SGK Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir Ne Demek?

Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir

Son Güncelleme

Terk 76 (Sanal Terk) Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir Nedir?

Yapılandırmalardan yararlanarak bağkur borçlarını sildirip bağkurlarını donduranlar ile bağkur borçlarını taksitlendirenlerin hizmetleri donduruldu. En son 7143 Sayılı kanunla yapılandırma ve bağkur borç sildirme işlemi için hak tanınmıştı ve 2018 Haziran ayına kadar bağkur borcu sildirme işlemi yapmak isteyenler bunu sgkya giderek verdikleri dilekçe ile bağkur borçlarını sildirdiler.

Bağkur borçlarının silinmesi için herhangi bir işlem yapmayanlar bağkur borç sorgulaması yaptıklarında Terk 76 (Sanal Terk) ibaresiyle karşılaşmaktalar. e devlet Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir hatası bağkur hizmet dökümünde de karşılaşılan bir sorun.

4b Terk 76 (Sanal Terk) ibaresi yani Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir ibaresi sistemin bağkur borçlarınızı silip otomatik olarak hizmetlerinizi dondurduğunu ifade eder.

Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir Yazıyor Ne yapmak gerekiyor?

Terk 76 (4b Sanal Terk) sistemin bağkur terkinizi yani dondurma işleminizi otomatik olarak yaptığını belirtiyor demiştik. Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir ifadesi aldığınızda yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz sgk merkezine yada sgk il müdürlüğüne giderek sanal terk işleminizi gerçek terke çevirmek yani sgk dan bu işlemi onaylatmak. SGK’da sanal terk dilekçesi doldurarak sanal terkinizi gerçek terke çevirmeniz mümkün. Ve bu işlemi geciktirmeden yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

 

Terk 76 (Sanal Terk) Tarihi

4b Sanal terk yani bağkur dondurma tarihi en son ödediğiniz prim tarihine göre yapılır. Yani 2018 haziran ayından önce en son ne zaman bağkur prim borcunuzu ödediyseniz o tarihte sanal terkiniz gerçekleşecek şekilde ayarlanır.

Terk 76 (Sanal Terk) dondurulan bağkuru canlandırma / borçlanma mümkün mü?

Sanal terk ile dondurulan bağkur 4b hizmetlerinin borçlanılması ve saydırılması mümkündür. Bu işlemi en az ücret ödeyerek yapmak istiyorsanız bağkur yapılandırma 2019 beklemeniz en mantıklısı olacaktır. En azından faiz ve gecikme zammı ödemiş olmazsınız. Tabi bu yapılandırmanın içeriğine göre de değişebilir.

Bağkur ihya işlemi 2019 yılında ihya yapılandırması olacak mı başlıklı haberimizde daha önce açıklamaya çalışmıştık.

 

Terk 76 (Sanal Terk) Sanal Terkleri Gerçekleştirmeniz Gerekmektedir konusuyla ilgili aklınıza takılan hususları yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Fikrinizi Paylaşın