Kategoriler: Güncel Haberler

Vergi affı Yapılandırma Olacak mı? Vergi Affı Nasıl Olacak?

Vergi affı konusunda birçok insanın beklentileri yapılan son açıklama ile birlikte karşılandı. 2018 Vergi affı yapılandırma işleminin olacağının müjdesi Başbakan Binalı Yıldırım’ın basın açıklaması ile verilmiş oldu. Bakanlar kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalar da bulunan Başbakan bu açıklamalar arasında vergi affı konusuna ve bunların nasıl olacağı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bu af ile amaçlanan ödemelerde zorluk yaşayan sanayici ve esnafların ödemelerinde yardımcı olarak ekonomiye can gelmesini sağlamak olduğu aşikârdır.

Vergi affı yapılandırma çerçevesinde trafik cezaları, vergi, prim borçlarının kapsam içerisine gireceği de açıklandı. Bu konuda gerekli detaylar verilmese de yapılacak düzenlemelerin ardından resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe gireceği ve bu sayede insanların bundan yararlanamaya başlayabileceği söylenebilir.

Vergi Affı Yapılandırması İçinde Olacaklar

Vergi affı 2018 yılında yapılarak amaçlanan devlet ile özel kuruluşlar arasında yaşanan birçok sorunun çözüme kavuşturulması amaçlanıyor. Bu sayede vatandaşın maddi olarak büyük bir yardım sağlanması sağlanacaktır. Kapsam içerisinde olan anlaşmazlıklar arasında köprü geçişleri, otoyol geçişleri, kaçak geçişler, trafik cezaları, prim alacakları ve vergi borçları kapsam içerisinde yer alacaktır. Tabi bu kapsamda yer alan tüm konuların belirli şartlara uygun şekilde indirime tabi tutulması ve devlete ödenmesinin amaçlandığını açıklayalım. Bu konuda yapılacak açıklamalar ise aşağıda ki şekilde gerçekleşeceğini bizlere aktarıldı.

Vergi Affı İçerisinde ki Detaylar

Vergi affı olacağı kesinleştikten sonra insanların merak ettikleri ilk detay bu kanun çevresinde yapılacak değişimlerin neler olacağı merak konusu oldu. Bu konuda Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarına bakmak gerekiyor. Burada yapılan açıklama ile ödemelerin nasıl yapılacağı belirtilmiştir.

Amaçlanan vergi prim barışını iş verenler ve vatandaşlar ile sağlamak olduğunun ilk amaç olduğu söylenmektedir. Bu af kapsamının 5 yıl önceye kadar yapılacağı aktarılmaktadır. Yani 2013 ile 2018 yılları arasında ki dönemde ki vergi borçlarının bir uzlaşma ile kapatılacağı söyleniyor. Bu işlem yapılarak işletmesinin kayıtlarında borçlar nedeniyle sorun olan iş verenlere bunu düzeltme şansı verileceği söyleniyor.

Vergi affı kanunu yararlanmak isteyen tüm vatandaşların başvurularını 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapmaları hakkı olduğu söyleniyor. Bu tarihe kadar başvuru yapacakların ödemelerini 36 ay vadeli şekilde ödeme hakkı kazanacağını ve isteyenlerin peşin ödeme yaparak önemli indirimler kazanacağı söylenmektedir. Af kapsamında girecek insanların faiz nedeniyle ortaya çıkacak borcun %90’a varan kısmı alınmayacaktır. Bu faizin sadece %10’luk kısmı tahsil edilecektir. Bu da büyük bir indirim yapılması anlamına geliyor. Bu kapsam içerisinde BAĞKUR borcu bulunan esnafların da girdiği eklenmiştir.

2018 Vergi Barışı Kapsamında Olacak Diğer Gelişmeler

2018 vergi affı kapsamında olacak yapılandırmalar sadece yukarı da saydıklarımız değil. Bu anlaşma ile daha fazla istihdam sağlanması amaçlanıyor. Bu konuda ekonominin yaz döneminde turizm ve tarım gelirleri ile kış aylarında olan gelişmelerin üzerine çıkması amaçlanıyor. Tüm bu anlaşmalar ile insanların ve iş verenlerin sırtında olan büyük bir yükün de ortadan kaldırılması sağlanarak daha iyi ve rahat bir şekilde iş yapmaları sağlanmak isteniyor.

Paylaş

Son yazılar

SGK SSK ve Bağkur Prim Borcu Affı 2020 Çıkacak mı? | Borç Yapılandırma

SSK, Bağkur ve isteğe bağlı diğer kapsamlarda sigortalı olanların dört gözle beklediği bağkur ve ssk…

11 ay önce

Çalışmadığı Halde Sigortalı Gösterme Cezası 2019

Emekli olmak için ya da prim gün ve süresini tamamlamak isteyenlerin bazen bir işyerinde fiilen…

1 sene önce

Öğretmenlerin Belleticilik Ücreti 56 Saat Oldu

Değişiklikten Önceki Ücret Bilindiği üzere yurt ve okul pansiyonlarında nöbet tutan öğretmenlere nöbet başı (24…

2 sene önce

Sskdan Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

SSK birikmiş para almak Emekli olma şartlarından yaş şartını taşıyamayan sigortalılar ssk kapsamında ödemiş oldukları…

2 sene önce

Emekli Olduğu Halde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alır Mı?

Emekli olup da çalışanların kıdem tazminatı hakkı Emekli olduğu halde bir işyerinde çalışanlar, emekli çalışan…

2 sene önce

Bağkurum Aktif Mi? Sağlıktan Yararlanmak İçin

4b Bağkur kapsamında sigortalı olanların bağkurlarının aktif mi yani açık mı kapalı mı olduklarını öğrenmeleri…

2 sene önce