenebilir.

Tahsis talep çeşidi ölüm aylığı

Sürekli iş göremezlik geliri, malullük aylığı, yaşlılık aylığı ve yaşlılık toptan ödemesinde tahsis talep formu doldurması gerektiği gibi sigortalının 18 yaşından büyük hak sahiplerinin de doldurması gerekir.

Hak sahipleri tarafından Ölüm aylığı almak isteyenlerin tahsis talep çeşidi alanını ölüm geliri, ölüm aylığı, ölüm toptan ödemesi, evlenme ve cenaze ödeneği şeklinde doldurması gerekir.

Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur

Öncelikle sigortalının doldurması ve hak sahiplerinin doldurması gereken alanlar vardır. Şu görselde görüleceği üzere sigortalılar dolduracaksa formun sol tarafını, hak sahipleri dolduruyorsa formun sağ tarafını doldurmalıdır.

Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur
Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur

Sgk- TAHSİS TALEP FORMU indir

1.. HER TÜRLÜ KAZANÇ VE İRATTAN ELDE EDİLEN GELİRİ ASGARİ ÜCRETİN NET TUTARINDAN AZ  MI ?  (ANA VE BABALAR İÇİN) kısmı sadece ölüm aylığı için doldurulacak. Anne babanın net geliri net asgari ücretin net tutarından (2019 yılı için net asgari ücret 2020 TL) ise buraya evet yazınız.

8- ÖLÜM/TAHSİS TALEP TARİHİNDE BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİŞİLER VAR MI ?  alanına bakmakla yükümlü olduğunuz kişi varsa mutlaka evet yazın. çünkü bu maaşınıza pozitif etki sağlayacaktır.

Alanları doldururken dikkat!

Bu formda sigortalılar sadece 5 ve 7 numaralı alanları, hak sahipleri ise bütün alanları doldurması gerekir.

Emekli olanların doldurması gereken bu tahsis talep formu bu şekilde dolduruluyor. Peki 2019 da emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabını biliyor musunuz?

Emekli Maaşı bağlandı mı?

E devlet üzerinden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca emekli olduğunuzda sgk tarafınıza göndereceği evrakta ne kadar maaş alacağınızı, maaşınızın ne zaman bağlandığını, nerden çekeceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatır.

bağkur emekli maaşı öğrenme sayfası: https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi

ssk emekli maaşı öğrenme sayfası: https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi

emekli sandığı emekli maaşı öğrenme sayfası: https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi

Merak edilen soru cevaplar

 

tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nereye verilir?

Emekli işlemlerini yaptırdığınız sgk merkezine yada sgk il müdürlüğüne verebilirsiniz. İllaki son hizmetinizin olduğu müdürlüğe bildirmeniz şart değil. Eğer sgkdan son hizmetiniz olan merkeze verin gibi bir ifade duyarsanız kesinlikle böyle bir çaba içine girmeyin.

Son hizmeti Hakkaride, emekli olmak istediğinde Edirne’de olan bir kişinin karşılaşacağı zorluklar telafi edilemez. Elektronik sisteme geçen sgk böyle bir talepte bulunmaz sizden.

tahsis talep belgesi nereden alınır?

tahsis talep formunu sayfamızdan doldurup sgkya gidebileceğiniz gibi istediğiniz sgk müdürlüğü/merkezinden de size verirler.

sgk tahsis talep belgesi nasıl doldurulur?

Formun nasıl doldurulacağını resimli bir şekilde açıkladık. anlaşılmayan hususları yorumlar kısmından bize sorabilirsiniz.

Yurtdisi tahsis talep dilekcesi farklı mı?

Yurt dışında olan fakat Türkiye’de emekli olmak isteyenlerinde aynı formla başvurması mümkündür.

internetten tahsis talep no ile sorgulama yapılabilir mi?

internet üzerinden tahsis talep no sorgulamayı e devlet üzerinden kullanıcı girişi yaparak yapabilirsiniz.

 

Fikrinizi Paylaşın